پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: همه چیز درباره مسابقات دسته ب زنان آسیا
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1400/08/01 21:48
همه چیز درباره مسابقات دسته ب زنان آسیا


همه چیز درباره مسابقات دسته ب زنان آسیا

تیم ملی بسکتبال زنان ایران بعد از ۴۷ سال به مسابقاتی در سطح آسیا اعزام می‌شود.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم ملی بسکتبال زنان ایران آخرین بار سال ۱۹۷۴ به مسابقات قهرمانی آسیا در کره اعزام شده و به مقام چهارم این رقابت‌ها رسیده بود. تیم ایران چند دهه از مسابقات بین المللی دوره بوده و بالاخره در سال ۲۰۱۸ با حضور در مسابقات غرب آسیا این طلسم شکست.
زنان ایرانی هنوز یک گام تا مسابقات دسته الف آسیا فاصله دارند و کار خود در خارج از منطقه غرب آسیا را باید از سطح دوم آغاز کنند. مسابقات دسته ب کاپ آسیا از ۱۶ تا ۲۲ آبان به میزبانی اردن برگزار می‌شود.

برنامه مسابقات
شش تیم در مسابقات دسته ب آسیا به میزبانی امان اردن رقابت می‌کنند. این شش تیم براساس رنکینگ جهانی به دو گروه تقسیم شده اند.
ایران با لبنان و سوریه همگروه است. تیم‌های اندونزی، اردن و قزاقستان هم در گروه دیگر قرار دارند.
برنامهٔ مسابقات ایران:
یکشنبه – ۱۶ آبان
ساعت ۱۶ (به وقت محلی)
لبنان – ایران
دوشنبه – ۱۷ آبان
ساعت ۱۶ (به وقت محلی)
ایران – سوریه
تیم ملی ایران در حال حاضر به تمرینات خود در تهران برای این مسابقات ادامه می‌دهد.
ملی پوشان ایران قبل از اعزام به اردن راهی ترکیه می‌شوند و مسابقاتی تدارکاتی با تیم‌های باشگاهی این کشور برگزار خواهند کرد.
 
همگروهی ایران با تیم‌های غرب آسیا
ایران پیش از این در مسابقات غرب آسیا ۲۰۱۸ با اردن، سوریه و لبنان روبرو شده بود و در دیدار مقابل لبنان و سوریه (حریفان فعلی) شکست خورده بود. شاگردان شایسته متشرعی مقابل لبنان با نتیجهٔ ۸۸ بر ۷۵ و مقابل سوریه با نتیجه ۶۸ بر ۶۱ شکست خورده بودند. دو پیروزی در مرحله مقدماتی و رده بندی مقابل اردن باعث شد که ایران در ردهٔ سوم مسابقات غرب آسیا سال ۹۸ قرار بگیرد.
تیم لبنان در ردهٔ ۵۳، ایران در ردهٔ ۸۰ و سوریه در رده ۹۲ رنکینگ جهانی قرار دارند.
هر چند تیم ملی سوریه در رده بندی جهانی پایین‌ترین رتبه را دارد؛ اما خبرنگاران سوریه‌‌ای خبر می‌دهند که یک بازیکن تبعه خارجی تا زمان اعزام به مسابقات در ترکیب این تیم قرار می‌گیرد.
 
تغییرات تیم ملی ایران
فائزه شهریاری، کیمیا یزدیان طهرانی، دلارام وکیلی، تینا عیسائیان، شادی عبدالوند، شیدا شجاعی، عسل پورحیدری، معصومه اسماعیل‌زاده و مژگان خدادادی از بازیکنان اعزامی به غرب آسیا ۲۰۱۸ هستند که در اردوهای فعلی تیم ملی هم حضور دارند.
سه بازیکن دیگر که در مسابقات غرب آسیا حضور داشته و این دوره غایبند: گلشید امیدیان این دوره به دلیل مصدومیت در تیم ملی حضور ندارد. روژانو محمودی در آخرین اردو از ترکیب تیم ملی خط خورد. مریم ایزدبین هم دو سال قبل از ایران مهاجرت کرد.
نگین رسولی، آیدا گل محمدی، سارا اعتماد، آناهیس خداوردیان، فرزانه فروتن و ناهیده اسدی از دیگر بازیکنانی هستند که دوره قبل در ترکیب تیم ملی پنج نفره جای نگرفتند؛ اما این دوره شانس حضور در ترکیب نهایی تیم ملی را دارند.
هنوز ۱۲ بازیکن نهایی تیم ملی مشخص نشده‌‌اند و به گفتهٔ شایسته متشرعی سرمربی تیم ملی، ۱۵ بازیکن به اردوی ترکیه رفته و بازیکنان اعزامی به مسابقات بعد از این اردو مشخص می‌شوند.
 
صعود یک تیم به دسته یک آسیا
شکل برگزاری مسابقات دسته ب آسیا به این نحو است: تیم‌های برتر مرحلهٔ گروهی به نیمه نهایی صعود می‌کنند و تیم‌های دوم و سوم برای صعود به نیمه نهایی یک مسابقهٔ دیگر با هم انجام می‌دهند. تیم‌های برندهٔ نیمه نهایی راهی فینال می‌شوند و فقط تیم قهرمان به دسته یک کاپ آسیا صعود می‌کند.

بازگشت به صفحه اخبار