پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: کلیپرز طلسم ۵۰ ساله را می‌شکند؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
NBA
تاریخ انتشار:
1400/03/19 00:47
کلیپرز طلسم ۵۰ ساله را می‌شکند؟


کلیپرز طلسم ۵۰ ساله را می‌شکند؟

سری نیمه نهایی یوتا - کلیپرز از فردا آغاز می‌شود. کلیپرز در حالی وارد این سری می‌شود که در تاریخ ۵۰ سالهٔ باشگاه تا به حال از نیمه نهایی کنفرانس غرب بالاتر نرفته است.

به گزارش ۳ ثانیه؛ لس آنجلس کلیپرز بعد از هفت دیدار سخت مقابل دالاس موریکس، سرانجام زنده ماند و به راند دوم پلی آف رسید تا با یوتا که در پنج بازی نسبتا راحت، ممفیس را شکست داد، رو به رو شود.
 
کلیپرز به دنبال افتخار
فصل پیش همه چیز برای موفقیت کلیپرز آماده شده بود؛ اما آنها با وجود داشتن تیمی پرستاره مغلوب دنور شدند و نتیجه این شکست، اخراج داک ریورز و جایگزینی تایرون لو بود. چند بازیکن مانند لوک کنارد، راندو و ایباکا به تیم اضافه شدند و انتظار می‌رفت که فصل جدید موفقیت آمیز‌تر باشد. راند اول پلی آف، همهٔ معادلات را بهم زد. عملکرد ضعیف بازیکنان مکمل، بی‌ثباتی پال جرج ستاره تیم و البته درخشش لوکا دانچیچ و تیم دالاس، این سری را به بازی هفتم کشاند. در نهایت کوای لنارد با بازی‌های درخشان، تیمش را از حذف نجات داد و به راند دوم رساند. اگر کلیپرز می‌خواهد برای اولین بار قهرمان NBA شود، شاید امسال آخرین فرصت آنها تا چند سال آینده باشد.
 
چه کسی گارد راس کلیپرز است؟
کلیپرز در راند اول مقابل دالاس با مشکل در این پست مواجه بود. ابتدا از پتریک بورلی در پست یک استفاده شد؛ اما عملکرد ضعیف او در دفاع مقابل دانچیچ و مصدومیت قدیمی باعث شد که در ادامه بازی‌ها روی نیمکت قرار بگیرد.
بعد از بورلی نوبت راژان راندو بود تا در این پست آزمایش شود، بازیکنی که فصل قبل لیکرز را در زمان‌هایی که لبران روی نیمکت بود، مدیریت می‌کرد؛ ولی او هم راندوی نسخهٔ پلی آف نبود. رجی جکسون و ترنس من، دو بازیکن آخری بودند که تای لو از آنها در این پست استفاده کرد و عملکرد نسبتا خوبی از خود نشان دادند.
جکسون در بازی هفتم چند شوت سه امتیازی به موقع وارد سبد کرد و ترنس من هر زمانی که تیم به او نیاز داشت در حمله و دفاع به خوبی کار خود را انجام داد. حالا باید دید در مقابل یوتا که یکی از بهترین تیم‌های دفاعی لیگ است، چه کسی گارد راس کلیپرز خواهد بود. آیا کوای همانند راند قبل این کار را انجام می‌دهد؟
 
کوای بازهم می‌درخشد؟
آمارها نشان می‌دهد که کوای لنارد در چهار بازی دو فصل اخیر مقابل یوتا، آن بازیکن کشنده‌‌ای نبوده که نفس حریفان را می‌گیرد. به نوعی یوتا سخت‌ترین حریف کوای است. او در هفت بازی مقابل دالاس ۵. ۶۷ درصد شوت منطقه‌‌ای موثر، ۶۱ درصد از پرتاب‌های دو امتیازی و ۴۳ درصد از پرتاب‌های سه امتیازی را وارد سبد کرد.
یوتا داستان متفاوتی برای کوای داشته است. ۳۵ درصد شوت دو امتیازی و ۲۱ درصد سه امتیازی موفق، حاصل کار کوای در چهار بازی فصل عادی است.
 
یوتا جز به دنبال ادامهٔ فصل موفق
یوتا یک مزیت نسبت به کلیپرز دارد: رودی گوبر. او به خوبی می‌تواند جلوی کوای را بگیرد. یکی از مشکلات جز هم می‌تواند مصدومیت مایک کانلی گارد رأس تیم باشد. هنوز مشخص نیست که کانلی به بازی اول می‌رسد یا نه.
تیم اول کنفرانس غرب، جردن کلارکسون برندهٔ بهترین ذخیرهٔ سال را به همراه جو اینگلز نفر دوم این عنوان در ترکیب خود دارد. مشکل اینجاست که هر دو بازیکن در راند اول پلی آف چندان خوب بازی نکردند.
یوتا از زمان بازگشت داناوان میچل شکست نخورده است. هر چند میچل فقط سه بازی پلی آف در کنار تیم بود؛ اما در هر حال یوتا زمان سلامتی میچل، ترکیب کاملی پیدا می‌کند.
این تیم در تمام فصل صدرنشین یا نزدیک به صدر جدول کنفرانس غرب بوده است. هر چند با توجه به مصدومیت‌ها در ترکیب سایر مدعیان مثل لیکرز، کلیپرز و دنور به این صدرنشینی با دیدهٔ تردید نگاه می‌شود.
 
سرنوشت سری
بیشترین کارشناسان ESPN، کلیپرز را برندهٔ این سری می‌دانند و احتمال کشیدن این سری به حداقل شش بازی را می‌دهند.
با این وجود کلیپرز در تاریخ ۵۰ سالهٔ خود تا به حال تا فینال کنفرانس هم نرسیده و بزرگترین علامت سوال در این مرحله همین است که آیا کلیپرز از این طلسم عبور می‌کند؟
یادداشت از عرفان حسینی

بازگشت به صفحه اخبار