پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: مسابقات بسکتبال دانش آموزی؛ محدود کردن نونهالان با قوانین مینی بسکتبال
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1402/05/10 19:20
مسابقات بسکتبال دانش آموزی؛ محدود کردن نونهالان با قوانین مینی بسکتبال


مسابقات بسکتبال دانش آموزی؛ محدود کردن نونهالان با قوانین مینی بسکتبال

یکی از مربیان بسکتبال با استفاده از بخش تریبون ۳ ثانیه به ایرادات مسابقات دانش آموزی در تبریز اشاره کرد و مشکل اصلی را محدود کردن بازیکنان نونهال با قوانین مینی دانست.

به گزارش ۳ ثانیه؛ مسابقات بسکتبال دانش آموزی به میزبانی تبریز در حال برگزاری است و فردا به پایان می رسد. محمد رضائی مربی بسکتبال پایه، مشکلات مربوط به نحوه برگزاری این مسابقات را برای ۳ ثانیه ارسال کرد:
استعدادسوزی در مسابقات دانش آموزی
نحوه برگزاری مسابقات دانش آموزی بسیار مهم است، چون در این رده سنی استعدادسوزی می‌شود. چند ایراد مهم در برگزاری مسابقات وجود دارد: ابتدا نقد آیین نامه‌ای است. مسابقات در رده سنی نونهالان برگزار می‌شود؛ اما قوانین مینی بسکتبال بر آن حاکم است و توپ ۵ و حلقه ۲۶۰ س استفاده می‌شود. رده سنی اعلام شده از بچه‌های سال اول مینی یعنی چهارم دبستان تا بچه‌های کلاس ششم ابتدایی را در بر می‌گیرد. تیم‌ها به خاطر شرایطی که دارند، نمی‌توانند از بازیکنان سن کمتر استفاده کنند. به عنوان کسی که بیش از ۲۰ سال در این رده سنی کار می‌کنم، این را عرض می‌کنم که بچه‌ها در این رده سنی هر چهار پنج ماه از نظر شرایط فیزیکی، اخلاقی و روانی تغییر می‌کنند. نمی‌توان بچه کلاس چهارم را با ششم ابتدایی در یک کفه ترازو گذاشت. این بازیکنان از نظر ذهنی و حتی شوخی‌هایی که با هم می‌کنند، متفاوت هستند. مربیان برای یکدستی بیشتر ترجیح می‌دهند که از بازیکنان سن بالاتر استفاده کنند. به این ترتیب بازیکن مینی در این مسابقات نداریم.
مشکل تایم مسابقات و برگزاری به شکل قهرمانی
زمان مسابقات را چهار تایم شش دقیقه‌ای روان گذاشته‌اند، یعنی هر مسابقه در ۲۴ دقیقه روان برگزار می‌شود، مثلا بچه‌ای از سیستان و بلوچستان، فارس و کردستان به تبریز برود و چهار مسابقهٔ ۲۴ دقیقه‌ای روان بدهد، این یعنی تفنن.
ابتدا قرار بود که این مسابقات به صورت جشنواره‌ای برگزار شود و بعد مسابقات را به شکل قهرمانی برنامه ریزی کردند، در حالی که مسابقات رده مینی نباید قهرمانی باشد.
قوانین مینی برای نونهالان
داستان مهمتر اینکه وقتی بچه‌ها از مسابقات دانش آموزی برمی گردند، در استانی مثل فارس از دو روز بعد باید در مسابقات قهرمانی استان شرکت کنند که ارتفاع حلقه ۴۵ سانتیمتر بالا رفته (۳ متر و ۵ سانتیمتر) و با توپ سایز ۶ بازی می‌کنند. عملا این بچه‌ها نمی‌توانند خودشان را با این شرایط آپدیت کنند.
قوانین مینی با ابزارهای مینی برای ردهٔ سنی نونهالان اجرا می‌شود که اصلا به درد نمی‌خورد. امیدوارم فدراسیون بسکتبال با تمهیداتی که می‌اندیشد و متقاعد کردن وزارت ورزش بتواند یک مسابقات قهرمانی کشور خوب برای نونهالان برگزار کند.
مربیان رده سنی مینی چه معتقد به برگزاری مسابقات به صورت جشنواره یا قهرمانی باشند، هر دو گروه به یک موضوع واقفیم و روی آن تاکید داریم: این مسابقات باید براساس مهارت‌های فردی برگزار شود. به همین دلیل فقط بازیکنان رده سنی را تشویق می‌کنیم که بتوانند یک علیه یک و یک علیه صفر را خوب انجام دهند و از بسکتبال لذت ببرند.
به هر صورت مسابقاتی که حالا برگزار می‌شود، مخصوص رده مینی نیست و شرایط سنی نونهالان است؛ اما برای مثال در آیین نامه اجازهٔ پیک‌اند رول را ندارند. متأسفانه بچه‌های این رده سنی دارای مهارت‌های بالاتری نسبت به آن چیزی هستند که ما از آنها انتظار داریم در زمین اجرا کنند، یعنی یک بازیکن با مهارت بالا را به زمان شش دقیقه‌ای روان، حلقه کوتاه و توپ سایز ۵ محدود می‌کنیم که واقعا ظلم در حق آنهاست.

بازگشت به صفحه اخبار