پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: نیمی از ترکیب قطر خارجی بود؛ اما جوانگرایی واقعی را هم دیدید؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1402/12/05 00:04
نیمی از ترکیب قطر خارجی بود؛ اما جوانگرایی واقعی را هم دیدید؟


نیمی از ترکیب قطر خارجی بود؛ اما جوانگرایی واقعی را هم دیدید؟

هاکان دمیر سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران بعد از بازی مقابل قطر بازیکنان خارجی زیاد این تیم را دید و جوانگرایی واقعی در ترکیب این تیم را ندید.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم ملی بسکتبال ایران امروز مسابقات انتخابی کاپ آسیا را با پیروزی خانگی مقابل قطر آغاز کرد. شاگردان هاکان دمیر در وقت عادی مقابل قطر ۶۷-۶۷ مساوی شدند و در وقت اضافه ۷۶ بر ۷۴ به پیروزی رسیدند. عملکرد تیم ملی باز هم صدای منتقدان سرمربی ترکیه‌ای تیم را در آورد.
دمیر در نشست خبری بازی بعد از اشارهٔ ارسلان کاظمی که «تیم حریف چند بازیکن خارجی داشت»، از فرصت استفاده کرد و گفت: «معمولا باید یک بازیکن خارجی در ترکیب تیم‌های ملی باشد؛ ولی ما بازیکنان آمریکایی و بوسنیایی در ترکیب این تیم می‌بینیم. چه زمانی تیم‌های آسیایی باید پیشرفت کنند؟»
سرمربی تیم ملی ایران همچنین تاکید کرد که بازیکنانی با پدر و مادر غیر ایرانی را دعوت نکرده و هیچوقت از بازیکنان خارجی استفاده نمی‌کند.
بررسی ترکیب قطر نشان می‌دهد که این تیم یک بازیکن سنگالی، دو بازیکن اهل بوسنی و هرزگوین، یک بازیکن آمریکایی و دو بازیکن مصری داشت. این موضوع هم درباره قطر جدید نیست و از حدود یک دهه قبل در اخبار فروم‌های آسیایی دیده می‌شد که قطری‌ها به خصوص برای بازیکنان آفریقایی مستعد قبل از ۱۶ سالگی پاسپورت دریافت می‌کنند و به این ترتیب امکان استفاده از چند بازیکن خارجی را پیدا می‌کنند. به هر حال اینجا حق با ارسلان و هاکان بود.

 
نکتهٔ دیگری که توجه ما را در ترکیب قطر جلب کرد، سن و سال بازیکنان این تیم بود. قطری‌ها با چهار بازیکن زیر ۲۰ سال به ایران آمده بودند که یکی از آنها به نام عبدالله یاسین ۱۵ ساله مقابل ایران بازی نکرد. یک بازیکن دیگر این تیم ۲۴ ساله و سایر بازیکنان ۲۶ و ۲۷ ساله بودند. در واقع تیم قطر بازیکنی بالای ۲۷ سال در ترکیب خود نداشت و اگر سرمربی این تیم ادعای جوانگرایی برای جام جهانی بعدی دارد، این ادعا به خوبی در ترکیب تیم مشهود است. در حالی که فدراسیون بسکتبال ایران و هاکان دمیر از فصل تابستان با شعار جوانگرایی تنها محمد امینی ۱۸ ساله را به ترکیب تیم ملی اضافه کردند و هر بار حداقل نیمی از ترکیب تیم را بازیکنان ۳۰ سال به بالا یا در آستانهٔ ۳۰ سالگی تشکیل می‌دادند.
حالا که هاکان دمیر به ترکیب بازیکنان خارجی قطر اشاره کرد؛ ما هم با اشاره به سن و سال بازیکنان این تیم از سرمربی تیم ملی ایران می‌خواهیم که جوانگرایی واقعی را در تیم قطر مشاهده کند.

بازگشت به صفحه اخبار