پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: سیاست جوانگرایی و بی‌توجهی به رده جوانان
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1399/09/08 16:06
سیاست جوانگرایی و بی‌توجهی به رده جوانان


سیاست جوانگرایی و بی‌توجهی به رده جوانان

نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال از سیاست جوانگرایی در نیروهای فدراسیون ابراز خوشحالی می‌کند؛ اما نمی‌گوید که یک جای کار در بخش پایه می‌لنگد.

فرشته سیفی ناجی، ۳ ثانیه؛ فریده شجاعی نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال در مصاحبه با صداوسیما گفته که سیاست جوانگرایی را در همه سطوح اجرایی، مربیگری و داوری در اولویت کار داشته‌‌اند و این سیاست نتیجه بخش بوده است. این را هم سوای جوانگرایی در میان بازیکنان عنوان کرده اند.
 
در اینکه بسکتبال بانوان بعد از سال‌ها فعالیت در فضای سنتی، نیاز به نوعی پوست اندازی در شکل برگزاری رقابت‌ها و امور دیگر داشت، شکی نیست. نکته اینجاست که بسکتبال بانوان نیاز به ورود نسل جدید بازیکنان هم دارد و شاید این کار نسبت به جوانگرایی کادر فدراسیون در اولویت قرار داشت.
 
فدراسیون رامین طباطبایی در این مدت از ثمره نسل جوانی بهره برده که در دوران ریاست محمود مشحون شکل گرفتند. تیم نوجوانان و جوانانی که برای اولین بار بعد از تائید حجاب به مسابقات بین المللی رفتند، در دوران نایب رئیسی فاطمه کرم زاده تشکیل شده بود و بازیکنانی مثل فاطمه آقازادگان، آیدا گل محمدی، نگین رسولی و… به بسکتبال معرفی شدند که حالا در لیگ برتر مورد توجه قرار می‌گیرند.
 
در دوران ریاست رامین طباطبایی و نایب رئیسی فریده شجاعی تقریبا هیچ فعالیتی برای تشکیل تیم‌های نوجوانان و جوانان دختر انجام نشد. چند اعزام به مسابقات سه نفره انجام شد که بیشتر بازیکنان جوان اعزامی هم از همان تیمی آمده بودند که پیش از این به مسابقات نوجوانان و جوانان دسته ب آسیا اعزام شده بودند.
 
رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در مصاحبه با ۳ ثانیه تاکید داشت که برنامه ریزی برای رده‌های پایه بانوان را در برنامه خود داشتند؛ اما کرونا شروع شد. همچنین در تقویم فیبا، برنامه‌‌ای برای دسته ب که بانوان ایران هم در آن قرار دارند، در نظر نگرفته اند. در حالی که فدراسیون جهانی بسکتبال برای مسابقات کمتر از ۱۶ سال استرالیا (۲۰۱۹) به تیم‌های دسته ب هم فرصت ثبت نام داده بود و ایران واکنشی به این موضوع نداشت. دلیلش هم نداشتن تیم برای اعزام به این مسابقات بود.
حالا خطاب به نایب رئیس بانوان فدراسیون باید گفت که عملکردشان در فدراسیون قطعا با تعداد کارمندان جوان سنجیده نمی‌شود، بلکه پشتوانه‌‌ای که به بسکتبال بانوان اضافه می‌کنند، اهمیت دارد.
 
این نقد را هم سوای بخش‌های دیگری می‌گوییم که قطعا عملکرد فدراسیون در آن بخش‌ها مثبت بوده است. از جمله پرداختن به بخش سه نفره بانوان و نحوه برگزاری لیگ برتر بانوان که تحولات زیادی در آن ایجاد شد و در بخش مثبت کارنامه فدراسیون ثبت می‌شود.

بازگشت به صفحه اخبار