پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: یادداشت روز؛ لزوم زدن یک سوزن به خود
سجاد بیات
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1399/10/06 18:16
یادداشت روز؛ لزوم زدن یک سوزن به خود


یادداشت روز؛ لزوم زدن یک سوزن به خود

قبل از اینکه جوال‌دوزها را از غلاف خارج کنیم و به سمت پهلوی دیگران نشان برویم، خوب است یک سوزن هم به انگشت خود بزنیم؛ این را قدیمی‌ها به ما یاد دادند.

محمدرضا اسلامی تلاش می‌کند مربی مدرنی باشد اما به نظر می‌رسد در این راه چندان موفق نبوده. مثلا یکی از نشانه‌های مربی مدرن، حضور مستمر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است اما نشانه‌‌های بزرگ‌تر، رفتار منطقی و تصمیم‌های قابل هستند. خوب است که سرمربی قزوین با رسانه‌ها رابطه‌ی خوب دارد و خوب مصاحبه می‌کند اما بهتر این است که بتواند از جمله‌هایی که در مصاحبه‌هایش می‌گوید هم دفاع کند.
اسلامی بعد از پایان پنجره‌ی دوم انتخابی کاپ آسیا درباره‌ی تیم ملی صحبت کرد. خوب است که سرمربی‌های لیگ برتری تعارف را کنار بگذارند و درباره‌ی همکاران خود در تیم‌های ملی صحبت کنند. یکی از سرمربی‌های لیگ برتری اتفاقا نظر بسیار جالبی درباره‌ی ماجرای ارسلان داشت اما هرچه اصرار کردم مصاحبه نکرد چون با سرمربی تیم ملی تعارف داشت. صحبت‌های اسلامی درباره‌ی تیم ملی اما روی منطق استوار نبود. برای مثال سرمربی قزوین گفته بود:

واقعیت این است اگر در بازی با عربستان هم شوت های بهنام یخچالی تبدیل به امتیاز نمی‌شد ما در آن دیدار هم به مشکل می خوردیم.

با این منطق هر تیمی که برنده می‌شود باید نقد شود چون اگر شوت‌های یک بازیکن خوبش وارد سبد نمیشد به مشکل برمیخورد.
اسلامی در آن مصاحبه‌ی مفصل نسخه‌های زیادی برای تیم ملی تجویز کرد که اهل فن باید آن‌ها را بررسی کنند. نکته‌ی مهم اما اینجاست که اسلامی به نظر فقط برای جوال‌دوز زدن به سرمربی تیم ملی آمادگی دارد و سوزنی برای خودش کنار نگذاشته. در همان مصاحبه اسلامی در توجیه شکست با اختلاف تقریبا ۳۰ امتیازی مقابل آبادان گفته بود:

ما بدشانسی هم آوردیم و در ابتدای بازی توپ‌های‌مان به داخل سبد نرفت و این باعث شد بچه‌ها از نظر روحی کمی افت کنند.

چطور است که وارد شدن توپ‌های یخچالی به سبد سوریه اما و اگر دارد اما وارد نشدن توپ‌های تیم اسلامی به سبد آبادان «یکی از دلایل شکست» است؟ خیلی‌ها منجمله نگارنده منتظر بودند بازی قزوین و گرگان برسد تا ببینیم اسلامی مقابل سرمربی تیم ملی چه می‌کند؟ نقد فنی باشد برای اهل فن مصاحبه‌های بعد از بازی اسلامی که با دو خبرگزاری انجام شدند اما نشان داند همان‌طور که به قول اسلامی « ضعف بسکتبال ایران در پرتاب سه امتیازی پایه‌ای است»، ضعف بسکتبال ایران در «فقط صحبت کردن» هم پایه‌ای است.
اسلامی بعد از شکست مقابل گرگان هم مثل بعد از شکست مقابل آبادان ابر و باد و مه و خورشید را مقصر شکست تیمش دانست؛ کاری که اگر سرمربی تیم ملی انجام دهد همه‌ی ما او را دادگاهی می‌کنیم و باید دادگاهی کنیم. سرمربی قزوین در گفت‌وگو با ایسنا گفته گرگان و قزوین از نظر بازیکن قابل مقایسه نیستند اما در گفت‌وگو با میزان گفته گرنت یک بازیکن «کلاس جهانی» است. جالب‌ترین اظهارنظر این منتقد تیم ملی اما جایی است که گفته:

این مشکلات باید در پایه و ساختار بسکتبال یک کشور حل شود. بازیکنی که تا سنین بالا با یک روش آمده است، دیگر نمی‌توان خیلی تغییری در سبک و نجوه بازی او ایجاد کرد، مخصوصا در بخش مهارت‌های بنیادی و فردی.

کلام متین؛ اما اگر آقای اسلامی علاقه‌مند است یک سوزن هم به خودش بزند او را دعوت می‌کنیم لیست بازیکن‌هایی که از تیم‌های او به تیم‌های ملی رسیده‌اند را با لیست بازیکن‌های ملی‌پوشی که برای تیم او بازی کرده‌اند و بعد از مدتی دیگر به تیم ملی دعوت نشده‌اند مقایسه کند.

بازگشت به صفحه اخبار