پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: دلیل اصلی کنار رفتن مسئولان سابق کمیته داوران و مسابقات
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/02/21 21:07
دلیل اصلی کنار رفتن مسئولان سابق کمیته داوران و مسابقات


دلیل اصلی کنار رفتن مسئولان سابق کمیته داوران و مسابقات

مسئولان سابق کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال، دلایل اصلی کنار رفتن خود را در جواب رئیس فدراسیون بیان کردند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری مهر درباره عزل و نصب‌ها در فدراسیون تاکید کرده بود که فقط پیام سیفی زاده را در کمیته داوران به خواست خود کنار گذاشته و در سایر موارد به دلایلی مثل بازنشستگی افراد، ناچار به ایجاد تغییرات بوده است.
 
فدراسیون بسکتبال در سال‌های گذشته، بیشترین تغییر را در کمیته مسابقات و داوران داشته و بیش از هر چیز، بازنشستگی افراد را به عنوان دلیل کنار رفتن آنها اعلام کرده است. سایت فدراسیون حتی در خبر رسمی اعلام کرده بود که پیام سیفی زاده به دلیل بازنشستگی کنار می‌رود؛ اما ظاهرا رئیس فدراسیون بسکتبال این موضوع را فراموش کرده است.
 
سیفی زاده: می‌گفتند از فلانی استفاده نشود
سیفی زاده در مصاحبه با ۳ ثانیه درباره کنار رفتن خود بعد از یک سال توضیح داد: «آن زمان به من گفتند که به دلیل بازنشستگی باید کنار بروم.»
 
او درباره اتفاقات دوران مسئولیت خود در فدراسیون بسکتبال گفت: «روزی که اولین بار به فدراسیون رفتم، صحبتی با رئیس فدراسیون داشتم که آیا با کسی مشکل دارید؟ جواب او منفی بود. فلسفهٔ من هم این بود که وقتی در سمتی قرار می‌گیرم، یک همیت کلی ایجاد کنم که کسی بیرون نباشد، چون همیشه از این رنج می‌بردم که وقتی دوستان مسئولیت می‌گرفتند، اکیپ خود را وارد کار می‌کردند و عده‌‌ای بایکوت می‌شدند.»
 
سیفی زاده افزود: «وقتی رئیس فدارسیون گفت که با کسی مشکلی ندارد، خیالم راحت شد و قدم‌های خوبی هم براشتیم. بعد از مدتی به یکباره پیغام می‌آمد که از فلانی استفاده نشود. این برایم جای سوال داشت که اگر مشکلی با کسی نداریم، چرا فلان نفر نباشد؟ در هر حال من چیزی که درست به نظر می‌رسید، انجام می‌دادم.»
 
کسانی که منافعشان به خطر افتاد، مخالفت می‌کردند
رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون تاکید کرد: «وقتی سر کار آمدم، دوست داشتم تغییراتی ایجاد کنم. اولین کار این بود که سیستم قدیمی را به روز کردیم و برای لیگ برتر از برگه امتیازات دیجیتال استفاده کردیم، در حالی که قبلا دستی بود. فیبا هم مدتی بعد این کار را اجباری کرد.»
 
او با اشاره به برگزاری کمپ‌های داوری گفت: «ضوابط را به جای روابط در انتخاب‌ها وارد کردیم. مثلا فقط از داوری که در تست قبول می‌شد یا ناظری که امتحان می‌داد، استفاه می‌کردیم. قدم بزرگی با اطمینان به داوران جوان هم برداشتیم و از آنها استفاده کردیم. ما از ۵۰ داور برای اولین بار در لیگ برتر استفاده کردیم. همچنین به داورها رنکینگ دادیم، یعنی برترین داوران را براساس فرمول‌ها و ضوابط مشخص می‌کردیم که چون فصل قبل لیگ به اتمام نرسید، در نهایت اعلام نشد.»
 
سیفی زاده ادامه داد: «مخالفت‌هایی در انجام این کارها شکل گرفته بود و افرادی که ذینفع بودند و منافع خود را در خطر می‌دیدند، در محافل بحث‌هایی مطرح می‌کردند که به افراد اثرگذار در فدراسیون منتقل می‌شد.»
 
مهمترین دلیل اختلاف
او با اشاره به مهمترین اختلاف در دوران کاری فدراسیون گفت: «پارسال زمانی که قرار بود درباره سرنوشت لیگ در زمان کرونا تصمیم بگیریم، من در حال انجام کار مالی مهمی بودم که یک خبرنگار تماس گرفت و عین نامه تنظیم شدهٔ فدراسیون را برایم خواند. او پرسید که شما این تصمیمات را تایید می‌کنید؟ من هم فقط گفتم نظر شخصی‌‌ام این است که فلان کار را انجام دهیم. این باعث اختلاف نظر شد.»
 
مسئول سابق کمیته داوران فدراسیون گفت: «این بخشی از مشکلات بود و از طرفی برخی افراد مسئول و غیر مسئول هم خودشان را در تصمیمات کمیته دخیل می‌دانستند، در حالی که من می‌خواستم کار درست را انجام دهیم. در نهایت همه این مسائل علیه من استفاده شده و به جدایی از فدراسیون ختم شد.»
 
دهان بینی مشکل ورزش کشور
سیفی زاده تاکید کرد: «معتقدم دهان بینی یکی از معضلات بزرگ ورزش کشور ما است. من این را در جاهای مختلفی دیده‌‌ام که وجود داشته و متاسفانه همیشه لطمهٔ بزرگی به ساختار ورزش زده است. امیدوارم روزی بتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم.»
 
نوروزی: اختیارات کامل نداشتم، کناره گیری کردم
احمد نوروزی مسئول سابق کمیته مسابقات فدراسیون هم یکی دیگر از افرادی بود که بحث بازنشستگی درباره او مطرح نشد و در سال ۹۹ از فدراسیون جدا شد.
 
نوروزی درباره دلیل کناره گیری خود گفت: «علت بیرون آمدن من این بود که اختیارات کامل در کار خود می‌خواستم. نظر مسئولان فدراسیون هم این بود که باید با دبیر فدراسیون و سایر دوستان مشورت شود، در حالی که به عنوان مسئول یک کمیته، نقطه نظراتی داشتم و می‌خواستم که این نظرات پیاده شود. دلیل هم مشخص بود، چون مرکز کار باید همان کمیته و دپارتمان مربوطه باشد.»
 
مسئول سابق کمیته مسابقات افزود: «من البته مشکلی با فدراسیون نداشتم و الان هم ندارم. لابد صلاح نبوده است که به این شکل ادامه همکاری دهیم.»
 
انتخاب با علم به بازنشستگی
فرهاد زحمتکش مسئول فعلی کمیته مسابقات و داوران فدراسیون بسکتبال هم در حالی انتخاب شد که بازنشستگی او مشخص بود و شنیده می‌شود که در حال حاضر حق امضا ندارد. با توجه به سوابق قبلی در جا به جایی نفرات به نظر می‌رسد که رئیس فدراسیون بسکتبال با انتخاب افراد بازنشسته، راه فراری برای جلوگیری از بحث‌های مربوط به جا به جایی زیاد نفرات در فدراسیون پیدا کرده و در عین حال کمیته‌های فدراسیون هم خالی نمی‌ماند.
ضمن اینکه در صورت نارضایتی، مسئول مربوطه با عنوان بازنشستگی کنار گذاشته می‌شود. صحبت‌های طباطبایی درباره کنار گذاشتن سیفی زاده با وجود اعلام اولیه بازنشستگی هم این موضوع را نشان می‌دهد.

بازگشت به صفحه اخبار