پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: ۴ سال انتخاب‌های سوال بر انگیز در فدراسیون بسکتبال
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/03/03 20:38
۴ سال انتخاب‌های سوال بر انگیز در فدراسیون بسکتبال


۴ سال انتخاب‌های سوال بر انگیز در فدراسیون بسکتبال

فدراسیون بسکتبال در چهارمین سال ریاست رامین طباطبایی به سر می‌برد و همچنان رئیس فدراسیون درگیر تغییرات است. آیا سمت دبیری فدراسیون، آخرین تغییر دوران چهار ساله فعلی است؟

به گزارش ۳ ثانیه؛ فدراسیون بسکتبال در بیش از سه سال ریاست رامین طباطبایی، تغییرات زیادی به خود دیده است. انتخاب افراد در سمت‌های مختلف از همان سال اول جای سوال داشت؛ اما در سال آخر این انتخاب‌ها به علامت سوال بزرگتری تبدیل می‌شوند.
در حالی که از چند ماه قبل شنیده می‌شد که فرهاد زحمتکش مسئول کمیتهٔ مسابقات و داوران فدراسیون، بازنشسته است و حق امضا ندارد، حرف‌های در گوشی بعد از کناره گیری محمدرضا صالحیان از داوری، حکایت از این داشت که داور بین المللی سابق به دنبال ریاست کمیته داوران است.
حدود دو هفته بعد از استعفای شبنم کلاهی به یکباره نام صالحیان به عنوان سرپرست دبیری فدراسیون اعلام شد.
نکتهٔ جالب اینجاست که رامین طباطبایی در مصاحبه با آوای ورزش درباره مدت زمان سرپرستی صالحیان گفت: «فعلا زمان مشخصی ندارد. باید شرایط را بسنجیم و شناخت بیشتری نسبت به هم پیدا کنیم تا حکم را از وزیر بگیریم. فعلا یکی دو ماه با هم کار خواهیم کرد.»
این صحبت طباطبایی توجه را جلب کرد که رئیس فدراسیون این بار هم اطمینانی از انتخاب خود ندارد و جای تغییر دوباره در نظر گرفته است.
 
واکنش‌ها به این انتخاب
فدراسیون بسکتبال در خبرهای مربوط به انتخاب صالحیان تاکید بر این داشت که او فردی خوشنام در میان جامعه داوری است؛ اما واکنش‌هایی که در روزهای اخیر دیدیم، چندان مثبت نبود. یکی از مهمترین دلایل آن، کمبود تجربهٔ صالحیان در کارهای مدیریتی و اجرایی است. داور بین المللی سابق که تا قبل از شیوع کرونا قضاوت می‌کرد، بعد از آن یک فصل به جمع ناظران پیوست و از شهریور آینده، ناظر بین المللی می‌شود.
سوال مهم این است که چرا فردی با تخصص داوری را به عنوان مسئول کمیته داوران فدراسیون انتخاب نکردند؟ به خصوص اینکه در سال‌های اخیر، مسئولان کمیته داوران و مسابقات به بهانهٔ بازنشستگی کنار گذاشته شدند و فدراسیون فعلی در این چند سال نشان داده که با برخی بزرگان داوری و مسئولان سابق این کمیته، میانهٔ خوبی ندارد. با این اوصاف نیروی جوانی که ایده‌هایی هم در سال‌های اخیر برای بخش داوری داشت و طبق شنیده‌ها این ایده‌ها با استقبال مسئولان سابق مواجه نشد، چرا در حیطهٔ تخصصی خود به کار گرفته نشد؟
 
دخالت دبیر در کمیته مسابقات و داوران
احمد نوروزی و پیام سیفی زاده مسئولان سابق کمیته مسابقات و داوران فدراسیون بسکتبال چند هفته قبل درباره کنار رفتن خود به ۳ ثانیه توضیحاتی دادند که بخشی از آن به دخالت‌های مسئولان فدراسیون (از جمله دبیر سابق) در امور این کمیته‌ها مربوط بود.
حالا با انتخاب صالحیان که سال‌ها داور بسکتبال بوده است، بعید به نظر می‌رسد که چنین دخالت‌هایی در کار کمیته‌های مزبور صورت نگیرد.
بسیاری از اشخاصی که در این سال‌ها سمت‌های مختلفی را در فدراسیون بسکتبال گرفتند، در نهایت ثابت کردند که حرف و حدیث‌های ابتدایی در زمان انتخاب آنها درست بوده است؛ اما این بار امیدواریم خلاف این موضوع با انتخاب دبیر جدید ثابت شود.
تنها نکتهٔ مورد توجه این است که فدراسیون بسکتبال در سال آخر دوره ریاست چهار سالهٔ رامین طباطبایی همچنان به ثبات نرسیده و عمر همکاری بسیاری از افراد با فدراسیون به بیشتر از چند ماه یا یک سال نمی‌رسد. این نکته قطعا در زمان برگزاری انتخابات در پایان سال جاری به عنوان یکی از ضعیفترین بخش‌های کارنامهٔ ریاست رامین طباطبایی مطرح خواهد شد.

بازگشت به صفحه اخبار