پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: به المپیک نرفتیم، چون فعلا حقمان نبود
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/03/16 23:32
به المپیک نرفتیم، چون فعلا حقمان نبود


به المپیک نرفتیم، چون فعلا حقمان نبود

حضور تیم بسکتبال سه نفرهٔ ایران در مسابقات انتخابی المپیک هر نوع ضعف و کم کاری در بخش بانوان را پر رنگ‌تر از قبل نمایش داد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ کار تیم بسکتبال سه نفرهٔ ایران در مسابقات انتخابی المپیک بدون کسب حتی یک برد به پایان رسید. چهار بازیکن اعزامی و کادرفنی از باخت اول مقابل ژاپن به صورت رگباری با انتقاداتی مواجه شدند که شاید بسیاری از این انتقادات باید در سال‌های قبل انجام می‌شد یا با صبر چند روزه بعد از مسابقات مطرح می‌شدند تا اعتماد به نفسِ نداشتهٔ بازیکنان، کمتر از حد معمول نشود.
بزرگترین نکته‌‌ای که برخی مربیان بانوان هم به آن اشاره دارند، زیر ساخت‌هایی است که برای این بخش فراهم نشده و انتظار نتیجه در قبال این کم کاری، منطقی به نظر نمی‌رسد.
 
پشتوانه سازی بانوان تعطیل
فدراسیون بسکتبال در دوران رامین طباطبایی تمرکز زیادی روی لیگ برتر بانوان داشته و انصافا در بسیاری موارد مربوط به برگزاری لیگ، تحول ایجاد شده است؛ اما در بیش از سه سال تقریبا هیچ کار پایه‌‌ای در بخش بانوان انجام نشد. برخلاف چند سال آخر دورهٔ ریاست محمود مشحون که به دلیل فرصت‌های فیبا، تیم‌های نوجوانان و جوانان تشکیل شده و بازیکنانی به بسکتبال بانوان معرفی شدند، در این دوره به طور کامل تیم‌های نوجوانان و جوانان دختر نادیده گرفته شدند.
 
اعزام‌های پراکنده
اعزام‌هایی در بخش سه نفره بانوان انجام شد که در این بخش با توجه به اینکه طبق شنیده‌ها، فیبا هزینه‌های اعزام چهار بازیکن را پرداخت می‌کند، تا به حال هزینه‌های زیادی هم برای فدراسیون در برنداشته است.
مهمتر آنکه تیم‌های بانوان تنها به مسابقات رسمی بزرگ اعزام شدند، در حالی که مسابقات/ایونت‌های زیادی در بخش سه نفره برگزار می‌شود و در نظر گرفتن تعدادی بازیکن و اعزام به ایونت‌های مختلف می‌توانست در این مدت تاثیر زیادی در پیشرفت بانوان داشته باشد.
تیم اعزامی به انتخابی المپیک در بازی آخر مقابل هلند نشان داد که با بازی‌های بیشتر در این فضا بهتر عمل می‌کند.
اعزام‌های بیشتر نیاز به اسپانسرهایی داشت که در اوایل کار بسکتبال سه نفره، کنار تیم‌های بانوان دیده می‌شدند؛ اما چه اتفاقی افتاد که اسپانسرها از این بخش فراری شدند؟ برخی اسپانسرها به صورت پراکنده از ناراحتی‌های خود به ما گفته بودند.
همچنین برخی دیگر از اسپانسرها به صورت اختصاصی، ایونت‌های بسکتبال سه نفره در سال‌های اخیر برگزار کرده‌‌اند که شاید با رایزنی بتوان این اسپانسرها را به حمایت اختصاصی از تیم‌های سه نفره تشویق کرد.
 
فعالیت کمرنگتر کمیته سه نفره
کمیته بسکتبال سه نفره در برگزاری ایونت‌ها مدتی بسیار فعال عمل کرده و به خصوص در بخش بانوان موفق به صعود در رنکینگ جهانی شد. حاصل آن هم دعوت به تورنمنت‌های انتخابی المپیک بود؛ اما این فعالیت‌ها در دو سال گذشته متوقف شدند. حدود یک سال آن به دلیل همزمانی با کرونا بود. هر چند زمانی که تیم‌های پنج نفره با وقفه‌‌ای حدودا شش ماهه در این دوران دوباره فعال شدند، باز هم تحرکی در بسکتبال سه نفره دیده نمی‌شد.
 
نحوهٔ کار با تیم اعزامی
تیم ملی سه نفره بانوان که مسابقات انتخابی المپیک را در پیش داشت، بیش از یک سال و نیم هیچ فعالیتی در بخش سه نفره نداشت و حتی ایونت‌های داخلی هم برای درگیر شدن در مسابقات سه نفره برگزار نشد.
بازیکنان این تیم از ۱۷ فروردین وارد اردوهای آماده‌سازی شدند، در حالی که با کمی استراحت بعد از اتمام لیگ برتر بسکتبال بانوان در اسفند یا دو هفته زودتر در فروردین هم می‌شد اردوهای تیم را آغاز کرده و زمان بهتری برای کار روی تیم داشت.
بازیکنان اعزامی به جز بحث‌های پایه‌‌ای مطرح شده که برخی موارد کار چند هفته تمرین تا اعزام نبود، از نظر بدنسازی هم ظاهرا تفاوت زیادی با تیم‌های حریف داشتند و خوب آمادهٔ چنین مسابقاتی نشده بودند.
همچنین تفاوت‌های بسکتبال پنج نفره و سه نفره مورد توجه بود و بسیاری به لزوم جداسازی این دو بخش اشاره داشتند.
فدراسیون بسکتبال به تازگی تصاویری از جلسه برای تدوین برنامهٔ راهبردی چهار سال آینده منتشر کرد؛ اما جزئیاتی از این برنامه ریزی مطرح نشد. هر چند از عمر چهار سالهٔ این فدراسیون حدود شش ماه باقی مانده است؛ اما حالا که اقدام به برنامه ریزی چهار ساله می‌شود، سوال از فدراسیون این است که چه اقدامات پایه‌‌ای و درستی برای بخش بانوان در نظر می‌گیرد؟

بازگشت به صفحه اخبار