پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: شجاعی: باید روی تکنیک انفرادی خود کار کنیم
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1400/08/25 15:31
شجاعی: باید روی تکنیک انفرادی خود کار کنیم


شجاعی: باید روی تکنیک انفرادی خود کار کنیم

بازیکن تیم ملی بسکتبال زنان ایران اعتقاد دارد که علاوه بر مسابقات تدارکاتی به کار بیشتر روی تکنیک‌های انفرادی نیاز است تا تیم ایران از دسته ب آسیا صعود کند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ شیدا شجاعی یکی از بازیکنان تیم ملی بسکتبال زنان ایران بود که در جریان مسابقات دسته ب آسیا بیشتر به چشم آمد. شجاعی در مصاحبه با ۳ ثانیه درباره بیشتر دیده شدن از بازی اول مقابل سوریه گفت: «تیم ملی مجموعهٔ ۱۲ نفر برتر ایران است، به همین دلیل ابتدا از انتخابم برای مسابقات خوشحال بودم. بعد از انتخاب در لیست نهایی هم خیلی تلاش کردم که برای تیم ملی مفید باشم. وقتی به من زمان بازی داده شد، توانستم حداقل در آن شرایط به نوبهٔ خود برای تیم مفید باشم و نظر مثبت کادرفنی را جلب کنم. این هم خیلی در اعتماد به نفسم تاثیر داشت و توانستم تسلط خود را در زمین بیشتر کنم. در مسابقات بعدی مقابل اندونزی و سوریه هم با آرامش بیشتری بازی می‌کردم.»
 
فقط با بازی مقابل امرتات برای آسیا آماده شدیم
شجاعی درباره نزدیک شدن به حریفان و شکست‌ها افزود: «به نظرم یکی از عواملی که در باخت‌های ما خیلی تاثیر داشت، تجربه بود. کاری به این ندارم که چند سال اعزام نشده بودیم، ما حتی بازی تدارکاتی هم نداشتیم که قبل از این خودمان را محک بزنیم. اردوی ترکیه کنسل شد و فقط با یک بازی دوستانه مقابل امرتات در این سطح از مسابقات شرکت کردیم. جسارتی به تیم امرتات نباشد، این تیم جوان و خوب است؛ اما سطح تیم‌هایی که با آنها بازی کردیم، قابل قیاس نبود.»
 
هر بازیکنی باید روی ذهنیت و تکنیک انفرادی کار کند
شجاعی در پاسخ به اینکه برای بالا رفتن از سطح ب آسیا چه چیزی نیاز است؟ توضیح داد: «هر بازیکنی باید روی ذهنیت و بدن خود کار کند و تمرینات انفرادی در کنار تمرینات بسکتبال برای بهبود تکنیک انفرادی خود انجام دهد. هر چه بسکتبال و تاکتیک‌ها را بلد باشیم تا جایی کافی است، از جایی به بعد باید تکنیک انفرادی ما هم خوب باشد و در مواقعی موقعیت ایجاد کنیم.»
ملی پوش بسکتبال ایران ادامه داد: «ما شرایط داشتن بازیکن تبعه را نداریم و خودمان را باید از نظر ذهنی، بدنی و تکنیکی به سطح مطلوبی برسانیم که حضور یک بازیکن نتواند روی شرایط ما تاثیر بگذارد.»
 
تا در شرایط مسابقه نباشیم، ایراد خود را نمی‌فهمیم
شجاعی گفت: "این حرف‌هایی که گفتم شخصی بود. موضوع بعدی تیمی است که به نظرم مسابقات تدارکاتی خیلی مهم است. تا زمانی که خودمان را در شرایط مسابقه قرار ندهیم، نمی‌توانیم بفهمیم که کجا ایراد داریم. قاعدتا اگر مسابقات ترکیه را داشتیم، خودمان را محک می‌زدیم و می‌دانستیم که با چه چیزهایی بیشتر نتیجه می‌گیریم. کادرفنی هم دید بازتری نسبت به همه چیز داشتند.
گاهی شاید بازی برون مرزی ممکن نباشد، ولی باید شرایطی ایجاد شود که در داخل ایران مسابقاتی انجام دهیم تا بهتر در قالب تیم جا بیافتیم. "
 
تاثیر بازیکن خارجی روی همه بازیکنان مشهود بود
بازیکن تیم اکسون تهران درباره بازیکنان تبعه خارجی که در جریان مسابقات دسته ب آسیا مطرح شد، افزود: «اردن، سوریه و لبنان حریفان ما در غرب آسیا بودند و تیم‌هایی مثل قزاقستان و اندونزی در آن مسابقات حضور نداشتند. نمی‌خواهم بگویم که بازیکنان تبعه تاثیر آنچنانی دارند، ولی همین که بازیکنی مطرحتر با تجربهٔ بیشتر بتواند خلائی را در تیم پر کند؛ بازیکنان کنار خود را ناخودآگاه بالا می‌کشد. این موضوع کاملا قابل مشاهده بود و تیم‌های اردن و سوریه تغییر مثبت کرده بودند.»
شجاعی تاکید کرد: «تیم اردن بازیکن WNBA گرفته بود و در واقع اردنی‌ها بهترین بازیکن خارجی را گرفته بودند؛ ولی در نهایت تیمی موفق شد که توانسته بود کار تیمی درست را انجام دهد. یعنی یک بازیکن نمی‌تواند به تنهایی کار خاصی انجام دهد؛ ولی در هر صورت روی بازی همه بازیکنان تاثیر داشت. ما تیم اردن را در غرب آسیا شکست داده بودیم. همه آنها روحیه‌ای کنار بازیکن خارجی گرفته بودند که واقعا قابل قیاس با آن زمان نبود. خود بازیکنان لبنان، سوریه و اردن از نظر حرکات انفرادی هم پیشرفت داشتند و مشخص بود که تمرینات انفرادی دارند و نسبت به غرب آسیا خیلی پیشرفت کرده بودند.»

بازگشت به صفحه اخبار