پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آمار درباره حریفان پلی آف چه می‌گوید؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1401/01/08 14:05
آمار درباره حریفان پلی آف چه می‌گوید؟


آمار درباره حریفان پلی آف چه می‌گوید؟

هشت تیم باقیمانده در لیگ برتر بسکتبال، رقابت خود را برای صعود به نیمه نهایی آغاز کرده اند. نویسندهٔ مهمان ۳ ثانیه، تقابل این تیم‌ها را از نگاه آماری بررسی می‌کند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ مرحله دوم پلی آف لیگ برتر بسکتبال از این هفته آغاز شد. شیمیدر قم، شهرداری گرگان و نظم آوران سیرجان یک بازی از سری پلی آف را بردند و هنوز سری کاله-ذوب آهن اصفهان آغاز نشده است.
«نوید ابراهیمی» که به صورت تخصصی آمار بسکتبال را دنبال می‌کند، در این مطلب، عملکرد تیم‌های حاضر در پلی آف را مرور کرده است.
چند نکته قبل از خواندن مطلب:
عملکرد حمله‌ای بهتر یعنی امتیازآوری بیشتر در هر مالکیت
عملکرد دفاع بهتر یعنی کمتر اجازه دادن به حریف که در هر مالکیت امتیاز بیاورد
Floor% یعنی درصد استفاده از مالکیت‌ها (نسبت مالکیت‌هایی که تیم حداقل یک امتیاز آورده به کل مالکیت‌ها)
eFG% یعنی درصد توانایی شوت ۲ و ۳ امتیازی تیم
 
سابقهٔ رویارویی تیم‌ها
مرحله دوم پلی آف با هشت تیم پایانی شروع شده است. پنج تیم از گروه الف با عملکرد حمله‌ای بهتر و سه تیم از گروه ب با عملکرد حمله‌ای ضعیف‌تر به این دور از مسابقات صعود کردند.
تیم‌های کاله با ذوب آهن اصفهان، مهرام تهران با نظم آوران سیرجان، شیمیدر تهران با مس کرمان و شهرداری گرگان با مس رفسنجان در این دور به مصاف هم می‌روند. در این میان تنها تیم‌های ذوب آهن با کاله و شهرداری گرگان با مس رفسنجان در فصل عادی با یکدیگر روبرو شده‌اند و چهار تیم دیگر برای اولین بار با هم رقابت می‌کنند.
ابتدا عملکرد بازی‌های رو در روی این تیم‌ها را بررسی کنیم:
 
ذوب آهن اصفهان - کاله
بازی‌های رو دو رو
بازی اول را کاله پیروز شده که بازیکنان این تیم توانسته بودند با تعداد مالکیت برابر، ۱٫۰۷ امتیاز در هر مالکیت بیاورند. ذوبی‌ها در مقابل ۰٫۹۳ امتیازآوری از ۴۵ درصد مالکیت‌ها استفاده کرده‌اند. تیم کاله شوتزنی بهتر (eFG ۵۷٪)، دقت پاس بیشتر (AST/TO ۱٫۴) و ترن اور برابری با حریف داشته است.
ذوب آهن تنها در ریباند حمله با جمع کردن ۳۴ درصد از ریباندهای حمله، بهتر عمل کرده بود که برای پیروزی کافی نبود.
ذوب آهن در بازی دوم، عملکرد حمله‌ای بهتری با امتیازآوری ۱٫۱۳ در هر مالکیت در مقابل ۱٫۰۶ امتیازآوری کاله نشان داد. این تیم همچنان با تعداد مالکیت برابر از ۵۰ درصد مالکیت‌ها استفاده کرد.  شوتزنی ۵۰ درصد، دقت پاس بیشتر (AST/TO ۱٫۷۷) و درصد بیشتر ریباندهای حمله (۴۲درصد) باعث این پیروزی بود.

فصل عادی و پلی آف
ترن اور و تعداد مالکیت هر دو تیم ذوب آهن و کاله نسبتا برابر بوده، اما تیم ذوب آهن در عملکرد حمله، درصد استفاده از مالکیت‌ها، ریباند حمله، درصد شوت زدن و دقت پاس عملکرد بهتری داشته است.
از آنجایی که هر دو تیم از گروه امتیازآورها آمده‌‌اند و ذوبی‌ها توانسته‌‌اند عملکرد دفاعی سوم را در این گروه حفظ کنند، کار کاله برای مقابله با تیم ذوب آهن مشکل‌تر خواهد بود. اگر بازیکنان کاله در کنار حملهٔ خوب، جلوی ریباند حمله‌ای ذوب آهن را نگیرند، قطعا مغلوب خواهند شد.
 
شهرداری گرگان - مس رفسنجان
بازی‌های رو در رو
این دو تیم هم در فصل عادی رقابت داشته اند. شهرداری گرگان در هر دو بازی پیروز بوده، تعداد مالکیت‌های دو تیم تقریبا در هر دو بازی برابر بوده است.
تیم گرگان از این جهات برتری داشت: عملکرد حمله‌ای به طور میانگین ۱٫۵ امتیاز در هر مالکیت، درصد استفاده از مالکیت ۴۸ درصد، ریباند حمله‌ای بهتر با میانگین ۳۰ درصد، شوتزنی ۵۰ درصد و دقت پاس بیشتر

فصل عادی و پلی آف
تنها تعداد ترن اورهای هر دو تیم برابر بوده؛ اما شهرداری گرگان در هر شاخص دیگری، عملکرد بسیار بهتری در هر دو مرحله نشان داده است. مس رفسنجان به همین دلیل برای پیروز شدن در مقابل این تیم کار خیلی مشکلی دارد.
شهرداری گرگان امتیازآوری بسیار خوبی دارد. برخلاف این باور که حمله برنده بازی؛ ولی دفاع برنده قهرمانی است؛ آمار نشان می‌دهد که حملهٔ بهتر، همیشه برنده خواهد بود. از همین جهت، قبل از هر چیز مس رفسنجان باید جلوی عملکرد حمله‌ای خیلی خوب گرگان را بگیرد تا حرفی برای گفتن در پلی آف مقابل این تیم داشته باشد.

شیمیدر - مس کرمان
فصل عادی و پلی آف
فاصله عملکردی تیم شیمیدر در فصل عادی و پلی آف با مس کرمان بسیار زیاد بوده است. مس کرمان در حمله و دفاع، رتبهٔ آخر دفاعی گروه خود را در گروه امتیازآورها داشت و در مرحلهٔ اول پلی آف هم عملکرد ضعیف‌تری در مقایسه با شیمیدر نشان داد، از همین رو مس کرمان هم کار بسیار مشکلی در جلوگیری از امتیازآوری شیمیدر خواهد داشت و راه پیروزی این تیم تنها دفاع خیلی خوب در کنار حمله متوسط خواهد بود.
 
مهرام تهران و نظم آوران سیرجان
این دو تیم شاید نزدیک‌ترین عملکرد را به هم داشته باشند و تقابل آنها جذابترین سری پلی آف است. مهرام تهران در گروه کم امتیازها، تیم اول دفاعی بوده که البته بودن در این گروه می‌تواند دلیل همین عملکرد دفاعی باشد؛ اما سیرجان در گروه امتیازآورها عملکرد دفاعی اول و عملکرد حمله‌ای سوم را حفظ کرده است.

فصل عادی و پلی آف
عملکرد فصل عادی دو تیم، فاصله بسیار نزدیکی باهم داشته؛ اما عملکرد سیرجان در پلی آف بهتر بوده که دلیلش تقابل این تیم با رعد پدافند بود. همچنین دلیل ضعیف‌تر عمل کردن تیم مهرام در دور اول پلی آف، رقابت بسیار خوب تیم خانه بسکتبال خوزستان مقابل این تیم بود.
از آنجایی که دو تیم بازی رو در رو نداشتند، پیش بینی تقابل آنها مشکل خواهد بود؛ اما تیم مهرام تاکنون سه باخت آورده که در هر سه بازی عملکرد نیمکت حریف، ریباند حمله‌ای بالای ۲۵٪ و تبدیل آنها به امتیاز (امتیازی آوری از منطقه رنگی) بهتر بوده است. درنتیجه سیرجان برای پیروزی در سری مقابل مهرام باید حتما در این موارد، عملکرد خوبی نشون دهد.

بازگشت به صفحه اخبار