پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: راه‌اندازی دوباره تیم‌های پایه دختران
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1401/02/29 01:07
راه‌اندازی دوباره تیم‌های پایه دختران


راه‌اندازی دوباره تیم‌های پایه دختران

تیم‌های ملی زیر ۱۶ و ۱۸ سال دختران بعد از چند سال تشکیل می‌شوند و مسابقات دسته ب آسیا را در تابستان امسال پیش رو خواهند داشت.

به گزارش ۳ ثانیه؛ شرایط کرونا و تصمیمات فدراسیون بسکتبال در چهار سال گذشته باعث شد که رده‌های پایه بسکتبال دختران فعال نباشند. امسال با برگزاری مسابقات و روی کار آمدن فدراسیون جدید، تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان دختر هم تشکیل می‌شوند.
 
اعزام تیم نوجوانان به دسته ب آسیا
فتانه ملک نایب رئیس جدید بانوان فدراسیون بسکتبال توضیح داد که حدود ۱۵۰ بازیکن در رده زیر ۱۶ سال با معرفی استان‌ها زیرنظر گرفته شدند و تا به حال شناسایی نفرات انجام شده است.
ملک درباره انتخاب کادرفنی این رده به ۳ ثانیه توضیح داد: «سروه ضرغامیان به عنوان سرمربی انتخاب شده و مربی باتجربه‌‌ای مثل پوران عباسی هم به عنوان مدیرفنی در کنار این تیم است. ما سعی کردیم که هر کاری را شروع می‌کنیم، آموزش را هم در آن بخش پیش ببریم. نگاه ما بلندمدت است و با دعوت از مربیان دیگر سعی می‌کنیم که دانش مربیان و بازیکنان را بالا ببریم. در واقع این مسابقات زمینه‌‌ای برای ایجاد انگیزه برای مربیان زحمتکش سراسر ایران می‌شود که در رده‌های پایه تلاش می‌کنند.»
اردوهای بازیکنان منتخب تیم ملی زیر ۱۶ سال از اواخر اردیبهشت آغاز می‌شود و فدراسیون بسکتبال برای حضور این تیم در مسابقات دسته ب آسیا اعلام آمادگی کرده است. این مسابقات طبق تقویم فیبا از ۳ تا ۹ تیر به میزبانی اردن برگزار می‌شود.
 
عسگرنیا سرمربی تیم دختران زیر ۱۸ سال
ملک در پاسخ به سؤال ما درباره وضعیت تیم جوانان و اعزام این تیم به مسابقات دسته ب آسیا گفت: «مسابقات دسته ب زیر ۱۸ سال آسیا در تقویم رویدادها هست (۱۴ تا ۲۰ شهریور به میزبانی هند) و فعلا همین شناسایی استعدادها را برای این رده هم انجام می‌دهیم. ما به مربیان سطح استان‌ها اعتماد می‌کنیم و بهترین شکل شناسایی بازیکنان از این طریق است.»
زیبا عادلی به عنوان مدیرفنی و ندا عسگرنیا به عنوان سرمربی تیم ملی زیر ۱۸ سال دختران انتخاب شده‌‌اند و به گفتهٔ نایب رئیس بانوان فدراسیون، مربیان دیگری هم از استان‌ها فراخوانده می‌شوند.
 
وضعیت نامشخص بزرگسالان
ملک درباره تغییرات کادرفنی بزرگسالان تاکید کرد که برنامه‌هایی دارند؛ اما فعلا ترجیح می‌دهند که وارد بازی اسامی نشوند و بعد از شناخت بهتر افراد به شکلی تصمیم بگیرند که از تجارب مربیان قبلی هم استفاده شود.
 
برنامه‌های دیگر
نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال درباره برنامه‌های دیگر توضیح داد که فقط مسابقات دسته دو دختران باقی مانده؛ اما به تدریج مسابقاتی در رده‌های مختلف برگزار خواهد شد.
او همچنین به قضاوت دو داور و حضور یک ناظر ایرانی در مسابقات زیر ۱۶ سال دختران آسیا اشاره کرد و گفت: «اعزام داوران خانم باعث ایجاد انگیزه می‌شود. سعی کردیم در بخش مربیان هم با کلینیک فیبا کوچ برای ارتقای دانش مربیان کاری انجام دهیم.»

بازگشت به صفحه اخبار