پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: کاپ آسیا نشان می‌دهد؛ کجای بسکتبال آسیا قرار داریم؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
آسیا
تاریخ انتشار:
1401/04/21 19:32
کاپ آسیا نشان می‌دهد؛ کجای بسکتبال آسیا قرار داریم؟


کاپ آسیا نشان می‌دهد؛ کجای بسکتبال آسیا قرار داریم؟

تیم ملی بسکتبال ایران از فردا رقابت در کاپ آسیا را با بازی مقابل حریفی آغاز می‌کند که به تازگی شکست سنگینی را مقابل ملی پوشان کشورمان تجربه کرد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ مسابقات کاپ آسیا ۲۰۲۲ از امروز در اندونزی آغاز شد. رقابت تیم ملی بسکتبال ایران با حریفان آسیایی از ساعت ۱۲:۳۰ فردا با دیدار مقابل سوریه شروع می‌شود.
تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین دورهٔ کاپ آسیا (۲۰۱۷) به مقام دوم رسید؛ اما در چند سال بعد از آن شکست‌هایی را مقابل تیم‌هایی تجربه کرد که در یک دهه قبل از این رقابت‌ها، کمتر پیش می‌آمد. حالا حضور دوباره در جمع تیم‌های آسیایی، فرصت خوبی است که نشان دهد در حال حاضر چه جایگاهی در بسکتبال آسیا داریم؟
 
ایران در ردهٔ دوم آسیا و اقیانوسیه
بسکتبال ایران همچنان در رده‌های بالای رنکینگ جهانی قرار دارد. طبق آخرین رده بندی جهانی، تیم استرالیا در میان تیم‌های آسیا و اقیانوسیه اول و در جهان سوم است. تیم ایران در ردهٔ دوم آسیا و بیست و سوم جهان قرار دارد.
بسکتبال ایران اولین بار در سال ۱۹۷۳ حضور در جام ملت‌های آسیا (کاپ آسیای فعلی) را تجربه کرد و تا به حال ۱۸ دوره در این مسابقات شرکت کرده است. ایران در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ قهرمان آسیا شد و حدود یک دهه بر بسکتبال آسیا سلطه داشت. ورود تیم‌های اقیانوسیه به قاره آسیا، کار ایران و سایر تیم‌های آسیایی را برای قهرمانی سخت کرده است.
 

 
 
دومین دوره بعد از نسل طلایی
دوران معروف به «نسل طلایی» بسکتبال ایران تا قبل از کاپ آسیا ۲۰۱۷ تقریبا به پایان رسیده بود. صمد نیکخواه بهرامی در آن دوره هم تیم ملی ایران را همراهی نمی‌کرد؛ اما حامد حدادی و اوشین ساهاکیان در ترکیب ایران حضور داشتند. حدادی در آن دوره به عنوان ارزشمندترین بازیکن مسابقات (چهارمین بار در این سطح) معرفی شد. او تنها بازیکن به جا مانده از آن نسل است که به عنوان کاپیتان تیم ملی در کاپ آسیا ۲۰۲۲ هم حضور دارد.
حدادی همچنان در آمار و ارقام، نفر اول تیم ملی ایران است. حضور او در ترکیب ایران، شرایط خاصی را به خصوص در دفاع مقابل تیم‌هایی مثل قزاقستان ایجاد می‌کند و باید دید که سعید ارمغانی سرمربی تیم ملی، چطور بازی ایران را با این شرایط مدیریت می‌کند. در سوی دیگر محاسن حضور حدادی هم انکار ناپذیر است.
 
نسل بعدی چطور خود را نشان می‌دهند؟
بازیکنانی مثل بهنام یخچالی، محمد جمشیدی و ارسلان کاظمی بعد از نسل طلایی مطرح شدند و در مواقعی به نجات تیم آمدند. علاوه بر این بازیکنان دیگری هم در این مدت جایگاهی در تیم ملی به دست آوردند که در سال‌های اخیر محکم نبوده است.
ترکیب تیم ملی برای کاپ آسیا به این شرح است:
سجاد مشایخی، رسول مظفری، بهنام یخچالی، نوید رضایی فر، محمد جمشیدی، سجاد پذیرفته، متین آقاجانپور، محمد یوسف وند، آرمان زنگنه، ارسلان کاظمی، محمد حسن‌زاده، حامد حدادی
تعداد زیاد بازیکنان پست چهار در این ترکیب از زمان مسابقات انتخابی جام جهانی مورد توجه است.
 

 
زلاتکو کجاست؟
غیبت زلاتکو کمک مربی تیم ملی در این رقابت‌ها جالب توجه است. شنیده می‌شود که زلاتکو تنها برای پنجره‌های انتخابی جام جهانی در کنار تیم ملی خواهد بود! حمید کلاسنگیانی به عنوان سرپرست، سعید ارمغانی به عنوان سرمربی، محمد کسایی پور و مهران آتشی به عنوان مربی در این رقابت‌ها حضور دارند.
قرار بود که محسن صادق زاده مدیر تیم ملی هم برای اولین بار از زمان انتخاب به تیم ملی بپیوندد. عکسی که فدراسیون بسکتبال از جلسهٔ چند روز پیش صادق زاده با جواد داوری رئیس فدراسیون منتشر کرد، جنجالی شده و بسیاری با توجه به احتمال فتوشاپ اعتقاد داشتند که شاید صادق زاده به ایران نیامده است. هنوز عکس و فیلم دیگری از مدیر تیم ملی منتشر نشده است.
 
تیم‌های حریف ایران
سوریه، قزاقستان و ژاپن در گروه C کاپ آسیا حریف تیم ملی ایران هستند. هر سه تیم در سال‌های اخیر، شکست‌هایی را به تیم ملی ایران تحمیل کرده اند. قزاقستان به تازگی با چند ماه فاصله، دو بار موفق به شکست ایران شده است. تیم سوریه در مقابل حدود ۱۰ روز قبل شکست سنگینی (۹۱ بر ۵۶) در خانه مقابل ایران متحمل شد که باعث حذف این تیم از انتخابی جام جهانی شد.
گروه بندی مسابقات:
گروه A: استرالیا، اردن، اندونزی، عربستان
گروه B: چین تایپه، بحرین، چین، کره جنوبی
گروه C: ایران، ژاپن، قزاقستان، سوریه
گروه D: هند، لبنان، فیلیپین، نیوزلند
 
برنامه مسابقات ایران به این شرح است:
چهارشنبه ۲۲ تیر
ساعت ۱۲:۳۰ ایران - سوریه
جمعه ۲۴ تیر
ساعت ۸:۳۰ ایران - قزاقستان
یکشنبه ۲۶ تیر
ساعت ۱۵ ایران- ژاپن
تیم‌های برتر هر گروه مستقیم به یک چهارم نهایی صعود می‌کنند. تیم‌های دوم و سوم هم باید به صورت ضربدری برای صعود به نیمه نهایی رقابت کنند. چهارمین تیم هر گروه بعد از مرحله مقدماتی حذف می‌شود.

بازگشت به صفحه اخبار