پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: اعتراض باشگاه‌ها نسبت به افزایش رقم قراردادها
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1401/04/23 12:52
اعتراض باشگاه‌ها نسبت به افزایش رقم قراردادها


اعتراض باشگاه‌ها نسبت به افزایش رقم قراردادها

مهمترین بحث مدیران و نمایندگان باشگاه‌ها در جلسه هماهنگی لیگ برتر بسکتبال این بود که افزایش یکباره رقم قرارداد بازیکنان برای باشگاه‌ها مشکل ایجاد می‌کند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ جلسه هماهنگی اولیه لیگ برتر، دیروز با حضور نماینده باشگاه‌ها برگزار شد. جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال بعد از صحبت‌های اولیه، جلسه را به نصرت الله جعفریان رئیس سازمان لیگ سپرد و از جلسه خارج شد. جزئیات بحث‌های مطرح شده در این جلسه را بخوانید:
 
تعداد تیم‌ها نامعلوم
نمایندگان این باشگاه‌ها در جلسه حضور داشتند: ذوب آهن اصفهان، رعد پدافند هوایی، توفارقان آذرشهر، مس رفسنجان، آویژه مشهد، کاله مازندران، صنایع هرمزگان، نفت آبادان، اکسون تهران، مس کرمان و مهرام تهران
نماینده شهرداری گرگان هم با اطلاع قبلی در جلسه حاضر نشد؛ اما برای لیگ اعلام آمادگی کرده است. شیمیدر قم به طور رسمی انصراف خود را از لیگ برتر اعلام کرده است. نظم آوران سیرجان و فولاد مبارکه سپاهان هم به صورت غیر رسمی کناره گیری خود را اعلام کرده اند. در این جلسه نماینده باشگاه‌ها خبر دادند که سپاهان به دنبال حضور در لیگ با نام و اسپانسر دیگری است.
با توجه به اینکه حضور تیم‌ها به تسویه حساب و گرفتن رضایت بازیکنان شاکی بستگی دارد، تعداد تیم‌های فصل آینده مشخص نیست. نماینده برخی باشگاه‌ها نسبت به قطعی نبودن تعداد تیم‌ها شکایت داشتند.
 
چه تیم‌هایی از دسته یک می‌آیند؟
توفارقان آذرشهر از سهمیه لیگ برتری خود استفاده می‌کند؛ اما آویژه مشهد که با صعود به فینال لیگ دسته یک باز هم سهمیه لیگ برتر گرفت، با توجه به داشتن یک تیم لیگ برتری، اجازهٔ ورود تیم دوم را ندارد. پیکان تهران به عنوان تیم بعدی سهمیه لیگ برتر را گرفته است. نمایندهٔ پیکان در جلسه لیگ شرکت نکرد.
فدراسیون بسکتبال در صورت انصراف پیکان یا فرد شدن تعداد تیم‌های لیگ برتر به سراغ تیم‌های بعدی از دسته یک می‌رود. تیم‌های خوزستان و نیروی زمینی هم که از لیگ برتر به دسته یک سقوط کرده‌‌اند، امکان بازگشت ندارند.
 
لیگ رفت و برگشت برگزار می‌شود
دو سال بعد از برگزاری لیگ در شرایط کرونا، فدراسیون بسکتبال قصد دارد که مسابقات لیگ برتر را به صورت رفت و برگشت برگزار کند. هر چند این تصمیم همچنان به شرایط کرونا و دستور وزارت بهداشت بستگی خواهد داشت.
رئیس سازمان لیگ با توجه به میزبانی نداشتن شهرستان‌ها در دوران کرونا تاکید کرد که استانداردهای لازم برای میزبانی در هر شهر بررسی می‌شود و در صورت نداشتن این استانداردها، میزبانی در تهران یا نزدیکترین شهر انجام می‌شود.
 
شکایت نباشد، مشکلی نیست
در این جلسه اعلام شد که ثبت قراردادها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و تاریخ شروع نقل و انتقالات از اول مرداد خواهد بود.
سازمان لیگ بسکتبال به باشگاه‌ها اعلام کرده است که باید بدهی به بازیکنان، کادرفنی و فدراسیون را تا اول مرداد تسویه کنند. هر چند درباره بازیکنان اعلام شد که چنانچه از تیم شکایت نشده باشد یا بازیکنان شاکی برای دریافت مبالغ قرارداد خود در آینده توافق کنند، مشکلی برای ورود تیم‌ها وجود ندارد.
برخی بازیکنان و مربیان لیگ برتری تاکید دارند که فدراسیون باید تنها به باشگاه‌هایی اجازهٔ ورود دهد که با همه اعضای فصل قبل تسویه حساب کرده اند.
 
اعتراض باشگاه‌ها به قراردادها
برخی نمایندگان باشگاه‌های لیگ برتری نسبت به افزایش رقم قرارداد بازیکنان شکایت داشتند. در این جلسه به رقم درخواستی بازیکنان تا ۳ میلیارد تومان اشاره شد. جعفریان با تاکید بر اینکه سازمان لیگ مثل کمیته مسابقات نیست، به باشگاه‌ها اعلام کرد که می‌توانند جلساتی برگزار کرده و اتحادیه تشکیل دهند. پس از تشکیل اتحادیه هم با یکدیگر توافق کنند که برای مثال بیش از یک و نیم میلیارد تومان به هیچ بازیکنی پرداخت نکنند.
 
مدیر مهرام: جلسه گذاشتیم، نتیجه نداشت
همایون ایزدپناه مدیر تیم بسکتبال مهرام در پاسخ به جعفریان گفت: «ما جلسه‌‌ای با چند باشگاه مثل کاله برگزار کردیم و بحث این بود که نگاه فرا باشگاهی داشته باشیم. در نهایت نتیجه‌‌ای هم نگرفتیم. سال قبل با یکی از دوستان درباره لیگ بانوان خیلی صحبت کردیم که قیمت را بی‌رویه بالا نبرند. متأسفانه گوش نکردند. امسال آن تیم نیست و مشخص نیست که وضع لیگ برتر بانوان چه می‌شود. بنابراین از دوستان خواهش می‌کنم که جو هیجانی نگیریم و رقم‌های معقول پیشنهاد دهیم.»
 
تعیین تکلیف نهایی تا شهریور
در پایان جلسه هماهنگی لیگ برتر قرار شد که وضعیت تیم‌ها تا اول شهریور نهایی شده و پس از آن برنامه ریزی برای لیگ برتر براساس تعداد تیم‌های لیگ انجام شود.

بازگشت به صفحه اخبار