پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: طباطبایی: «نمی‌توانیم همه را ۲۴ ساعته کنترل کنیم»
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1399/08/26 21:56
طباطبایی: «نمی‌توانیم همه را ۲۴ ساعته کنترل کنیم»


طباطبایی: «نمی‌توانیم همه را ۲۴ ساعته کنترل کنیم»

رئیس فدراسیون بسکتبال می‌گوید: «ما در جریان کرونا سعی کردیم بسکتبال را زنده نگه داریم. این موضوع مثل دوپینگ است، عوارض را می‌گویی؛ اما نمی‌توانی ۲۴ ساعته بازیکن را دنبال کنی.»

به گزارش ۳ ثانیه؛ برگزاری مسابقات ورزشی در دوران کرونا، چالش بزرگی است. فدراسیون بسکتبال یک بار در زمان تعطیل کردن مسابقات پارسال و بار دیگر در زمان شروع مسابقات امسال با چالش روبرو شد. برخی تصمیمات فدراسیون در این مدت مورد انتقاد بود.
رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال به سوالات ما درباره اوضاع این رشته در دوران کرونا پاسخ داد:
منابع متعددی بعد از هفته اول لیگ برتر خبر دادند که شما به ۲ بازیکن کرونا مثبت رفسنجان اجازه بازی داده اید. از این جریان مطلع بودید؟

رفسنجان مثل بقیه تیم‌ها از پنج روز قبل باید نتیجه تست کرونا را به فدراسیون ارائه می‌داد. ۳ بازیکن آنها از دو هفته قبل کرونا مثبت بودند. می‌گفتند علائم ندارند و وقتی هم علائم قطع می‌شود، از یک هفته بعد امکان انتقال بسیار کم است. به آنها فرصت دادیم که به آزمایشگاه معتمد ما مراجعه کنند که جواب تست را هم سریع می‌دادند.
آزمایشگاه مزبور ساعت ۱۴:۳۰ روز بازی به صورت تلفنی به ما تائید دادند که این بازیکنان می‌توانند بازی کنند. جریان به این صورت بود؛ برخی پخش کردند ما به بازیکن کرونا مثبت اجازه بازی دادیم.

تیم‌ها از حالا تا نیم فصل دوم حتی الزامی به تست کرونا ندارند. این میزان کنترل تیم‌ها کافی است؟


سه هفته وقفه به دلیل مسابقات ملی داریم. شاید در بازگشت مسابقات به تیم‌ها اعلام کنیم که یک بار دیگر تست بدهند. در مجموع ۳ آزمایش اجباری گذاشتیم، احتمال دارد کمیته پزشکی، این تعداد را بیشتر کند، ولی در کل مسئولیت فردی در باشگاه مهم است.

خب برخی باشگاه‌ها رعایت می‌کنند؛ اما تکلیف آنهایی که رعایت نمی‌کنند یا شرایطش را ندارند چه می‌شود؟


وظیفه فدراسیون این بود که پروتکل‌های بهداشتی را برای همه بفرستد. پزشک تیم‌ها به عنوان نماینده ما هستند و ناظری هم به تیم‌ها معرفی کرده ایم. علائم بازیکن و کادرفنی برای ما ملاک است و حتی اگر PCR منفی باشد، علائم باید موردتوجه قرار بگیرد. همه علائم مثل سرماخوردگی، بویایی و چشایی در فرم خوداظهاری چک می‌شوند.
در هر حال مسئولیت فردی مهم است، چون این جریان مثل دوپینگ است. شما همه عوارض را به ورزشکار می‌گویید؛ اما نمی‌توان ۲۴ ساعته او را دنبال کنید که دوپینگ نکند. ضمن اینکه ویروس کرونا پیش بینی پذیر نیست، حتی رونالدو و مسی هم درگیر شدند. ما سعی کردیم موارد را به حداقل برسانیم و بیش از این ظرفیت پاسخگویی نداریم.

چرا به چند تیم بانوان که شرایط مالی خوبی برای این دوران نداشتند، اجازه ندادید امتیازشان برای فصل بعد حفظ شود؟


لیگ برتر مگر بازی آموزشگاهی است؟ خب تیمی که بودجه ندارد در لیگ یک یا ۲ شرکت کند. چرا تیمی که هیچ بودجه‌‌ای ندارد، در لیگ برتر باشد. ما سعی کردیم چراغ بسکتبال را روشن نگه داریم. باید به دنبال تیم‌هایی برویم که بسکتبال را زنده نگه داریم.
ورودی لیگ بانوان حتی یک صدم خرج این لیگ را پر نمی‌کند. ۲۰ میلیون تومان مبلغ ورودی واقعا ناچیز است. ما به نوعی سوبسید به این بخش می‌دهیم و به دیده شدن آنها کمک می‌کنیم. بازی بانوان را در آپارات و اینستاگرام پخش می‌کنیم، هزینه پخش و اجاره دوربین می‌دهیم که لیگ بانوان جنبه حرفه‌‌ای پیدا کند. باشگاه‌ها هم باید به تدریج مستقل شوند.

برخی از این تیم‌ها ریشه دار هستند و یکی دو سالی دچار مشکل شده اند. مشکل آنها این است که امتیازشان بعد از این همه سال از دست می‌رود. آن هم در شرایطی که برخی تیم‌های دیگر بدون امتیاز وارد می‌شوند.


بحث امتیاز لیگ برتر مال وقتی است که ۱۶ تیم به صورت ثابت داشته باشیم. اسپانسرهایی مثل ملی حفاری، سایپا و پیکان را به لیگ بانوان و آقایان بیاوریم. در شرایط فعلی طبیعی است که وقتی مجموعه‌‌ای با شرایط مهرام قصد سرمایه گذاری دارد، من صد در صد اجازه ورود چنین باشگاهی را می‌دهم.
آن چیزی که درباره خرید امتیاز لیگ برتر می‌گویند، رویایی است. شاید چند سال دیگر برای خانم‌ها این شرایط فراهم شود و برای آقایان زودتر اتفاق بیافتد.

در بخش بانوان همه فعالیت‌های رده نوجوانان و جوانان تعطیل است. چرا در این بخش کار نمی‌شود؟


برنامه داریم که مثل آقایان در بخش بانوان هم تیم تشکیل شود. پارسال که فدراسیون به ثبات رسید، به دنبال تقویم فیبا در بخش‌های نوجوانان و جوانان رفتیم. متاسفانه در این زمینه، خود فیباآسیا هم ضعیف عمل می‌کند و مسابقات گروه ب آسیا برگزار نمی‌شود، دختران ما هم در این بخش قرار دارند. در هر حال برای تشکیل تیم‌های ملی هم هدفی باید وجود داشته باشد که مثلا مسابقات غرب آسیا یا آسیا برگزار شود.
کما اینکه مسابقات مهارت‌ها برگزار شد و علاوه بر آقایان، تیم بانوان را شرکت دادیم که تحرک خوبی ایجاد کرد. فعلا در صدد برگزاری لیگ نوجوانان و جوانان هم هستیم. هر چند وضعیت تمرینی رده‌های پایه در دوران کرونا با توجه به حساسیت والدین خوب نیست. به محض فراهم شدن شرایط، این لیگ‌ها را برگزار می‌کنیم که بازیکنان را هم ببینیم.


از بحث بانوان خارج شویم. موضوع دعوت نشدن ارسلان کاظمی هر بار با اعلام اسامی تیم ملی تکرار می‌شود. چرا همیشه کادرفنی و فدراسیون از روشن کردن این موضوع طفره می‌روند؟

ما هیچوقت طفره نرفته ایم. ما به عنوان فدراسیون از طرف هیات رئیسه اختیار داریم که سرمربی را انتخاب کنیم. سرمربی و کادرفنی هم نسبت به انتخاب بازیکنان خود اختیار دارند. آنها دلایل خاص خودشان را دارند و اصلا در این ماجرا دخالت نمی‌کنیم. این موضوع را باید از خود سرمربی تیم ملی بپرسید.

بازگشت به صفحه اخبار