پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: عسگرنیا: بازیکن دیگری می‌رفت، چه فرقی می‌کرد؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1400/03/18 15:20
عسگرنیا: بازیکن دیگری می‌رفت، چه فرقی می‌کرد؟


عسگرنیا: بازیکن دیگری می‌رفت، چه فرقی می‌کرد؟

مربی بسکتبال بانوان گفت: خیلی حرف‌هایی که درباره مشکل بازیکن اعزامی به انتخابی المپیک زدند، قبول ندارم. بازیکن دیگری می‌رفت، چه فرقی می‌کرد؟

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم بسکتبال سه نفره بانوان بعد از حدود دو سال در مسابقات بین المللی شرکت کرد. این تیم که پیش از این در کاپ آسیا و جام جهانی سه نفره حضور داشت، این بار شانس حضور در انتخابی المپیک را پیدا کرد و با شکست در همه مسابقات به کار خود خاتمه داد.
انتخاب بازیکنان برای این مسابقات مورد انتقاد بود. ندا عسگرنیا مربی بسکتبال بانوان در این باره به ۳ ثانیه گفت: واقعیت این است که به عنوان یک نفر بیرونی، خیلی این حرف‌ها را قبول ندارم. بازیکنان اعزام شده، بازیکنان کوچکی نبودند. مشکل اصلی ما زیر ساخت هاست و چون این زیر ساخت‌ها را نداریم، روی چهره‌ها دست می‌گذاریم.
عسگرنیا افزود: اگر مثلا یاسمن محمدی یا کیمیا یزدیان را به جای نگین رسولی برده بودیم، چه فرقی می‌کرد؟ بالاخره با تغییر بازیکن هم اگر مثلا ۲۱ بر ۳ باختیم، ۲۱ بر ۶ می‌باختیم. این صورت مسئله را تغییر نمی‌دهد.
 
چرا بازیکن ۱۵ساله نبریم؟
مربی بسکتبال بانوان گفت: چرا به آن نگرشی نرسیم که کمی ریسک کرده و بازیکنان ۱۵، ۱۶ ساله به مسابقات بفرستیم؟ چه اتفاقی می‌افتد؟ ۲۲ بر یک می‌بازند، چه ایرادی دارد؟ به نظرم می‌توانیم ۹ تا ۱۲ نفر انتخاب کنیم و این بازیکنان را به ایونت‌های مختلف سه نفره بفرستیم.
 
بدنسازی سه نفره هم فرق دارد
او با اشاره به فرستادن بازیکنان پنج نفره به مسابقات گفت: حتی بدنسازی یا نوع تمرینات سه نفره فرق دارد. اگر من ندا عسگرنیا بگویم که بسکتبال سه نفره بلدم، بلوف زده‌ام. هر چند قوانین را می‌خوانم و در این زمینه مطالعه دارم؛ اما اجازه ندارم که بگویم مربی سه نفره هستم. مگر اینکه برنامه بگذارند و من را به عنوان مربی تربیت کنند.
عسگرنیا ادامه داد: فرق مربی در بسکتبال پنج نفره و سه نفره این است که مربی در بسکتبال پنج نفره با تعویض به موقع بازیکن یا تغییرات تاکتیکی در جریان بازی تاثیرگذار است، در حالی که مربی سه نفره در زمان تمرین باید کار خود را انجام دهد. مهم این است که مربیانی برای بسکتبال سه نفره تربیت کنیم.
 
مشتاقانی برای جداسازی سه نفره داریم
مربی بسکتبال بانوان تاکید کرد: به نظرم باید در ایران بگویند که اگر می‌خواهی بسکتبال سه نفره کار کنی، دیگر به بسکتبال پنج نفره نیا. من قبول دارم که هنوز شرایط خانم‌ها برای جداسازی حرفه‌ای نشده است؛ اما باز مشتاقان زیادی داریم که انگیزه این کار را دارند، چون بحث اعزام به میادین جهانی در این بخش مطرح است. شرط می‌بندم که اسپانسر برای بسکتبال سه نفره راحتتر پیدا می‌شود.
عسگرنیا گفت: تا زمانی که این جداسازی انجام نشود، واقعا فایده‌ای نخواهد داشت. ایونت‌های مختلفی را هم ۱۰ بار در پنج، شش ماه تکرار کنیم تا بازیکنان سه نفره درگیر باشند.
 
چه کاری برای سه نفره انجام داده ایم؟
سرمربی تیم نارسینای تهران افزود: ما باید ببینیم که چه کاری برای سه نفره انجام داده‌ایم که حالا انتظار داریم؟ حتی در بخش پنج نفره ملی هم کاری انجام نمی‌شود، چرا؟ چون اگر اردو برای دختران تشکیل بدهیم، از بخش آقایان کم می‌شود.
 
تربیت مجدد لازم داریم
عسگرنیا با اشاره به مشکلات ریشه‌‌ای در بسکتبال گفت: چه در بخش آقایان یا بانوان باید تربیت مجدد بسکتبال داشته باشیم. هر کسی بگوید من کامل هستم، همان روز مربیگری او تمام شده، بنابراین مربیگری خیلی‌ها تمام شده است. بسکتبال ثانیه‌ای تغییر می‌کند و باید مرتب کلینیک‌های مختلف برگزار شود، مثلا سه یا چهار جلسه فقط پیک‌‌اند رول را یاد بدهند. اگر بر فرض ندا عسگرنیا در پایه بسکتبال روی دریافت توپ بد کار می‌کنی، باید نظارتی وجود داشته باشد و این نکات به او گوشزد شوند.
مربی بسکتبال بانوان تاکید کرد: مربیان ما دیگر حوصلهٔ زیرساخت سازی ندارند. داستان لیگ برتر فرق دارد، چون ۱۰ بازیکن در تیم‌ها جا به جا می‌شوند. کاری که می‌توان انجام داد این است که بگویند در تیمت باید دو بازیکن جوان از آکادمی خودت داشته باشی.

بازگشت به صفحه اخبار