پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آخرین وضعیت حضور تیم‌ها در لیگ برتر/ نقل و انتقالات هنوز بی‌رونق است
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1402/05/03 20:16
آخرین وضعیت حضور تیم‌ها در لیگ برتر/ نقل و انتقالات هنوز بی‌رونق است


آخرین وضعیت حضور تیم‌ها در لیگ برتر/ نقل و انتقالات هنوز بی‌رونق است

چند هفته بعد از شروع نقل و انتقالات رسمی لیگ برتر بسکتبال آقایان، همچنان خبری از قرارداد رسمی بازیکنان نیست. نقل و انتقالات لیگ برتر بانوان هم تازه شروع شده است و فعلا تیم‌ها باید با پرداخت ورودی و بدهی‌ها، حضور خود را قطعی کنند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ سازمان لیگ بسکتبال امسال به طور رسمی مهلت نقل و انتقالاتی برای تیم‌های لیگ برتری بسکتبال در نظر گرفت که پس از آن باید تا پنجره نقل و انتقالات نیم فصل صبر کنند. این زمانبندی برای لیگ آقایان از ۱۲ تیر تا ۳۱ مرداد و برای لیگ زنان از اول مرداد تا ۱۶ شهریور تعیین شده است.
امیرحسین واحدپور معاون اجرایی سازمان لیگ بسکتبال درباره ثبت رسمی قراردادها توضیح می‌دهد که «سامانه به گونه‌ای است که تیم‌ها بعد از پرداخت ورودی، قراردادهای خود را دریافت می‌کنند. چند تیم ورودی پرداخت کرده‌اند؛ اما هنوز قراردادی به طور رسمی ثبت نکرده‌اند.»
در حال حاضر تیم‌ها، امکان ثبت قرارداد تا سقف سه سال را دارند و سازمان لیگ با توجه به اینکه پیش از این مبالغ دقیق قرارداد برای هر فصل مشخص نبود، از تیم‌ها خواسته است که مبالغ قرارداد سال دوم به بعد بازیکنان را به صراحت ذکر کنند.
تا این لحظه باشگاه کاله مازندران از جذب رضا رنجبر و علی دریایی خبر داده است و چند تیم درگیر انتخاب سرمربیان خود هستند.
 
صبر برای آویژه و  تیروژ حیات
تیم‌های تیروژ حیات کردستان و آویژه مشهد در لیگ‌های برتر مردان و زنان اعلام کرده‌اند که قصد حضور در فصل آینده مسابقات را ندارند. واحدپور درباره وضعیت این دو تیم گفت: «ما به احترام و اعتبار سابقهٔ ده ساله‌ای که باشگاه آویژه داشت، همچنان با وجود نامه انصراف صبر کرده‌ایم تا شاید نظر خود را تغییر دهند. آویژه تیم بسیار خوب و محترمی است و وظیفه داریم که هر کاری می‌توانیم برای برگشت آنها انجام دهیم؛ اما طبق پی گیری‌ها ظاهرا نمی‌توانند ادامه دهند.»
معاون اجرایی سازمان لیگ بسکتبال افزود: «همچنان تا بعد از تعطیلی پایان این هفته به احترام آویژه صبر می‌کنیم. بعد از این مهلت با توجه به اینکه تیم‌هایی از لیگ پایین‌تر هم درخواست داده‌اند و به زمان برای برنامه ریزی نیاز دارند، مجبور می‌شویم که سهمیه را به تیم دیگری بدهیم. در حال حاضر آورتای ساری (تیم سوم دسته یک) برای ورود به لیگ برتر درخواست داده است.»
واحدپور همچنین درباره وضعیت تیروژ قهرمان لیگ برتر بانوان گفت: «ما برای اعلام آمادگی سنندج هم به عنوان تیم قهرمان لیگ برتر بانوان صبر می‌کنیم. تماسی با مدیر این تیم گرفتیم و ظاهرا از مسئولان شهر خود کمی دلخور بودند. در هر حال به احترام این تیم با توجه به قهرمانی و زحمات فصل قبل تا هفته آینده صبر می‌کنیم و در این مورد هم با توجه به اینکه نیاز به تعیین تکلیف و برنامه ریزی برای تیم جایگزین هست، بعد از این فرصت باید تصمیم گیری کنیم.»
 
اوضاع سهمیه‌های لیگ برتر
فدراسیون بسکتبال امسال برای اولین بار به طور رسمی شرایط فروش سهمیهٔ باشگاه‌ها را فراهم کرد. مهرام تهران با استفاده از این فرصت، سهمیهٔ دوم خود را به لیموندیس شیراز واگذار کرد که یکی از شرکت‌های طرف قرارداد مهرام است.
معاون اجرایی سازمان لیگ تاکید کرد که باید کارهای حقوقی مربوط به این انتقال انجام شود و اگر هر دو باشگاه زیر مجموعهٔ یک هیئت مدیره باشند، امکان حضور همزمان مهرام و لیموندیس وجود ندارد. او با اشاره به اینکه انتقال سهمیه از تهران به شیراز باید با اطلاع هیئت بسکتبال تهران انجام شود، درباره یکی بودن هیئت مدیره دو باشگاه افزود: «این موضوع مسائلی دارد که ممکن است بعدا دردسرساز شود، به همین دلیل باید شرایط حقوقی آن در نظر گرفته شود.»
تیم‌های لیگ برتری باید بعد از اعلام آمادگی، ورودی مسابقات را پرداخت کرده و بدهی‌های خود را تسویه کنند تا اجازهٔ حضور در لیگ را داشته باشند. به خصوص در لیگ برتر بانوان، وضعیت برخی تیم‌ها مشخص نیست و مهلت پرداخت ورودی تا ۲۵ مرداد تعیین شده است. تیم‌ها در صورتی که تا پایان این مهلت ورودی خود را پرداخت نکرده و بدهی‌های خود را تسویه نکنند، سهمیه‌ای در لیگ برتر نخواهند داشت و سازمان لیگ درباره سهمیه آنها تصمیم گیری می‌کند. مگر اینکه باشگاهی موفق به پیدا کردن مشتری برای امتیاز لیگ برتری خود شود و قبل از اتمام مهلت، سهمیهٔ خود را بفروشد.

بازگشت به صفحه اخبار