پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: یادداشت کسایی پور درباره سه‌گانهٔ شیمیدر-گرگان
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/01/21 15:49
یادداشت کسایی پور درباره سه‌گانهٔ شیمیدر-گرگان


یادداشت کسایی پور درباره سه‌گانهٔ شیمیدر-گرگان

مربی با سابقهٔ بسکتبال به درخواست ۳ ثانیه، یادداشتی در تحلیل سری نیمه نهایی شیمیدر-گرگان نوشت.

به گزارش ۳ ثانیه و به قلم محمد کسایی پور؛ به نظر می‌رسد تحلیل بازی‌های «سه‌گانه» شهرداری گرگان و شیمیدر قم را باید در تفاوت‌های دو تیم در عوامل زیر جستجو کرد:
۱- تفکر در اختیار گرفتن «ابتکار عمل» نزد مجموعهٔ تیمی شهرداری گرگان از طریق فشار مضاعف روی تک تک بازیکنان شیمیدر از همان دقیقهٔ ابتدایی بازی اول در حمله و دفاع
۲- دفاع بسیار فشردهٔ شهرداری گرگان از سه چهارم یا نیمهٔ زمین «روی توپ» و دفاع تهاجمی از بازیکنان «دور از توپ»: این امر باعث اختلال در نظم سیستماتیک تیم شیمیدر قم خصوصا همواره در کوارتر اول شد و دست آنها را در استفاده از سیستم‌های متنوع حمله برای کسب امتیازات بهتر و بیشتر بست.
۳- چرخش دفاعی گرگان با تحرک بسیار بالا و حفظ حالت تهاجمی روی سوئیچ‌های احتمالی و همچنین در بازی پیک و رول باعث شد که شیمیدر کمتر بتواند از توان شوتزنی خطرناک خود (مهراد آتشی، امیرحسین آذری، وحید حاجیان، دو یار خارجی و…) استفاده کند.
۴_ فشار گرگان در زمان‌های حمله از طریق انتقال توپ بسیار سریع (Transition) به صورت مداوم و همیشگی انجام شد و تیم شیمیدر در کوارتر اول سه‌گانهٔ بازی‌ها اختلاف امتیاز نسبتا زیادی را پیش رو داشت. قابل ذکر است که تیم شهرداری گرگان ابزار و بازیکنان همسو با این استراتژی را از نظر بازیکنان داخلی، خارجی و همچنین نیمکت در اختیار داشت.
۵- تیم شیمیدر سماجت و تلاش قابل تحسینی را در کوارتر دوم تا چهارم این سه‌گانه به نمایش گذاشت که به دلیل از دست دادن ابتکار عمل کوارتر ابتدایی نتوانست خصوصا به جهت ذهنی و روانی بر بازی مسلط شود.
۶- فشار دفاعی شیمیدر روی بازیکنان دور از توپ و روی سوئیچ ها_منهای شروع کوارترهای اول و بعضا شروع کوارتر سوم_ مناسب و با هوشمندی صورت گرفت. شیمیدر بازیکنان خوبی در اختیار داشت، ولی به نظر می‌رسید که نمی‌توانستند فشار مناسبی روی بازیکنانی که در راس قرار می‌گرفتند، بگذارند. به همین دلیل کل تمرکز خود را بر زمین دفاعی خود معطوف می‌کردند که البته با توجه به بازیکنان گرگان که هم از توان بازی «پیک و رول» و «پیک و پاپ» و توان شوت مناسبی برخوردار بودند، کار بسیار دشواری بود.
این کلیات سری نیمه نهایی شیمیدر-شهرداری گرگان بود و فکر می‌کنم جزئیات فنی بازی مثل تحلیل سیستم‌های حملهٔ دو تیم، اینکه کجا از چه دفاعی استفاده کردند، اینکه روی پیک‌‌اند رول تاپ و ساید چطور عمل کردند و…، مجال دیگری طلب می‌کند.

بازگشت به صفحه اخبار