پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: اختلاف ۴۳ امتیازی تا المپیک چقدر کم می‌شود؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/04/15 12:48
اختلاف ۴۳ امتیازی تا المپیک چقدر کم می‌شود؟


اختلاف ۴۳ امتیازی تا المپیک چقدر کم می‌شود؟

تیم ملی بسکتبال ایران بازی‌هایی با کلاس المپیک را در اسپانیا تجربه کرد؛ اما اختلاف ۴۳ امتیازی تا المپیک چقدر کم می‌شود؟

به گزارش ۳ ثانیه؛ مسابقات تدارکاتی تیم ملی بسکتبال ظاهرا با دومین بازی مقابل اسپانیا به پایان رسید. تیم ملی ایران که در بازی اول، اختلاف نزدیکتری با حریف داشت، در بازی دوم هم تا سه دقیقه به پایان کوارتر اول با اسپانیا مساوی پیش رفت و بعد با شوت‌های سه امتیازی یوئی و ریکی روبیو اختلافی ایجاد شد که تا پایان بازی به تدریج بیشتر شد.
مسابقات با اسپانیا را می‌توان شبیه سازی خوبی از رقابت‌های گروه ایران در المپیک دانست. اسپانیا امسال هم مانند هر دوره یکی از مدعیان المپیک به شمار می‌رود و تفاوت بسکتبال دو کشور واضح است. درست مانند تفاوتی که بسکتبال ایران با تیم‌های گروه دارد.
بیش از یک دهه بعد از دومین صعود ایران به المپیک، بسکتبال ایران از نظر ساختاری تفاوتی نکرده که انتظار ایجاد خطر برای مدعیان داشته باشیم؛ اما حداقل انتظار این است که در سه مسابقهٔ گروهی المپیک با چنین اختلاف و نمایشی شکست نخوریم!
اسپانیا البته در دو بازی با ایران بیش از ۱۲ بازیکن را محک زد و این تیم هم قطعا در المپیک با انسجام بیشتری بازی خواهد کرد.
 
آمادگی بیشتر حدادی، تفاوت بازی دیروز با المپیک
بازیکنان تیم ملی بسکتبال نزدیک به دو ماه در اردو و مسابقات بوده‌‌اند و حامد حدادی ستارهٔ ایران در این مدت به دلیل مصدومیت در کنار تیم نبود. حدادی تا قبل از اردوی اسپانیا، فرصت تمرین بسکتبالی هم نداشته و در واقع از صفر به تیم ملی اضافه شد.
حالا در زمان باقیمانده تا المپیک، فرصت این وجود دارد که ستارهٔ ایران آمادگی بیشتری پیدا کند و در واقع تفاوت تیم دیشب با المپیک در همین میزان آمادگی حدادی خواهد بود.

چه ترکیبی به المپیک می‌رود؟
مسئولان تیم‌های ملی بسکتبال پیش از این اعلام کرده بودند که امکان استفادهٔ همزمان از مایک رستم‌پور و پویان جلال‌پور به دلیل گرفتن پاسپورت بعد از ۱۶ سالگی وجود ندارد.
هر دو بازیکن در اردوی اسپانیا حضور داشتند و احتمالا یکی از دو نفر (به احتمال زیاد جلال‌پور) تا قبل از المپیک خط می‌خورند. بنابراین تغییر دیگر تیم دیشب با ترکیب المپیک همین خواهد بود، مگر اینکه راهی برای استفادهٔ همزمان از این دو بازیکن پیدا شده باشد.
استفاده از بازیکنان دورگه در ماه‌های اخیر، باعث انتقادات زیادی از کادرفنی تیم ملی شده بود. در حالی که مایک رستم‌پور و آرون گرامی پور پیش از این هم در تیم ملی بازی کرده بودند، پویان جلال‌پور آخرین بازیکن پرورش یافته در خارج از ایران بود که به ترکیب تیم ملی اضافه شد.
این بازیکن در فرصت کوتاه همراهی تیم ملی، تفاوت زیادی با بازیکنان داخلی نشان نداد و در کل این سوال از کادرفنی تیم ملی وجود دارد که چرا باید المپیک را به چنین بازیکنانی هدیه داد، در حالی که بازیکنان دیگری در سال‌های اخیر کمک کردند تا تیم ملی به جام جهانی، المپیک و کاپ آسیا صعود کند؟
 
لغو مسابقات تدارکاتی بعدی؟
شنیده می‌شود فدراسیون بسکتبال در تلاش بود که مسابقات تدارکاتی دیگری هم تا قبل از المپیک برای تیم ملی در نظر بگیرد؛ اما اتفاقات زمان بازگشت تیم ملی از ژاپن، باعث لغو این برنامه‌ها شده است، بنابراین تیم ملی از اسپانیا به ایران بازگشته و تمرینات خود را تا زمان اعزام در کشورمان دنبال می‌کند.
اگر این شنیده‌ها صحت داشته باشد، باید گفت که مدیریت ضعیف فدراسیون و تیم‌های ملی + رفتار غیر حرفه‌‌ای بازیکنان در نهایت تاثیر منفی خود را در مسیر آماده‌سازی تیم ملی گذاشت. هر بازی تدارکاتی قطعا تاثیرات مثبت خود را در تیم می‌گذاشت.
در هر حال امیدواریم که در فرصت باقیمانده هر چه بیشتر از اختلاف ۴۰ امتیاز با حریفان کلاس جهانی کم شده و نمایش بهتری در المپیک داشته باشیم.

بازگشت به صفحه اخبار