پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: شاهین طبع: بحث دورگه‌ها تبعیض نژادی است
سجاد بیات
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1400/04/26 13:26
شاهین طبع: بحث دورگه‌ها تبعیض نژادی است


شاهین طبع: بحث دورگه‌ها تبعیض نژادی است

سرمربی تیم ملی بسکتبال، دورگه خواندن بازیکنان را تبعیض نژادی عنوان کرد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ مهران شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال در مراسم بدرقه‌ی تیم ملی به المپیک گفت: این کادر سه سال و نیم موفقیت‌های چشمگیری به دست آورد: نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی، صعود به جام جهانی، حضور در جام جهانی و صعود به المپیک، صعود به عنوان تیم اول به کاپ آسیا.
شاهین طبع افزود: از هر کسی که در این مدت بود و کمک کرد، تشکر می‌کنم. از کسانی که کم گذاشتند و به نوعی منتقد تیم ملی بوده‌اند و از آنهایی که رفتارهایی دور از شان بسکتبال هم انجام دادند، تشکر می‌کنم. این دوران فراموش شدنی نیست و تجربه‌ی بزرگی بود.
 
هیچ جای دنیا، عنوان دورگه مطرح نیست
سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره دلیل ترجیح بازیکنان دورگه در تیم ملی تاکید کرد: هیچ جای دنیا این حرف‌ها مطرح نیست. این نهایت تبعیض نژادی است. ما از افرادی که خارج از کشور هستند، استفاده می کنیم و اسم دورگه را نمی‌آوریم، چون این بازیکنان ایرانی هستند.
او درباره پویان جلال‌پور گفت: کدام بازیکن ما در لیگ آلمان بازی می کند؟ ملاک ما بازی خوب در لیگ است. تیم ملی، خیریه نیست و این موضوع درست نیست که بازیکنی با ۱۰ سال سابقه بازی حتما باید در تیم ملی حضور داشته باشد.
شاهین طبع با اشاره به اینکه انتخاب بازیکنان با نظر جمعی کادرفنی است، افزود: اجازه بدهید کادرفنی تیم ملی کار کنند. اگر لازم است، ۱۲ بازیکن را هماهنگ کنید و بگویید که این بازیکنان را انتخاب کنیم. مربی خارجی ۱۰ باخت می‌آورد، می‌گویند جوانگرایی کرده است، ولی برای مربی داخلی اینطور نیست. همین رفتارها باعث شده که ورزش ما دچار حاشیه شود. یک بازیکن از خارج می‌آید و فضایی ایجاد می‌شود، این فضا به تمرینات تیم ملی هم منتقل می‌شود.
سرمربی تیم ملی بسکتبال گفت: من تاکید دارم که سه بازیکن دورگه جزو بهترین‌های تیم ملی هستند. آنها را از نظر مهارت فردی، تیمی و احترام تایید می‌کنیم، تا جای ممکن از این بازیکن‌ها استفاده می‌کنیم. بحث دو پاسپورت و این مسائل نیست، این بازیکنان بدون یک ریال و با عشق به ایران می‌آیند.
 

چطور به خبرنگاری که توهین می‌کند، تریبون می‌دهید؟
شاهین طبع همچنین با اشاره به فضای مجازی گفت: ۸۰ درصد مخاطب مجازی، ۱۶ یا ۱۷ ساله هستند. خبرنگاری که در فضای مجازی فحاشی می‌کند، چطور در رادیو و تلویزیون صحبت می‌کند؟ اسم یک نفر را خبرنگار می‌گذارند، روزی ۱۰ پیام برای من و بازیکنان می‌گذارد. آقای عسگری (رئیس سازمان صداوسیما)، چطور به رسانه‌‌ای که فیلتر نمی‌شود، تریبون می‌دهید؟ اشکالی ندارد که به سرمربی تیم ملی توهین کنند و پیامک ناموسی بفرستند؟

او با اشاره به اینکه برخی دنبال موقعیت در فدراسیون هستند و نباید تحت تاثیر آنها قرار گرفت، تاکید کرد: این بچه‌ها کار بزرگی کرده‌‌اند، فدراسیون بسکتبال کار بزرگی می‌کند. وقتی شماره ۶ یک بازیکن برعکس است، به من و مدیریت فدراسیون بر می‌گردد؛ اما کار بزرگ را هم باید بزرگ جلوه بدهیم و انقدر غریبه پرست نباشیم.
 
از کیفیت اردوها راضی نیستم
شاهین طبع درباره تدارکات تیم ملی گفت: امسال تورنمنت‌هایی که پشت سر گذاشتیم، پنجرهٔ سوم انتخابی کاپ آسیا و مسابقات تدارکاتی به نسبت کمک کرد و اگر چند بازی دیگر هم داشتیم، شرایط بهتری پیش می‌آمد.
او درباره شرایط آماده‌سازی افزود: صد در صد از اردوها و کارهای انجام شده راضی نیستم، برخی مسائل را می‌توان تغییر داد؛ ولی بعضی کارها به خصوص فنی شاید قابل تغییر نباشد. بحث سرعت و مهارت‌های تیمی و فردی حریفان چیزی نیست که بتوان در کوتاه مدت به آن دست یافت؛ اما با برنامه ریزی، هیچ چیز دست نیافتنی نیست.
سرمربی تیم ملی بسکتبال تاکید کرد: چین ۳۰ میلیون دلار هزینه کرد، اما به المپیک نرفت. چرا در مورد این‌ها نمی‌نویسید. باید ظرفیت‌های خودمان را در نظر بگیریم. بازیکن ما باید وقتی وارد سالن اسپانیا می‌شود یک ساعت فقط خیره شود. باید حمایت‌ها بیشتر شود. ما از هیچ سخت افزاری برخوردار نیستیم اما در عین حال باید ضعف های فنی خود را تا جایی که امکان دارد برطرف کنیم.

بازگشت به صفحه اخبار