پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: گزارش روز؛ نگاهی دقیق به رقبای بسکتبال ایران در المپیک توکیو
سجاد بیات
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1400/04/31 17:16
گزارش روز؛ نگاهی دقیق به رقبای بسکتبال ایران در المپیک توکیو


گزارش روز؛ نگاهی دقیق به رقبای بسکتبال ایران در المپیک توکیو

المپیک توکیو در نهایت و با حاشیه‌های فراوان، یک سال بعد از تاریخ از پیش تعیین شده آغاز شده برای کاروان ایران با رقابت تیم ملی بسکتبال آغاز خواهد شد.

به گزارش ۳ ثانیه، تیم ملی بسکتبال ایران در دومین روز برگزاری رقابت‌های المپیک توکیو و در اولین دیدار رشته‌ی بسکتبال به مصاف جمهوری چک خواهد رفت. بسکتبال ایران در این دوره‌ی رقابت‌ها افتخار پرچمداری کاروان را هم با صمد نیکخواه بهرامی به دست آورد.
تیم ملی بسکتبال ایران در گروه A رقابت‌ها با تیم‌های جمهوری چک، آمریکا و فرانسه همگروه است. حضور دوازده تیم در این رقابت‌ها تمام گروه‌ها را به گروه مرگ تبدیل کرده است. ژاپن دیگر نماینده‌ی آسیا با آرژانتین نایب قهرمان جهان، اسپانیا قهرمان جهان و اسلوونی یکی از بهترین تیم‌های دنیا همگروه است. همگروه شدن با آمریکا مدعی اول قهرمانی این دوره، کار ایران را دشوار کرده است. بسکتبال ایران سابقه‌ی تقابل با آمریکا و فرانسه را در رقابت‌های جهانی دارد.
جمهوری چک؛ شگفتی‌ساز انتخابی
جمهوری چک پس از جدا شدن از اسلوواکی هرگز نشانی از تیم قدرتمند چک‌ اسلواکی سابق نداشت. چک اسلواکی با ۱۲ مدال جام ملت‌های اروپا یکی از قدرت‌های این قاره به شمار می‌رفت اما جمهوری چک برای مدت‌ها یکی از تیم‌های درجه دوم اروپا بود. بهترین نمایش چک در رقابت‌های قهرمانی اروپا کسب مقام هفتم در سال ۲۰۱۵ است. این تیم تا سال ۲۰۱۹ در رقابت‌های جهانی هم حضور نداشت اما نسل فعلی بسکتبال چک، نسلی قدرتمند است. این تیم در اولین حضور خود در رقابت‌های جهانی به مقام ششم رسید. چک در این رقابت‌ها ۹۱ – ۷۶ ترکیه‌ی قدرتمند را شکست داد و ۹۳ – ۷۱ از سد برزیل یکی از تیم‌های مهم جهان گذشت. چک در نهایت با پیروزی مقابل لهستان و شکست مقابل استرالیا و صربستان به بهترین مقام تاریخ خود در یک رقابت‌ بین‌المللی رسید.

صعود جمهوری چک به رقابت‌های المپیک شگفتی به شمار می‌رود. این تیم در یکی از سخت‌ترین گروه‌های شانس مجدد با کانادا، یونان، ترکیه و اروگوئه همگروه بود. چک در این مسابقات به ترکیه باخت اما سایر رقبای قدرتمند خود را شکست داد و راهی المپیک شد. پیروزی ۹۷ – ۷۲ مقابل یونان در فینال این تورنمنت را می‌توان بزرگ‌ترین پیروزی تاریخ بسکتبال جمهوری چک دانست.
ستاره؛ توماش ساتورانسکی
فوروارد ۲۹ ساله‌ی شیکاگو بولز جایزه‌ی باارزش‌ترین بازیکن تورنمنت انتخابی شانس مجدد المپیک را تصاحب کرد. این بازیکن در این رقابت‌ها میانگین ۱۶ امتیاز، ۵.۵ ریباند و ۵.۵ پاس منجر به گل داشت. این بازیکن دو متری از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ برای سویا و از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ برای بارسلونا بازی کرد. او در این سال‌ها یکی از مهم‌ترین بازیکن‌های لیگ اسپانیا بود.

ساتورانسکی از سال ۲۰۱۶ وارد NBA شد. این بازیکن سه فصل برای واشنگتن ویزاردز بازی کرد و سپس در سال ۲۰۱۹ به شیکاگو بولز منتقل شد. این بازیکن در فصل عادی NBA میانگین ۷.۴ امتیاز، ۴.۲ پاس منجر به گل و سه ریباند ثبت کرده است. ساتورانسکی ۱۶ بار هم در مرحله‌ی پلی آف NBA برای واشنگتن ویزاردز بازی کرده است.
آمریکا؛ غول زخمی
قدرت شماره یک بسکتبال دنیا در این دوره با چند مشکل روبرو شده است. قهرمان سه دوره‌ی اخیر المپیک امسال ترکیبی از بازیکنان برجسته‌ی NBA داشت اما هجوم ویروس کرونا به اردوی آمریکا باعث شد چند نفر از این ستاره‌ها المپیک را از دست بدهند.
تیم ملی بسکتبال آمریکا در جام جهانی ۲۰۱۹ (انتخابی المپیک) نمایش فاجعه‌باری داشت. این تیم با شکست مقابل فرانسه در یک چهارم نهایی و شکست مقابل صربستان در بخش پایین جدول در نهایت به مقام هفتم رسید. این بدترین مقام کسب شده توسط آمریکا در تاریخ رقابت‌های جهانی بود.

نتایج بد در جام جهانی چین باعث شد گرگ پاپویچ سرمربی تیم ملی آمریکا تیمی متشکل از ستاره‌های NBA را جایگزین تیم جوان‌تر اعزامی به این رقابت‌ها کند. کمی بعد از شروع اردوهای تدارکاتی اما بردلی بیل ستاره‌ی واشنگتن ویزاردز به دلیل ابتلا به کرونا و کوین لاو ستاره‌ی باتجربه‌ی کلیولند کاوالیرز به دلیل مصدومیت از ترکیب این تیم خارج شدند.
علاوه‌بر این دوین بوکر فوق‌ستاره‌ی فینیکس سانز، کریس میدلتون و جرو هالیدی ستاره‌های میلواکی باکس تا سه روز پیش از آغاز اولین بازی تیم ملی آمریکا در المپیک درگیر فینال NBA بودند.
شکست در دو دیدار دوستانه مقابل نیجریه و استرالیا، زنگ خطر را برای بسکتبال این کشور به صدا در آورد. پیروزی مقابل آرژانتین نایب قهرمان جهان و اسپانیا رقیب اصلی آمریکا برای کسب مدال طلا اما شرایط را کمی بهتر کرد.
ستاره؛ دیمین لیلارد
ترکیب آمریکا ستاره‌های زیادی دارد اما انتظار می‌رود دیمین لیلارد یکی از بزرگ‌ترین‌های آن‌ها باشد. مصدومیت ادامه‌دار کوین دورنت که او را مجبور کرد فقط ۱۲ بازی برای بروکلین نتس در فصل گذشته انجام دهد و همینطور خستگی دوین بوکر از فینال NBA، بیشتر بار تهاجمی آمریکا را روی دوش فوق‌ستاره پرتلند ترل‌بلیزرز انداخته است.

دیم که اولین بار است با تیم ملی آمریکا راهی مسابقات المپیک می‌شود فصل گذشته میانگین ۲۸.۸ امتیاز و ۷.۵ پاس منجر به گل در فصل عادی NBA داشت. لیلارد در پلی آف فصل تازه تمام شده‌ی NBA میانگین ۳۴.۳ امتیاز و ۱۰.۲ پاس منجر به گل برای تیمش ثبت کرد که در تاریخ لیگ کم‌سابقه بود.
فرانسه؛ قدرت آشنا
فرانسه یکی از مدعیان همیشگی کسب مدال در رقابت‌های جهانی و المپیک به شمار می‌رود. این تیم دو بار در سال‌های ۱۹۴۸ و۲۰۰۰ نقره‌ی المپیک را تصاحب کرده و دو بار در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ روی سکوی سوم جهان ایستاده است.
فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۹ نمایش بسیار خوبی داشت اما در نیمه‌نهایی مغلوب آرژانتین شگفتی‌ساز شد. این تیم با پیروزی مقابل استرالیا روی سکوی سوم جهان ایستاد و مجوز حضور در المپیک را تصاحب کرد.

در ترکیب فرانسه برای حضور در المپیک پنج بازیکن شاغل در NBA حضور دارند. سه بازیکن فرانسه در لیگ این کشور بازی می‌کنند، دو نفر از آن‌ها در اسپانیا حضور دارند و یک بازیکن این تیم در فنرباغچه ترکیه بازی می‌کند.
فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۴ هم مقابل ایران به میدان رفت. آن دیدار یکی از بهترین نمایش‌های تیم ملی بسکتبال ایران در مقابل یکی از قدرت‌ها بسکتبال دنیا بود که در نهایت ۸۱ – ۷۵ به سود فرانسه به پایان رسید.
ستاره؛ رودی گوبر
بهترین بازیکن دفاعی فصل گذشته‌ی NBA و یکی از بهترین سنترهای جهان امسال هم در ترکیب فرانسه حضور دارد. ستاره‌ی یوتا جاز با دست‌کم گرفتن کرونا در آغاز فصل گذشته اولین بسکتبالیست NBA بود که به این ویروس مبتلا شد.

گوبر از سال ۲۰۱۳ برای جاز بازی می‌کند و فصل گذشته میانگین ۱۴.۳ امتیاز، ۱۳.۵ ریباند و ۲.۷ بلاک شات داشت. این بازیکن در مرحله‌ی پلی آف هم میانگین ۱۴.۷ امتیاز و ۱۲.۳ ریباند برای تیمش ثبت کرد و یکی از بهترین سنترهای این فصل پلی آف بود. یوتا جاز در نیمه نهایی کنفرانس غرب به کلیپرز باخت و راهی فینال نشد.
ایران؛ امیدوار
بسکتبال ایران برای سومین بار در رقابت‌های المپیک حاضر می‌شود. ایران اولین بار سال ۱۹۴۸ با دعوت فدراسیون جهانی و دومین بار سال ۲۰۰۸ با قهرمانی در جام ملت‌های آسیا در این رقابت‌ها حاضر شد. تیم ایران در سال ۲۰۰۸ در بین دوازده تیم مقام یازدهم را کسب کرد.
ستاره‌ی ایران؛ حامد حدادی
سنتر باتجربه‌ی تیم ملی بسکتبال ایران برای دومین بار راهی المپیک می‌شوند. او، صمد نیکخواه و سعید داورپناه تنها بازیکن‌های تاریخ ایران به شمار می‌روند که در دو المپیک حضور داشته‌اند.
حامد حدادی در دیدار مقابل آرژانتین در المپیک ۲۰۰۸ یکی از بهترین نمایش‌های یک بازیکن ایرانی در تاریخ رقابت‌های جهانی / المپیک را ثبت کرد. او در آن دیدار ۲۱ امتیاز و ۱۶ ریباند ثبت کرد.
 

بازگشت به صفحه اخبار