پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: هاشمی: کارگروهی برای بررسی المپیک تشکیل شود
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/05/10 17:19
هاشمی: کارگروهی برای بررسی المپیک تشکیل شود


هاشمی: کارگروهی برای بررسی المپیک تشکیل شود

سرمربی مهرام تهران دو نظر درباره عملکرد ایران در المپیک دارد: کارگروه برای بررسی دقیق تشکیل شود و برنده و بازنده را قبل از مسابقات نباید مشخص می‌کردیم.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم ملی بسکتبال ایران در ردهٔ آخر المپیک جای گرفت. مصطفی هاشمی سرمربی تیم مهرام تهران درباره ارزیابی خود از عملکرد تیم ملی به ۳ ثانیه گفت: فکر می‌کنم که همه نهایت تلاش خود را کردند. کادرفنی، بازیکن و فدراسیون همه زحمت کشیدند. در زمینهٔ تمرینات، اردوها و مسافرت‌ها در شرایط کرونا و سختی‌هایی که وجود داشت، به نظرم هر آنچه باید انجام شد.
 
آسیب شناسی شود که به درد بسکتبال بخورد
هاشمی افزود: اگر هم ایراداتی وجود دارد، باید کارگروهی در خود فدراسیون تشکیل دهند که کادرفنی، کارشناسان و مسئولان فدراسیون در آن به بررسی و آنالیز فیلم مسابقات بپردازند و با خروجی این بررسی‌ها یک آسیب شناسی انجام شود که به درد بسکتبال ما بخورد. به نظرم بهترین کسانی که می‌توانند عملکرد تیم را قضاوت کند، خود کادرفنی و مسئولان فدراسیون هستند که به دور از هیجان، نقاط ضعف را برطرف کرده و بر نقاط قوت تاکید کنند.
او با اشاره به اینکه نقدهای مثبت و منفی در میان کارشناسان و رسانه‌ها وجود دارد، گفت: به نظرم جامعه بسکتبال قدردان تلاش‌ها هست، فقط باید کارگروهی فیلم‌ها را ببینند و روند تمرینات، رشد یا عدم رشد بازیکن، انسجام، اتحاد، انجام تاکتیک‌ها، فرمان پذیری و خیلی چیزهای دیگر را بررسی کنند. کادرفنی هم در راس این کارگروه قرار داشته باشد و به این ترتیب تصمیماتی برای آینده بگیرند.
 
ادبیات تعریف از تیم مقابل نداشته باشیم
سرمربی مهرام درباره نتایج تیم ملی در المپیک گفت: من نگاهم فقط در حوزهٔ بسکتبال نیست. ما باید در همه حوزه‌ها یاد بگیریم که ادبیات ما تعریف از تیم مقابل و رو کردن افتخارات آنها قبل از خودمان نباشد. می‌دانم که مجموعه تیم ملی خیلی تلاش کرد و واقعا هم کار سختی است؛ اما بگذاریم همه چیز در مستطیل زمین مشخص شود. برنده و بازنده را از قبل مشخص نکنیم. اگر دیدگاه همه دنیا این بود که فرانسه نباید آمریکا را می‌برد.
هاشمی ادامه داد: این نه فقط بسکتبال، بلکه در ورزش ما نهادینه شده است. ما به طور سهوی یا عمدی، شرایطی را برای پاسخگویی بعدی ایجاد می‌کنیم. اگر این ادبیات و فرهنگ را در کل ورزش تغییر دهیم، مطمئنا ۱۰ تا ۱۵ امتیاز تغییر خواهیم کرد. یک سری باورهاست که ایجاد اختلاف می‌کند، این اتفاق حتما در سطح تیم‌های بزرگسالان نیست و باید از ۶، ۷ سالگی وارد ورزش شده و در بازیکن نهادینه شود.
 
کارشناس و رسانه هم حق دارند
سرمربی مهرام تاکید کرد: وقتی بازیکن با این فرهنگ عجین شود، دیگر فکر نمی‌کند که چه تیمی جلوی او قرار گرفته و از پتانسیل خود استفاده می‌کند. حالا شاید به دلایل فیزیکی و فنی زورش نرسد؛ اما آنچه که دارد، انجام می‌دهد. به نظرم کل ورزش اول باید به این مسئله بپردازد، بعد مسائل فنی که قاضی باید خود کادرفنی و کارگروه در فدراسیون باشند. کارشناس و رسانه نظر خود را بگویند، آنها هم حق دارند. از نظرات آنها می‌توان در کارگروه استفاده کرده و جمع بندی کنند. از این جهت ممکن است که کورسویی برای تصمیمات بهتر وجود داشته باشد.
 
ما مسائل را از بیرون می‌بینیم
هاشمی درباره انتخاب و نحوهٔ استفاده از بازیکنان گفت: من چون خودم مربیگری می‌کنم، به نظرم وقتی شما با مجموعه خودتان زندگی می‌کنید؛ برخی مسائل را کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند، متوجه نمی‌شوند، مثلا اینکه چرا امروز فلان بازیکن را نمی‌گذارید که بازیکن بهتری هم هست؟ در حالی که نمی‌دانند چه چیزهایی در تمرینات اتفاق افتاده و قضاوت می‌کنند. ما نمی‌دانیم که در انتخاب و چینش نفرات چه اتفاقاتی افتاده است.
او با اشاره به اینکه مربی باشگاهی و ملی فرقی ندارد، افزود: وقتی فدراسیون یا باشگاه یک مربی را انتخاب می‌کنند، یعنی او را تایید کرده اند. آن مربی هم براساس عقاید و باورهای خود تیم را انتخاب و ارنج می‌کند. یقینا اگر با صد نفر صحبت کنی، شاید نظر دو یا سه نفر یکی باشد. معمولا هم در مجموع نفرات روی ۸۰ درصد اتفاق نظر وجود دارد و بحث درباره نفرات آخر است. شاید من هم با برخی بازیکنان مخالف باشم؛ اما باید ببینیم که فرد مسئول براساس چه عقاید و باورهایی به برخی بازیکنان اعتماد کرده است.
 
نتیجه گرایی در کنار خروجی بازیکن
هاشمی همچنین درباره شروع کار باشگاهی توضیح داد: از دیروز تمرینات مهرام را با بازیکنان جوان شروع کردیم، چون برخی بازیکنان حضور نداشتند و تعدادی در تیم ملی بودند. این هفته تعدادی از بازیکنان پایه‌های مهرام به تمرین آمدند. مربی باشگاهی یا ملی طبق قانون ورزش دو رسالت دارد: اول نتیجه گرایی که از او توقع می‌رود و دوم اینکه در پایان لیگ یا مسابقات ملی، چند خروجی دارید و بازیکنان را به سطح بالاتری برده اید؟
سرمربی مهرام افزود: این چیزی است که باید به آن پرداخت. خروجی را هم باید حساب کنند. بازیکنان جوان مهرام زمینه دارند و با استعدادند. باشگاه این بازیکنان را زیرنظر داشته، همانطور که سال‌ها این کار را انجام داده است. از این پشتوانه و سرمایه گذاری هم باید هر سال دو تا سه بازیکن را به تیم اضافه کرد.

بازگشت به صفحه اخبار