پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: وقت خداحافظی رسیده!
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/05/10 21:11
وقت خداحافظی رسیده!


وقت خداحافظی رسیده!

کار تیم ملی بسکتبال فقط در المپیک تمام نشد، بلکه پروسه‌‌ای چند ساله با دوره‌های تعریف شدهٔ فیبا به پایان رسید و حالا وقت خداحافظی است.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم ملی بسکتبال ایران با سه شکست از المپیک توکیو خداحافظی کرد. این پایان دورهٔ چند ساله‌‌ای بود که فیبا در سیستم جدید رقابتی تعریف کرده بود.
 
شروع با حاتمی، ادامه با شاهین طبع
تیم ملی بسکتبال در سیستم جدید رقابتی، ابتدا با مهران حاتمی در کاپ آسیا ۲۰۱۷ شرکت کرده و سپس پنجره‌های انتخابی جام جهانی را هم با این مربی آغاز کرد. شروع انتخابی جام جهانی با کنار رفتن محمود مشحون از ریاست فدراسیون همزمان شد. رامین طباطبایی چند ماه بعد، ریاست فدراسیون را برعهده گرفت و مهران شاهین طبع را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد. انتخابی که حق رئیس جدید بود.
 
فراز و نشیب با شاهین طبع
دوران سرمربیگری مهران شاهین طبع در تیم ملی، فراز و نشیب زیادی داشت. تیم ملی با این سرمربی مسیر انتخابی جام جهانی را ادامه داد و در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ باز هم موفق به کسب مدال طلا برای ایران در این بازی‌ها نشد. اعزام تیم ملی به ژاپن برای پنجرهٔ سوم انتخابی جام جهانی حواشی زیادی داشت که تا ماه‌ها بسکتبال ایران را درگیر کرد.
تیم ملی با همه این اوصاف و با کنار گذاشتن ارسلان کاظمی و غیبت حامد حدادی در نهایت موفق شد که به جام جهانی صعود کند. همچنین در جام جهانی سهمیهٔ بازی‌های المپیک را گرفت.
مسیر انتخابی کاپ آسیا در مرحلهٔ بعدی قرار داشت که با عملکرد نه چندان درخشان و صعود ایران تمام شد. المپیک توکیو آخرین مرحله از کار تیم ملی تحت هدایت شاهین طبع بود که با سه شکست مقابل چک، آمریکا و فرانسه به پایان رسید.
 
خداحافظی با چه کسانی؟
المپیک به عنوان پایان خط برخی اعضای تیم ملی به نظر می‌رسید. حامد حدادی بلافاصله بعد از بازی‌ها اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد؛ اما فقط برای بازی‌های مهم به تیم ملی می‌آید. عملکرد حدادی در المپیک با وجود مصدومیت زانو نشان داد که این بازیکن هنوز هم توان همراهی تیم ملی را دارد.

صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی هم نفر بعدی بود که تاکید کرد بازی با فرانسه به احتمال زیاد، آخرین بازی او برای تیم ملی بسکتبال بود؛ اما تابستان به تابستان تصمیم می‌گیرد و به این ترتیب جای بازگشت برای خود گذاشت. عملکرد صمد نیکخواه در المپیک برخلاف حدادی نشان داد که کاپیتان تیم ملی مانند گذشته نیست و شاید خداحافظی در این مقطع بعد از دو دهه افتخارآفرینی در تیم ملی بهتر باشد.

مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال هم قبل از اعزام به المپیک در مراسم بدرقه به این اشاره کرد که اینجا پایان کار اوست. با توجه به پایان دوره رقابتی چهار سالهٔ فیبا به نظر می‌رسد که خداحافظی با کادرفنی فعلی هم برای بسکتبال ایران بهتر باشد. نظرات درباره استفاده از مربیان داخلی و خارجی متنوع است؛ اما حواشی بیش از حد در چند ماه اخیر نشان داد که شاید استفاده از مربیان خارجی برای تیم ملی کمتر حاشیه درست کند. در هر حال کادرفنی فعلی دستاوردهایی در دوران چند ساله داشته که لازم به قدردانی است؛ اما شرایط قبل و حین المپیک نشان داد که باید به فکر تفکرات تازه و متفاوتی برای دورهٔ رقابتی بعدی باشیم.

همچنین در بخش‌های مدیریتی هم ایجاد تغییرات لازم به نظر می‌رسد. مسعود قاسمی مدیر تیم‌های ملی بسکتبال در سه سال اخیر همزمان سرپرست تیم ملی بزرگسالان هم بوده است. دو مسئولیت خیلی مهم و در عین حال سنگین که در فدراسیون قبل هم به نفرات متفاوتی سپرده می‌شد. ضمن اینکه مدیریت فعلی از پس حاشیه‌های چند ماه اخیر (و در واقع چند سال اخیر) به خوبی بر نیامده و تغییرات در این بخش هم لازم به نظر می‌رسد.
 
از طرفی فدراسیون رامین طباطبایی از حالا در شش ماه آخر دوران چهار ساله قرار دارد و با توجه به تغییر دولت و روی کار آمدن افراد جدید در وزارت ورزش، تغییرات در رأس فدراسیون تا پایان امسال دور از ذهن نیست.

بازگشت به صفحه اخبار