پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: حاشیه‌های تیم ملی بسکتبال چه بود؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1400/05/11 18:57
حاشیه‌های تیم ملی بسکتبال چه بود؟


حاشیه‌های تیم ملی بسکتبال چه بود؟

تیم ملی بسکتبال در چند ماه منتهی به المپیک دچار حاشیه‌هایی شده بود که فقط یک بخش از آن در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم ملی بسکتبال در چند ماه اخیر حاشیه‌های فراوانی را تجربه کرد که قبلا شاید در هر دوره یک مورد از این نوع حاشیه‌ها دیده می‌شد. رسانه‌ها فقط به جریان دردسر اقلام غیرمجاز در فرودگاه پرداختند؛ اما بخش بزرگتری از ماجراها به دلیل در پیش بودن المپیک کار نشد. سوای امکانات و تفاوت‌های بسکتبال ما که باعث شده بود انتظار نتیجه از تیم وجود نداشته باشد؛ شرایط تیم قبل از المپیک عادی به نظر نمی‌رسید و در قضاوت عملکرد تیم ملی باید مجموع این شرایط را در نظر گرفت.
 
جریان فرودگاه و مشکلات بعدی
تیم ملی بسکتبال در بازگشت از سفر ژاپن با یکی از عجیبترین اتفاقات ممکن مواجه شد. چند بازیکن در ورود به کشور با توجه به همراه داشتن اقلام غیر مجاز با مشکل مواجه شدند. طبق شنیده‌ها مشکلات در همان زمان خاتمه پیدا نکرد و حتی بحث لغو سفر به اسپانیا وجود داشت. از طرفی شنیده می‌شد که به فدراسیون توصیه شده چند بازیکن درگیر در این ماجرا را به المپیک نبرند. همچنین برخی بازیکنان تیم ملی سر این جریان دچار اختلاف شده بودند.
در آن زمان مسعود قاسمی به عنوان سرپرست تیم ملی زیر سوال رفت؛ در حالی که حتی حراست همراه تیم ملی هم متوجه این ماجرا نشده بود، فردی که وزارت ورزش و جوانان از سال‌ها قبل برای کنترل این نوع حواشی همراه تیم‌ها می‌فرستاد.
در واقع ماجرای فرودگاه به رفتار غیر حرفه‌‌ای بازیکنان در زمان سفر تیم ملی (در مقطع حساس قبل از المپیک) مربوط بود و طبق شنیده‌ها تبعات آن همچنان برای برخی بازیکنان ادامه دارد.
 
کتک کاری بازیکنان
محمد جمشیدی بازیکن تیم ملی گفته که من تا به حال چنین جو خوبی بین بچه‌ها و سرپرست تیم ندیده بودم! این در حالی است که طبق شنیده‌ها برخی اتفاقات لیگ در اردوهای تیم ملی هم از ابتدا تاثیرگذار بود و در نهایت به درگیری‌های فیزیکی بین بازیکنان هم منجر شد.
ماجرای درگیری بازیکنان به ترتیب تا هفته آخر اعزام تیم به این شکل رخ داد:
طبق شنیده‌ها در اردوی اسپانیا میان سعید داورپناه با بهنام یخچالی و صمد نیکخواه بهرامی برخوردی پیش آمد که در نهایت حاشیه‌های این برخوردها به باخت با اختلاف بالاتر مقابل اسپانیا در بازی دوم ختم شد.
درگیری فیزیکی میان آرون گرامی پور و محمد جمشیدی در جریان اردوهای تهران رخ داد.
درگیری فیزیکی میان ارسلان کاظمی و مایک رستم‌پور در هفته آخر قبل از اعزام که یکی از شدیدترین برخوردهای میان بازیکنان بود.

در این ماجراها قاعدتا خود بازیکنان نمی‌توانند همه چیز را تقصیر دیگران انداخته و مسئولیت رفتارهای خود را نپذیرند. سرمربی تیم ملی در مدیریت این برخوردها نقش داشته و آنطور که از مصاحبه جمشیدی هم بر می‌آید، صحبت‌های او حتی باعث تشویق برخورد فیزیکی شد. همچنین سرپرست/مدیر تیم‌های ملی هم به طور کلی باید در مدیریت تیم نقش پر رنگ‌تری داشته باشد که این مدیریت دیده نمی‌شود.


 
گرمای سالن و مشکلات تمرینی
فدراسیون بسکتبال در هفته‌های آخر اردوها، شرایط مناسب تمرینی برای تیم فراهم نکرد. علاوه بر مشکلات تغذیه که حتی در آستانهٔ رویداد بزرگی مثل المپیک وجود داشت؛ ملی پوشان با گرمای شدید سالن مواجه شده و کارگران هم همچنان در سالن آزادی مشغول تعمیرات بودند.
در این شرایط مسعود قاسمی مدیر تیم‌های ملی برای سر زدن به اردوی تیم نوجوانان به سمنان رفته بود و مصاحبهٔ او در میان اخبار شهرستان‌ها جلب توجه می‌کرد.
اردوی تیم ملی  با هماهنگی کادرفنی یک هفته قبل از اعزام به سالن زیتون تهران منتقل شد.
 
مشکلات کادرفنی
پیش از اعزام تیم ملی به المپیک، کادرفنی هم از مشکلات بی‌نصیب نماند. فرزاد کوهیان مربی تیم ملی با توجه به خبر اعزام نشدن قهر کرده و در روزهای قبل از اعزام، حاشیه‌هایی هم مربوط به محدودیت اعزام نفرات به المپیک وجود داشت.
این طور که از نفرات اعزامی به المپیک پیداست، اینجا رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال، حضور خود را الزامی دانسته و ظاهرا تلاش برای حذف یک نفر از اعضای کادرفنی بود. گویا در نهایت با کمک کمیته ملی المپیک این مشکل حل شد.
شنیده می‌شود که اختلافات میان کادرفنی در جریان المپیک هم ادامه پیدا کرده است.
 
همراه نبردن خبرنگار برای دوری از حاشیه؟
رشته‌هایی مثل والیبال و بسکتبال سهمیهٔ دو خبرنگار اختصاصی برای المپیک دارند. هزینه‌های این دو خبرنگار هم با کمیته ملی المپیک است. فدراسیون بسکتبال در میان حاشیه‌های بی‌شمار تیم ملی با یک تیر چند نشان زده و از این سهمیه‌ها برای همراه بردن کسانی استفاده کرد که با خود فدراسیون کار می‌کردند. به این ترتیب مشاور مطبوعاتی و عکاس فدراسیون همراه تیم ملی رفتند و خبرنگاری شاهد اتفاقات درون تیم ملی از نزدیک نبود.
 یکی از منتقدان چند سال اخیر فدراسیون در معامله‌‌ای سودمند طی چند ماه آخر قبل از المپیک به عنوان مشاور رئیس فدراسیون انتخاب شده و قول اعزام به المپیک را گرفت. این منتقد سابق نه تنها دست از انتقاد کشیده، بلکه با تغییر رویه، دل بازیکنانی مثل حامد حدادی و صمد نیکخواه را هم در این مدت به دست آورد که این مورد به نفع تیم ملی شد؛ اما این ماجرا شباهت زیادی به استفاده از منتقدان در تیم های ملی زمان محمود مشحون داشت.
 
حواس کسی به دورهٔ بعدی رقابتی هست؟
هر چند مسابقات آسیا کاپ به سال آینده موکول شده است؛ اما تعویق یک سالهٔ المپیک باعث شده که میان دو دورهٔ رقابتی فیبا فاصله‌‌ای وجود نداشته باشد و ظاهرا پنجره‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ از نوامبر سال جاری میلادی آغاز می‌شود. با این شرایط فدراسیون بسکتبال فرصت زیادی برای جمع کردن حواشی موجود ندارد و باید در چند ماه، برنامه ریزی خوبی برای دورهٔ رقابتی جدید انجام دهد.

بازگشت به صفحه اخبار