پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: لیگ برتر بسکتبال بانوان؛ یک تیم توازن لیگ را بر هم زد
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1400/06/30 19:12
لیگ برتر بسکتبال بانوان؛ یک تیم توازن لیگ را بر هم زد


لیگ برتر بسکتبال بانوان؛ یک تیم توازن لیگ را بر هم زد

فصل جدید لیگ برتر بسکتبال بانوان از فردا آغاز می‌شود. نحوهٔ یارگیری یک تیم در این فصل به گونه‌‌ای بوده که ممکن است تعادل رقابتی را در لیگ از بین ببرد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم‌های گروه الف لیگ برتر بسکتبال بانوان از فردا رقابت خود را در فصل جدید مسابقات آغاز می‌کنند. تیم‌ها به صورت متمرکز در دو گروه الف و ب با یکدیگر رقابت می‌کنند و مسابقات هر گروه به صورت یک هفته در میان برگزار می‌شود.
 
تاثیر ورود شیمیدر
باشگاه شیمیدر قم دیرهنگام تصمیم به حضور در لیگ برتر بانوان گرفت؛ اما طبق شنیده‌های معتبر، یکی از مسئولان این تیم در اردوی تیم ملی حاضر شده و با تعدادی از بازیکنان ملی پوش توافق کرد. به این ترتیب توازن فصول گذشته با ورود شیمیدر از بین رفت.
شیمیدری‌ها معصومه اسماعیل‌زاده، تینا عیسائیان، شادی عبدالوند، فائزه شهریاری، کیمیا یزدیان طهرانی، آناهیس خداوردیان و آیدا گل محمدی را از جمع بازیکنان ملی پوش جذب کردند. بازیکنانی که در فصل‌های گذشته میان تیم‌های دیگر لیگ برتری پخش شده بودند.
بعد از این اتفاق، تیم مهرام تهران (نایب قهرمان فصل قبل) از لیگ برتر کناره گیری کرد. همایون ایزدپناه مدیر باشگاه مهرام در مصاحبه‌‌ای رادیویی به نحوهٔ یارگیری تیم شیمیدر اشاره کرد که هزینه‌های بسکتبال بانوان را خیلی بالا برده و این کار باعث می‌شود که در فصل‌های آینده دو یا سه باشگاه از پس هزینه‌ها بر بیایند.
ایزدپناه البته از تعداد کم بازی‌های لیگ برتر بانوان هم به عنوان یکی از دلایل اصلی کناره گیری صحبت کرد.
به این ترتیب ورود شیمیدر با خروج یک اسپانسر قدرتمند و کم شدن قدرت رقابتی برخی تیم‌های دیگر همراه شد. هر چند پیش از این هم در لیگ‌های آقایان و بانوان ثابت شده بود که حضور ستاره‌ها، قهرمانی یک تیم را تضمین نمی‌کند. همچنین جذب احتمالی بازیکنان خارجی هم در سرنوشت تیم‌ها تاثیرگذار خواهد بود.
 
سایر تیم‌های قدرتمند
تنها چند تیم دیگر بعد از شیمیدر، موفق به جذب بازیکنان ملی پوش و ستاره شدند.
تیم گروه بهمن امسال چند بازیکن را از دست داد؛ اما دلارام وکیلی، گلشید امیدیان و زهرا عدالت کار را از میان بازیکنان ملی پوش حفظ کرد و ظاهرا آنا بهشتیان بازیکن اوکراینی-ایرانی هم در این تیم مانده است. گروه بهمن همچنین روژانو محمودی بازیکن باتجربه و یاسمن محمدی ستارهٔ نارسینا را به ترکیب خود اضافه کرد.
تیم نفت آبادان هم با وجود از دست دادن فائزه شهریاری به سراغ چند بازیکن قدیمی خود رفت. ساغر آجیلی، مژگان خدادادی، ناهیده اسدی و انیس مرادی از بازیکنان با تجربه‌‌ای هستند که به ترکیب نفت آبادان اضافه شدند.
همچنین اکسون تهران که امسال به لیگ برتر صعود کرده، با هدایت آزاده زمانپور موفق به جذب نگین رسولی، شیدا شجاعی، سارا اعتماد و فرزانه فروتن از میان بازیکنان ملی پوش شد.
 
اکثریت با تهرانی‌ها
امسال هفت تیم از تهران در لیگ برتر بانوان شرکت دارند و بانوان شهر گرگان، شیمیدر قم، نفت آبادان و سپاهان اصفهان تنها نمایندهٔ سایر استان‌ها هستند. در حالی که اصفهان بعد از کناره گیری نامی نو با ورود سپاهان همچنان در لیگ برتر بانوان نماینده دارد؛ شهرهای قزوین و مشهد برخلاف پارسال، نماینده‌‌ای در لیگ برتر ندارند. مشهدی‌ها پارسال دو تیم به نام‌های سینام و مولتی کافه در لیگ برتر داشتند.
۱۱ تیم حاضر در لیگ برتر امسال به این شرح هستند:
گروه الف: گروه بهمن تهران، امرتات تهران، بانوان شهر گرگان، سپهرداد تهران، شیمیدر قم، ای‌زی بسکتبال
گروه ب: اکسون تهران، پالایش نفت آبادان، پاز تهران، ستاد گاز تهران، فولاد مبارکه سپاهان
 
رویارویی مدعیان در هفتهٔ دوم
دو تیم مدعی گروه الف خیلی زود با یکدیگر روبرو می‌شوند. تیم گروه بهمن مدافع قهرمانی دو فصل گذشتهٔ لیگ برتر در هفتهٔ دوم با شیمیدر قم روبرو می‌شود.
برنامهٔ مسابقات این هفته در گروه الف به شرح زیر است:
هفته اول، چهارشنبه ۳۱ شهریور
ساعت ۱۳:۰۰ سپهرداد تهران - بانوان شهر گرگان
ساعت ۱۵:۳۰ امرتات تهران - شیمیدر قم
ساعت ۱۸:۰۰ گروه بهمن -‌‌ای زی بسکتبال تهران
 
هفته دوم، جمعه ۲ مهر
ساعت ۱۳:۰۰‌‌  ای زی بسکتبال تهران - سپهرداد تهران
ساعت ۱۵:۳۰ بانوان شهر گرگان - امرتات تهران
ساعت ۱۸:۰۰ شیمیدر قم - گروه بهمن تهران
مسابقات گروه ب از هفتهٔ آینده آغاز می‌شود.

بازگشت به صفحه اخبار