پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: سرمربی «‌‌ای زی بسکتبال» پاسخ می‌دهد؛ چرا زنگ تفریح تیم‌های قدرتمند می‌شوید؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1400/07/04 20:36
سرمربی «‌‌ای زی بسکتبال» پاسخ می‌دهد؛ چرا زنگ تفریح تیم‌های قدرتمند می‌شوید؟


سرمربی «‌‌ای زی بسکتبال» پاسخ می‌دهد؛ چرا زنگ تفریح تیم‌های قدرتمند می‌شوید؟

سرمربی تیم آکادمی‌‌ ای زی بسکتبال به این سؤال پاسخ می‌دهد که تیم‌های بدون اسپانسر با چه انگیزه‌‌ای وارد لیگ برتر شده و با اختلاف زیاد مقابل تیم‌های قدرتمند جلب توجه می‌کنند؟

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم آکادمی‌‌ای زی بسکتبال در هفتهٔ اول لیگ برتر بانوان با اختلاف ۶۹ امتیاز به گروه بهمن باخت. اختلافی که پیش از این هم در این لیگ دیده می‌شد؛ اما یک کوارتر با صفر امتیاز باعث شد که توجه به اختلاف تیم‌ها در لیگ بیشتر شود.

زهرا اسلام زاده سرمربی‌‌ تیم ای زی بسکتبال درباره این بازی توضیح می‌دهد: «بازی اول از روی بدشانسی مقابل تیم خیلی قدرتمند گروه بهمن قرار گرفتیم. نیمی از بازیکنان ما اولین باری بود که در ردهٔ بزرگسالان بازی می‌کردند، چه برسد به سوپرلیگ. انتظار این بازی را داشتم، البته تا نیمه خیلی خوب بازی کردیم و تیم گروه بهمن را اذیت کردیم؛ ولی در کوارتر سوم متأسفانه چند ترن اور دادیم و همین باعث شد که اختلاف زیاد شود. بازیکنان هم جوان هستند و روحیهٔ آنها از دست رفت. سعی کردم در بازی اول به همه بازیکنانم بازی بدهم تا استرس آنها در همین بازی از بین برود.»

او با اشاره به اختلاف نزدیکتر در بازی دوم و پیروزی در این بازی افزود: «می‌دانستیم که تیم سپهرداد تقریبا مثل خودمان است. این تیم تلفیقی از بازیکنان خانم عباسی و بازیکنان پارسال خانم نایبی (شورا و شهرداری قزوین) بودند. شکل بازی آنها خیلی به ما نزدیک بود. نکته‌‌ای که بعد از بازی اول برایم خیلی اهمیت داشت، تلاش برای جبران اعتماد به نفس از دست رفتهٔ بازیکنان بود. خدا را شکر حرف‌های ما نتیجه بخش بود و بازی خوبی انجام دادیم. اگر ترن اورها کمتر بود و بازیکنانم تجربهٔ بیشتری داشتند، اختلاف هم بیشتر می‌شد.»
 
گفتند چرا آبروی خود را می‌گذاری؟

اسلام زاده درباره حرف‌هایی که بعد از باخت‌های با اختلاف زیاد می‌شنوند، گفت: «من خیلی حرف شنیدم، از خود فدراسیون در جلسهٔ لیگ برتر و همکاران همه به من گفتند که چرا این کار را می‌کنی؟ آبروی خود را می‌گذاری و زنگ تفریح تیم‌های دیگر می‌شوی. خیلی فکر کرده بودم و هیجانی این تصمیم را نگرفتم. همه ریسک‌ها را به جان خریدم و حتی گفتم شاید حیثیت خود را زیر سؤال ببرم. خدا را شکر که نتایج نشان می‌دهد خیلی هم زیر سؤال نرفتیم.»
 
۱۰ بازیکن کمتر از ۱۸ سال و فرصت کم بازی در دوران کرونا
سرمربی آکادمی‌‌ای زی بسکتبال درباره تیم خود توضیح داد: «این تیم خیلی جوان است. ۱۰ نفر از ۱۲ بازیکن ما در دو بازی این هفته، کمتر از ۱۸ سال داشتند. تیم ما اسپانسر ندارد. دو سال باشگاه‌های شکلی و کنکو حمایت کردند، ولی از عید امسال به بعد می‌دانستیم که دیگر اسپانسر نداریم. من خیلی فکر و تحقیق کردم و در عین حال تلاش زیادی انجام دادم که اسپانسر پیدا کنم. متأسفانه این اتفاق نیفتاد و تصمیم گرفتم که با هزینهٔ شخصی در مسابقات شرکت کنم.»

او با اشاره به اینکه هیچ حمایتی ندارند، ادامه داد: «خودم تصمیم گرفتم که این ریسک بزرگ را انجام دهم و همه پس اندازم را بگذارم، چون به دلیل شرایط کرونا هیچ مسابقه‌‌ای در رده‌های پایه برگزار نمی‌شود. بازیکنان من پتانسیل زیادی دارند. اگر در لیگ شرکت نمی‌کردیم؛ یک سال فقط سر تمرین می‌رفتند و قطعا دچار افت شدیدی می‌شدند. با توجه به اینکه بیشتر تیم‌های شهرستانی در لیگ‌های یک و دو هستند و هزینه‌ها خیلی زیاد است، تصمیم گرفتم که در لیگ برتر شرکت کنم. به هر حال بازیکنان در لیگ برتر بیشتر دیده می‌شوند و انگیزهٔ آنها بیشتر است. من هم سهمیه‌‌ای داشتم که نمی‌خواستم این سهمیه را از دست بدهم.»
 
E. Z یا Easy؟

اسلام زاده درباره نام تیم گفت: «اسم تیم، ای زی بسکتبال آکادمی است. متأسفانه در برگهٔ آمار Easy را به جای E. Z نوشته بودند. تذکر دادیم و قرار شد که از هفته آینده تصحیح شود. اسم تیم برگرفته از آکادمی بسکتبال زهرا اسلام زاده است. این اسم ایهام دارد و به همان معنی Easy basketball هم می‌شود، یعنی بسکتبال را راحت بازی کرده و پیچیده نکنیم. من به این نوع بازی اعتقاد دارم.»
 
تفاوت‌ها در لیگ
سرمربی تیم‌‌ای زی بسکتبال تاکید کرد: «لیگ ما دقیقا به دو بخش تقسیم می‌شود. این از هفتهٔ دوم مسابقات کاملا ملموس بود. سه چهار تیم برای قهرمانی می‌بندند و بقیه تیم‌ها فقط می‌آیند که حضور داشته باشند و بسکتبال خود را از این طریق ادامه دهند. به نظرم خیلی قشنگ نیست. این شرایط به آیندهٔ بسکتبال ما لطمه می‌زند. کاش فدراسیون تمهیداتی در نظر بگیرد که اسپانسرهای بیشتری وارد لیگ شوند و بازیکنان ملی پوش در تیم‌ها پخش شوند تا لیگ جذابتر شود.»
 
صد سال دیگر در دسته ب آسیا می‌مانیم
اسلام زاده ادامه داد: «فدراسیون باید از تیم‌ها و مربیانی مثل ما حمایت کند. همه تیم‌ها در بسکتبال ما مصرف کننده شده اند. ما که بازیکن سازی و خدمت به بسکتبال می‌کنیم، هیچ وقت دیده نشده ایم. ما بخشی از بار فدراسیون را روی دوش می‌کشیم، چون فدراسیون هیچ برنامه‌‌ای در ردهٔ پایه ندارد. از آنها خواهش کردیم حالا که در خدمت فدراسیون تلاش می‌کنیم، حمایت‌هایی از ما انجام دهید که خیلی راحت گفتند اگر پول ندارید در لیگ‌های پایین شرکت کنید.»

او با اشاره به اینکه وضعیت فعلی ما را به جایی نمی‌رساند، گفت: «با این شرایط صد سال دیگر در سطح ب آسیا می‌مانیم و حتی به جمع سه تیم برتر این سطح هم نمی‌رسیم، چون برنامه ریزی نداریم. تنها برنامه ریزی ما این شده است که دو سه تیم برای قهرمانی ببندند و در پلی آف هم هر تیمی بازیکن خارجی بهتری بگیرد، قطعا قهرمان می‌شود. شاید پلی آف جذابی داشته باشیم، ولی خیلی به بسکتبال ما در آینده کمک نمی‌کند.»
 
ملی پوشان را سهمیه بندی کنیم
سرمربی‌‌ای زی بسکتبال افزود: «حتی اگر اسپانسرهایی مثل تیم مهرام بیایند، انقدر بازیکنان ملی پوش و با کیفیت کم هستند که بر سر این بازیکنان دعوا می‌شود. در نهایت تیمی مثل مهرام ناراحت شده و انصراف می‌دهد، چون نتوانسته بازیکنان خود را حفظ کند. اگر بازیکنان ملی پوش را سهمیه بندی کنیم، اسپانسرهای بیشتری تزریق کرده و بازیکنان خارجی در کنار آنها جذب کنیم، لیگمان خیلی جذابتر شده و در چند سال آینده بسکتبال ما کاملا متحول می‌شود.»
 
عکس از نازنین رضازاده

بازگشت به صفحه اخبار