پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: دغدغه‌های تکراری در شروع فصل جدید
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1400/08/05 14:35
دغدغه‌های تکراری در شروع فصل جدید


دغدغه‌های تکراری در شروع فصل جدید

پر تکرارترین صحبت‌ها در هفته‌های ابتدایی لیگ با دغدغه‌های فصل قبل یکسان بود: لیگ ۱۶ تیمی، تعطیلی مسابقات به دلیل کرونا و برگزاری مسابقات در تهران.

به گزارش ۳ ثانیه؛ دومین سال برگزاری لیگ برتر در دوران کرونا، شرایطی شبیه به سال اول دارد. دغدغه‌های تیم‌های لیگ برتری هم در این دو سال تغییری نکرده و حرف مربیان و مدیران تیم‌های شهرستانی یکی است: «برنامه ریزی به نفع تیم‌های تهرانی پیش می‌رود.»
 
خواسته تیم ها: ادامه لیگ در شهرهای مختلف برگزار شود
فدراسیون بسکتبال برای دومین سال متوالی تصمیم گرفت که مسابقات را با توجه به شرایط کرونا در تهران برگزار کند. موضوعی که برای تیم‌های شهرستانی توجیهی ندارد.
محمدرضا ساکت مدیر تیم تازه‌وارد سپاهان در نشست خبری «هفته سپاهان» درباره لیگ‌های بسکتبال و هندبال گفت: «ما ظرفیت خوبی داریم؛ اما چرا نباید در هندبال یا بسکتبال میزبان باشیم؟ شش نفر از تیم هندبال ما پارسال کرونا گرفتند. ما هم می‌توانیم پروتکل‌ها را رعایت کنیم.»
علی آرزومندی سرمربی تیم تازه‌وارد سیرجان هم در گفت و گو با میزان به هزینه‌های زیاد تیم‌های شهرستانی اشاره کرده و می‌گوید: «قطعا برگزاری لیگ به صورت متمرکز به نفع تیم‌های تهرانی است و به نظرم اگر مسئولان فدراسیون بتوانند مجوز برگزاری بازی‌ها به صورت رفت و برگشت را بگیرند، شرایط برای همه تیم‌ها یکسان خواهد شد. در حال حاضر تیم‌های شهرستانی، مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه رفت و آمد به تهران می‌کنند که در صورت برگزاری بازی‌ها به صورت رفت و برگشت این هزینه در جیب تیم‌های شهرستانی خواهد ماند.»
 
بیشترین ضرر برای گرگانی‌ها
مهران حاتمی سرمربی شهرداری گرگان بعد از بازی با ذوب آهن تاکید کرد که تعیین برگزاری رفت و برگشت مسابقات با ستاد مبارزه با کرونا است؛ اما به زیان بیشتر گرگانی‌ها در این شرایط اشاره کرد: «بالطبع تیم گرگان به دلیل داشتن تماشاگران بی‌نظیرش بیشتر از همه ضرر می‌بیند. قطعا برگزاری لیگ به صورت متمرکز در تهران باعث شده هزینه‌های تیم‌های شهرستانی بیشتر شود و شرایط برای تیم‌های تهرانی راحت‌تر باشد.»
همچنین محمدرضا اسلامی سرمربی مس کرمان در مصاحبه با مهر به تفاوت امسال اشاره کرده و می‌گوید: «با توجه به شرایط واکسیناسیون کشور و اینکه محدودیت‌ها به حداقل ممکن رسیده است، امیدواریم بتوانیم در مرحله برگشت شاهد میزبانی تیم‌های مختلف باشیم.»
 
۱۶ تیمی خوب است یا بد؟
لیگ برتر بسکتبال آقایان از پارسال ۱۶ تیمی شده و کیفیت پایین بسیاری از مسابقات مقدماتی باعث اعتراضاتی شد. این بحث در فصل جاری هم ادامه دارد و نظر مربیان و مدیران در این باره متفاوت است.
مصطفی هاشمی سرمربی مهرام تهران در مصاحبه با ایسنا می‌گوید: «فدراسیون هم می‌داند که ما حداکثر با ۱۲ تیم می‌توانیم کار کنیم، اما وقتی سال گذشته ۱۶ تیم بود، نمی‌شد این فصل یکباره چهار تیم را به دسته یک بفرستیم. امسال از همین ابتدا می‌توانیم بگوییم که در پایان این فصل چهار تیم سقوط می‌کنند.»
جلیلی سرپرست آویژه هم در مصاحبه با میزان تاکید می‌کند: «نظر شخصی من این است که لیگ ما پتانسیل شانزده تیمی شدن را نداشت و بین ۱۲ تا ۱۴ تیم، لیگ قابل قبول‌تری داشتیم.»
در این بین برخی دیگر از مربیان مثل مهران حاتمی سرمربی گرگان و حماد سامری سرمربی خانه بسکتبال خوزستان موافق لیگ ۱۶ تیمی هستند.
سامری در این باره می‌گوید: «برگزاری ۱۶ تیمی لیگ نتیجه بخش است اگر نگاه بلند مدت به مسابقات داشته باشیم.»
 
کرونای واقعی یا انتظار برای خارجی
فصل قبل شائبه‌هایی درباره اعلام موارد نادرست کرونا به فدراسیون ایجاد شده بود و برخی اعتقاد داشتند که ممکن است تیم‌ها به دلایل مختلف در جواب تست‌های کرونا دست ببرند. این مسائل پارسال به صورت علنی مطرح نمی‌شد؛ اما امسال شک و شبههٔ مربوط به موارد کرونا مثبت وارد مصاحبه‌ها شد. باشگاه ذوب آهن اصفهان بعد از لغو مسابقه مقابل خوزستان اعلام کرد که شنیده می‌شود این تیم در انتظار رسیدن بازیکنان خارجی است.
فرزاد کوهیان سرمربی ذوب آهن در مصاحبه با ایمنا گفت: «فدراسیون با توجه به جایگاهی که دارد، به عنوان بالاترین مرجع بسکتبال مجبور است به تیم‌ها اعتماد کند که باید امیدوار باشیم تیم‌ها از این اعتماد سو استفاده نکنند.»
مهران حاتمی سرمربی شهرداری گرگان هم افزود: «انشالله که این کرونا، خارجی نباشد. من فکر می‌کنم که برخی تیم‌ها به دلیل اینکه بازیکنان خارجی آنها نیامده‌‌اند، کرونا گرفته اند.»
فرهاد زحمتکش سرپرست کمیته مسابقات فدراسیون این بحث‌ها را رد کرده و تاکید می‌کند که موارد کرونا مثبت به پزشک معتمد فدراسیون اعلام شده است و بحث بازیکنان خارجی مطرح نیست.
 
اعتراض به داوری
مسابقات لیگ برتر در هفته‌های ابتدایی حساسیت خاصی نداشت و به همین دلیل مشکلات قضاوت پر رنگ نبود؛ اما بعد از اولین دیدار حساس میان تیم‌های شهرداری گرگان و ذوب آهن، بحث داوری مطرح شد.
فرزاد کوهیان سرمربی ذوب آهن در این باره به ایسنا گفت:
«در طول بازی مواردی بود که فکر می‌کنم تصمیم داوران اشتباه بود و این اشتباهات در لحظات بسیار حساس بازی بود که به ضرر تیم ما تمام شد.»

بازگشت به صفحه اخبار