پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: بازیکن تبعه می‌خواستیم، چرا از آنا بهشتیان استفاده نشد؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (بانوان)
تاریخ انتشار:
1400/08/22 12:52
بازیکن تبعه می‌خواستیم، چرا از آنا بهشتیان استفاده نشد؟


بازیکن تبعه می‌خواستیم، چرا از آنا بهشتیان استفاده نشد؟

سرمربی تیم ملی بسکتبال زنان ایران حرف از لزوم جذب بازیکن تبعه زد؛ اما خود او حاضر به استفاده از آنا بهشتیان بازیکن دو تابعیتی نشد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ کار تیم ملی بسکتبال ایران در مسابقات دسته ب زنان آسیا با چهار باخت تمام شد. بیشتر اعضای تیم ملی در جریان مسابقات به حضور بازیکنان تبعه در تیم‌های حریف اشاره کردند.
شایسته متشرعی سرمربی تیم ملی در این باره گفت: «امیدوارم ایران هم روزی بتواند از بازیکنان با تجربهٔ سطح بالا به عنوان بازیکن تبعه استفاده کند. این باعث می‌شود که عملکرد تکنیکی و تاکتیکی، روحیه و اعتماد به نفس تیم بالا برود؛ همانطوری که در تیم‌های اردن، سوریه و اندونزی دیدیم.»
متشرعی در حالی این بحث را مطرح می‌کند که تبعه کردن بازیکنان خارجی برای کمک به تیم‌های ورزشی در ایران کار ساده‌ای نیست.
تیم‌های ملی معمولا از بازیکنان معروف به دورگه استفاده می‌کنند. راه دیگر هم استفاده از بازیکنان خارجی ساکن ایران است. زنان ورزشکاری که در سال‌های اخیر با افراد ایرانی ازدواج کرده‌‌اند؛ در حال حاضر تابعیت ایران را دارند و حضور آنها در تیم‌های ملی بدون دردسر خواهد بود.
 
مخالفت با یک بازیکن در دسترس
آنا بهشتیان بازیکن اوکراینی گروه بهمن بعد از ازدواج با یک ایرانی در حال حاضر تابعیت ایران را دارد و گزینهٔ مناسبی برای کمک به تیم ملی بود. بهشتیان که حدود یک سال بعد از تولد فرزندش بازی نکرده بود، فصل قبل به تدریج آمادگی خود را به دست آورد و به قهرمانی گروه بهمن کمک کرد. بحث حضور این بازیکن در تیم ملی هم مطرح شده بود؛ اما ظاهرا شایسته متشرعی سرمربی تیم ملی، علاقه‌ای به حضور این بازیکن نشان نداد.
همچنین طبق شنیده‌ها، بهشتیان خواسته‌های کوچکی هم با توجه به نگهداری از فرزند خردسال خود داشت که بعید به نظر می‌رسد هزینه‌های زیادی را به تیم ملی تحمیل می‌کرد.
با این شرایط به نظر می‌رسد صحبت‌های متشرعی بیشتر بهانه‌هایی برای فرار از اشتباهات خود او باشد.
 
مشکل در سبک بازی تیم ملی
فیبا و تعدادی از کارشناسان به سبک بازی ایران به طور کلی پرداختند. فیبا بازی ایران را به سبک بسکتبال سه نفره تشبیه کرد که مزایا و معایبی دارد.
صفاعلی کمالیان کمک مربی اسبق تیم ملی مردان هم در صفحه اینستاگرام خود به فقدان هویت فنی در تیم ملی اشاره کرد و نوشت: «به نظر من پیروی صرف از روش‌های تیم ملی بسکتبال مردان در تیم ملی خانم‌ها چاره ساز نیست، بلکه از لحاظ فنی باید روش‌هایی طراحی شوند که مطالب با خصوصیات ویژهٔ بسکتبال بانوان باشند.»
 
مربی خارجی بهتر از بازیکن خارجی!
علاوه بر سبک بازی، نحوهٔ انتخاب و استفاده از بازیکنان هم مورد انتقاد بود. ظاهرا کادرفنی درگیر تعارفاتی به خصوص در شروع تورنمنت بود.
تعویض‌های پیاپی در شروع بازی اول مقابل لبنان برای مثال جالب توجه بود. در حالی که ایران شروع بسیار خوبی داشت و اختلافی ۹ امتیازی ایجاد کرده بود؛ ۱۲ بازیکن تا شروع کوارتر دوم فرصت بازی پیدا کردند و البته اختلاف ایجاد شده از بین رفت. این تعارف با برخی بازیکنان در بازی‌های بعدی هم آسیب‌هایی داشت.
در نهایت کاربران اینستاگرام با توجه به مشکلات مربوط به کادرفنی در واکنش به صحبت‌های متشرعی یادآور شدند که شاید بیشتر از بازیکن تبعهٔ خارجی، نیاز به مربی خارجی برای بسکتبال بانوان باشد.

بازگشت به صفحه اخبار