پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: چند تیم آسیایی به جام جهانی صعود می‌کنند؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
آسیا
تاریخ انتشار:
1400/08/29 14:42
چند تیم آسیایی به جام جهانی صعود می‌کنند؟


چند تیم آسیایی به جام جهانی صعود می‌کنند؟

سه کشور آسیایی میزبان جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳ هستند. فیبا به دو کشور، سهمیه میزبانی داده است.

به گزارش ۳ ثانیه؛ مسابقات انتخابی جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳ از این هفته آغاز می‌شود. تیم‌ها مانند دورهٔ قبل باید در شش پنجرهٔ انتخابی با یکدیگر رقابت کنند و در نهایت ۳۲ تیم به جام جهانی راه پیدا می‌کنند.
این دوره از جام جهانی به میزبانی مشترک اندونزی، فیلیپین و ژاپن برگزار می‌شود. فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) به ژاپن و فیلیپین، سهمیهٔ میزبانی داده است؛ اما اندونزی با توجه به ردهٔ پایین جهانی باید در مسیر انتخابی رقابت کند.
فیبا با توجه به دو سهمیهٔ میزبانی در مجموع هشت سهمیه برای آسیا در نظر گرفته است و شش کشور دیگر به جز ژاپن و فیلیپین از مسیر انتخابی به جام جهانی صعود می‌کنند.

شروع کار ایران
تیم ملی ایران از ساعت ۱۷ جمعه ۵ آذر در اولین مسابقهٔ انتخابی به مصاف بحرین می‌رود. این اولین میزبانی بعد از دوران کروناست و مسابقات بدون حضور تماشاگران در سالن آزادی برگزار می‌شود.
ملی پوشان ایران از ساعت ۱۹:۳۰ دوشنبه ۸ آذر در دومین مسابقه به مصاف بحرین می‌روند. این دیدار در بحرین با حضور تماشاگران برگزار می‌شود.

مسیر انتخابی
مسابقات انتخابی جام جهانی در شش پنجرهٔ زمانی برگزار می‌شود. ۱۶ تیم آسیایی به چهار گروه تقسیم شده اند.
گروه بندی مسابقات به این شرح است:
A-نیوزیلند، کره جنوبی، فیلیپین، هند
B- استرالیا، چین، ژاپن، چین تایپه
C- اردن، لبنان، هند، عربستان
D- ایران، قزاقستان، سوریه، بحرین
 
این تیم‌ها در مرحله اول به صورت رفت و برگشت با یکدیگر رقابت می‌کنند. مسابقات این مرحله در نوامبر ۲۰۲۱، فوریه و ژوئن ۲۰۲۲ برگزار می‌شود و سه تیم از هر گروه به مرحلهٔ دوم صعود می‌کنند.
۱۲ تیم باقیمانده در سه پنجرهٔ آگوست و نوامبر ۲۰۲۲ و فوریه ۲۰۲۳ با یکدیگر رقابت می‌کنند. سه تیم برتر گروه‌های A و C در این مرحله گروه E را تشکیل می‌دهند و سه تیم برتر گروه‌های B و D در این مرحله گروه F را تشکیل می‌دهند.
نتایج مرحلهٔ اول در مرحلهٔ دوم هم حساب می‌شوند.
جام جهانی ژاپن-اندونزی-فیلیپین از ۲۵ آگوست تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۳ برگزار می‌شود.

بازگشت به صفحه اخبار