پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: موناکو، «لا روکای» سفید و قرمز
فرشته سیفی ناجی
بخش:
اروپا
تاریخ انتشار:
1401/02/13 22:17
موناکو، «لا روکای» سفید و قرمز


موناکو، «لا روکای» سفید و قرمز

این هفته در معرفی تیم‌های یورولیگ به سراغ موناکو رفتیم. تیمی که شانس صعود به جمع چهار تیم نهایی فصل را دارد.

۳ ثانیه - امید حاتمی؛  تیم بسکتبال موناکو در سال ۱۹۲۸ فعالیت خود را در حوزه بسکتبال شروع کرد. این تیم از آن زمان سه نایب قهرمانی در لیگ پرو فرانسه، سه قهرمانی در کاپ رهبران فرانسه و قهرمانی یوروکاپ در سال ۲۰۲۰-۲۱ به دست آورده است. امسال موناکو با هدایت «ساسا اوبرادویچ» به جمع هشت تیم برتر یورولیگ رسیده است. ساسا که تجربه مربیگری در لیگ اوکراین، آلبا برلین، لوکوموتیو کوبان و بلگراد را در کارنامه دارد، حالا در موناکو به دنبال رسیدن به جام است.
 
وضعیت این فصل
۱۵ برد و ۱۳ باخت سهم تیم موناکو در فصل عادی لیگ است؛ اما یک سری جذاب را در پلی آفس با المپیاکوس به راه انداخته و دو تیم ۲-۲ مساوی هستند تا بازی آخر (فردا) تعیین کنندهٔ تیم برتر باشد.
موناکو در فصل عادی با میانگین ۸۳٫۳ امتیاز بهترین تیم لیگ از لحاظ امتیازی بود. ۳۳٫۷ ریباند، ۱۵٫۳ اسیست، ۷٫۱ توپ ربایی و ۲٫۲ بلاک میانگین سایر شاخص‌های آماری تیم موناکو است.
 

 
ستارهٔ سرکش موناکو
«مایک جیمز» آمریکایی در حمله، ستارهٔ بی‌چون چرا اما پر حاشیهٔ تیم است. او با ۱۶٫۲ امتیاز و ۵٫۶ اسیست رهبر داخل زمین به شمار می‌آید؛ اما در عین حال بازیکنی کاملا سرکش و عصبی است. جیمز در چند مورد بحث و جدل با سرمربی، مدیران تیم، دیگر بازیکنان و حتی هواداران جریمه شده است. هنوز هم بیشتر مربیان از کار با او امتناع می‌کنند، چون اعتقاد دارند که این بازیکن نظم تیم را برهم می‌زند.
«لئو وسترمن» در مسابقات جایگزین جیمز می‌شود و در اکثر اوقات هم خوب عمل می‌کند؛ اما خاصیت تمام کنندگی جیمز را ندارد و بیشتر میل به کارهای تیمی دارد. «دواین بایکن نی» در پست فوروارد جزو بازیکنان تاثیر گذار در موناکو است. «وویل توماس» و «انژوکیچ» هم تا اینجا برای موناکو مؤثر بازی کرده اند.
زیر حلقهٔ تیم تحت سلطهٔ «دوناتاس موتیاوناس» اهل لیتوانی است. این بازیکن با ۲٫۱۳ سانت قد و ۳۱ سال سن متوسط ۹٫۸ امتیاز و ۴، ۶ ریباند در هر بازی ثبت کرده است. "دونتا هالگ نیز از نیمکت آمده و با متوسط ۱۸ دقیقه در هر بازی، جای دوناتاس را با شایستگی پر می‌کند.
 
سبک بازی موناکو
تیم‌های ساسا معمولا ست‌های هجومی بسیار سریع و با فلسفهٔ خسته کردن دفاع را دنبال می‌کنند، در هر بازی متوسط ۴۱٫۳ بسکت از شوت‌های منطقه‌‌ای بدست می‌آورند و از این حیث بهترین تیم لیگ محسوب می‌شوند. این مربی از ست‌های بیس لاین و سایدلاین فوق‌العاده در حمله استفاده کرده و یکی از کوچ‌های صاحب سبک در حمله است.
 

 
موناکو در اوایل فصل در دفاع شکننده ظاهر شده بود؛ اما بعد از حضور ساسا اوبرادویچ در تیم، دفاع شکل بهتری به خود گرفت. با توجه به اینکه گاردهای موناکو در دفاع خشن و فیزیکی بازی می‌کنند، اکثر تیم‌های مقابل سعی در افزایش تعداد خطاها و ایجاد فضا از طریق پاس‌های متعدد برای شوت‌های پیرامونی هستند؛ اما ساسا با کمرنگ کردن و کنترل بازیکنان بالای زمین بعد از ورود به موناکو تنها سه باخت داشت.
 
مشکل توپ‌های از دست رفته
یکی از ایرادهای وارده به تیم، میانگین ۱۱٫۲ توپ از دست رفته در هر بازی است که موناکو را جزو شه تیم برتر در لو دادن توپ قرار داده است. این آمار نیز نتیجهٔ اصرار بیش از حد بعضی بازیکنان در بازی با توپ است.
 
آخرین جدال حذفی
بازی پنجم پلی آف (ساعت ۲۳ فردا میان موناکو و المپیاکوس) از هر نظر یک جدال مهیج میان دو تیمی است که بلیت چهار تیم آخر را برای خود می‌خواهند. این مسابقه رویارویی دو بازیکن برتر لیگ، «ساشا وزنکو» و مایک جیمز است که در دو ماه اخیر، ارزشمندترین بازیکنان لیگ شناخته شدند و حالا رودروی هم قرار گرفته‌‌اند.

بازگشت به صفحه اخبار