پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: یوروکاپ، فرزند ۲۰ سالهٔ یورولیگ
فرشته سیفی ناجی
بخش:
اروپا
تاریخ انتشار:
1401/04/13 13:48
یوروکاپ، فرزند ۲۰ سالهٔ یورولیگ


یوروکاپ، فرزند ۲۰ سالهٔ یورولیگ

اینجا با یوروکاپ به عنوان لیگ دوم اروپا آشنا شوید. مسابقاتی که از دل یورولیگ بیرون آمد و تیم‌های بیشتری را درگیر رقابت‌های سطح بالا کرد.

۳ ثانیه - امید حاتمی؛ مدیران یورولیگ در سال ۲۰۰۲ با هدف ترویج بازی‌های اروپایی میان تیم‌های با بودجه نسبتا پایین‌تر، تصمیم به تاسیس لیگی به نام یوروکاپ (ULEP CUP) گرفتند. تیم‌های این لیگ در عین حال حرفه‌‌ای بودند.
رقابت بسکتبالی در سرتاسر اروپا بسیار گرم و جذاب است. یوروکاپ هم در گسترش فرهنگ سازی بسکتبال اروپا یکی از ارکان اصلی به شمار می‌آید. حضور بزرگانی مثل «اوبرادوویچ» در این تورنمنت، گواهی دیگر بر ارزشمند بودن این لیگ اروپایی است.
یوروکاپ ۲۰ ساله به صورت حرفه‌‌ای و با استاندارد‌های بالا انجام شده و تیم‌های اروپایی را محک می‌زند. قهرمان امسال بولونیا ایتالیا بود که بورسا اسپور ترکیه را در فینال شکست داده و قهرمان شد. «شنگلیا» و «تئودوسیچ» معروف هم بازیکنان این تیم بودند.
در طرف مقابل بورسا اسپور با سرمربی جوان خود که شاگرد اوبرادوویچ نیز محسوب می‌شود، توانست نتایج فوق‌العاده‌‌ای کسب کرده و نایب قهرمان لیگ شود.
«جاییته» فرانسوی از تیم بولونیا ارزشمندترین بازیکن فصل عادی و تئودوسیچ با تجربه هم بهترین بازیکن فینال شد.
 
پرافتخارترین تیم
والنسیا اسپانیا پرافتخارترین تیم این لیگ با چهار قهرمانی است. والنسیا امسال با دعوت یورولیگ راهی این لیگ خواهد شد تا بین غول‌های اروپا، چالشی تازه را تجربه کند. پارتیزان هم امسال با دعوت ویژه آمد تا پادشاه اوبرادوویچ دوباره جلوی دوربین‌های یورولیگ برود.
 

نحوه برگزاری فصل قبل
یوروکاپ در فصل عادی ۲۰۲۱ با ۲۰ تیم بازی‌ها را آغاز کرده و در مجموع ۱۷۱ مسابقه برگزار شد. هشت تیم برتر هر گروه به دور حذفی صعود کردند و تیم‌های رده بالاتر، امتیاز بازی در خانه را برای مراحل بعد داشتند.
مراحل حذفی به صورت تک مسابقه‌‌ای برگزار شد. ابتدا هشت تیم دو گروه با یکدیگر روبرو شده و پس از آن مراحل یک چهارم نهایی تا فینال به همین شکل با میزبانی تیم بالاتر مرحله مقدماتی ادامه پیدا کرد.
 
فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳
در فصل آینده نیز ۲۰ تیم از ۱۳ لیگ مختلف، این تورنمنت را برگزار خواهند کرد. مراسم قرعه کشی روز هشتم ژوئیه برگزار می‌شود و تیم‌ها بار دیگر به دو گروه تقسیم خواهند شد.

بازگشت به صفحه اخبار