پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: پاسخ ارمغانی به سوالات خبرنگاران؛ دلیل عملکرد ضعیف مقابل اردن چه بود؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1401/05/12 23:01
پاسخ ارمغانی به سوالات خبرنگاران؛ دلیل عملکرد ضعیف مقابل اردن چه بود؟


پاسخ ارمغانی به سوالات خبرنگاران؛ دلیل عملکرد ضعیف مقابل اردن چه بود؟

پاسخ های سعید ارمغانی سرمربی تیم ملی به سوالات نشست خبری امروز را بخوانید.

به گزارش ۳ ثانیه؛ نشست خبری امروز سعید ارمغانی سرمربی تیم ملی بسکتبال به دو بخش تقسیم شده بود. قسمت اول صحبت‌های ارمغانی درباره عملکرد چند ماه اخیر بود که می‌توانید اینجا بخوانید. بخش دوم به سوالات خبرنگاران اختصاص داشت:

آیا از عملکرد تیم در کاپ آسیا رضایت دارید؟
ارمغانی در پاسخ به اینکه «تیم ملی ایران به جمع چهار تیم برتر آسیا هم صعود نکرد. آیا از عملکرد تیم رضایت دارید؟» گفت: «اگر با یک جمله بگویم: از عملکرد تیم در کاپ آسیا کاملا رضایت دارم، چون چهار بازی کردیم و در سه بازی اول، روال پیشرفت مشخص بود. این برای هر تیمی پیش می‌آید و ممکن است که یک روز تمرکز از بین برود و آسیب دیدگی پیش بیاید. یک روز قبل از بازی با اردن، مچ پای بهنام یخچالی پیچید و یک درصد امکان نمی‌دادم که به بازی برسد. او با کمک دکتر صادقی و با سه قرص مسکن قوی رسید و آنطور بازی کرد. واقعا تمام وجود خود را گذاشت. بچه با غیرتی است، البته همه بازیکنان ما با غیرتند.»
 
دلیل عملکرد ضعیف مقابل اردن؟
سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره باخت مقابل اردن توضیح داد: «اگر نتوانید یک بازی را کنترل کنید، این اتفاق می‌افتد. نمی‌خواهم توجیه کنم؛ ولی برای بزرگترین تیم‌های دنیا هم این اتفاق افتاده است. همچنین اگر عملکرد تیم مقابل را بررسی کرده باشید، سه بار بازیکن آمریکایی آنها از هشت متری شوت سه امتیازی زد؛ در حالی که دفاع کاملا روی سرش بود. این را نمی‌توان کاری کرد. اگر توپ گل نمی‌شد، ما برنده می‌شدیم. متأسفانه هر سه بار گل شد. ما هی به آنها می‌رسیدیم و دوباره دو امتیاز جلو می‌افتادند. به همین دلیل هم بازی برای ما فرسایشی شد.»
او درباره دریافت امتیازات زیاد و عملکرد ضعیف کوارتر چهارم ادامه داد: «اتفاقات قبل و حین بازی در کوارتر اول باعث شد که فشار زیادی برای برگشت تا کوارتر سوم متحمل شویم. در کوارتر چهارم انقدر انرژی برای برگشت گذاشته بودیم که دیگر نتوانستیم.»
ارمغانی در پاسخ به اینکه بازی مقابل اردن در شان تیم ملی نبود، گفت: «هیچ ربطی به شان تیم ملی ندارد. تیم ما با تمام وجود جنگید و در کوارتر سوم انرژی فوق العاده‌‌ای گذاشت. دیگر در کوارتر چهارم انرژی نمانده بود. وقتی بدن خسته باشد، اسید لاکتیک ترشح می‌کند و فکر کردن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. همین باعث افزایش اشتباهات می‌شود.»
 
زلاتکو برای رزومه آمده بود؟
دو خبرنگار درباره همکاری کوتاه مدت با «زلاتکو یوانویچ» در تیم ملی سؤال کردند. ارمغانی ابتدا تاکید کرد که تاریخ رفتن زلاتکو از روز اول همکاری مشخص بود و افزود: «او در اسلواکی مربی تیم کومارنو است. یک اردوی تابستانی دارند که خودش برگزار می‌کند. از همان روز اول قرار بود که بعد از پنجرهٔ سوم انتخابی جام جهانی برود. علت انتخابش هم این بود که من زلاتکو را یک مربی خیلی با استعداد و خوب می‌دانم.»
او با اشاره به کمک‌های زلاتکو در تمرینات گفت: «وقتی پایه‌های استراتژی تیم را می‌ریزیم، نیاز است که تعداد مربیان در تمرین زیاد باشد و هر کسی در تمرین کمک کند. زلاتکو خیلی کمک کرد و به عنوان یک مربی خارجی، خیلی هم با فرهنگ ایران آشنا بود. نه تنها از نظر کار فنی، بلکه در برقراری همبستگی تیمی هم خیلی کمک کرد. او حالا به عنوان کمک مربی تیم ملی اسلواکی انتخاب شده است.»
سرمربی تیم ملی در پاسخ به اینکه زلاتکو و بازیکنی مثل جعفری در تیم ایران نوین برای رزومه به ایران آمده‌‌اند، (با عصبانیت) گفت: «۱۰۰ درصد مطمئنم که یوانویچ هیچ قصدی برای رزومه درست کردن و پول بیشتر گرفتن در جای دیگری ندارد. این کج نظری است. چنین قضاوتی درباره آدمی که نمی‌شناسید، کار درستی نیست.»
 
آیا حریفان کاپ آسیا با جام جهانی و المپیک یکی هستند؟
ارمغانی در پاسخ به اینکه مقایسهٔ آماری حریفانی مثل سوریه و قزاقستان با حریفی مثل آمریکا در المپیک درست نیست، تاکید کرد: «درست می‌گویید که آمار جام جهانی و المپیک با تیم‌های مقابل ما در کاپ آسیا فرق دارد. وقتی از آمار صحبت می‌شود، تیم مقابل دیگر فرقی ندارد. ارقام را جلوی خود گذاشته و بررسی می‌کنیم. تا جایی که من کار کرده‌‌ام، وقتی آمار بررسی می‌شود، نمی‌گویند که جلوی این یا آن تیم بوده است.»
سرمربی تیم ملی بسکتبال افزود: «قبول دارم که جلوی آمریکا و فرانسه کار کردن سخت‌تر است. منظورم این نبود که ارزش کار دوستانی را پایین بیاورم که قبل از من مسئولیت داشته اند. آمار را صرفا برای این مطرح کردم که تفکرات و اهدافی را مشخص کرده‌‌ایم و نتیجه گیری به این شکل بوده است. در کل اگر جام جهانی و المپیک را هم نبینیم، همیشه توپ‌های از دست رفته، بیماری بزرگ ما بوده است. فکر می‌کنم این تفکر منطقی بوده که روی توپ‌های از دست رفته کار کرده و آمارش را کاهش دهیم.»
 
چرا بازیکنان جوان را به کاپ آسیا نبردیم؟
سؤال یکی از خبرنگاران این بود که با توجه به اینکه مسابقات کاپ آسیا، انتخابی هیچ رویدادی نبوده است، چرا بازیکنان جوان را به این مسابقات نبردید؟ ارمغانی در پاسخ گفت: «آن زمان که در سال ۲۰۰۰ تغییر نسل دادیم، کمی با الان فرق دارد. بازیکنان قابلی در تیم ملی بوده‌‌اند که روی آنها کار شده است. کار جوانگرایی را باید به تدریج و پله به پله انجام داد. فکر می‌کنم که متین آقاجانپور زمان بازی خوبی در کاپ آسیا گرفت. من فقط شوت او را نمی‌بینم، بلکه در دو ماه از نظر برخی فاکتورهای دیگر مثل دفاع هم پیشرفت داشته است.»
 
آیا برای بازنشستگی به مجارستان رفتی؟
سرمربی تیم ملی بسکتبال در واکنش به اینکه برای حل مشکل بازنشستگی خود به مجارستان رفته بود، تاکید کرد: «طبق قوانین مجارستان من پنج سال دیگر بازنشسته می‌شوم که ممکن است این زمان به هفت سال هم برسد. اصلا کسی نیستم که خودم را زودتر بازنشسته کنم و پاهایم را روی مبل بگذارم. عاشق بسکتبال هستم و تا زمانی که سر پا باشم، کار می‌کنم.»
ارمغانی درباره احتمال کوتاه شدن همکاری با تیم ملی ایران گفت: «حداقل تا پایان پنجره‌های انتخابی جام جهانی قرارداد دارم که با خواست دو طرف قابل تمدید است که امیدوارم تمدید شود.»
 
بازیکنان قدیمی به تیم ملی اضافه می‌شوند؟
سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره ورود بازیکنان باتجربه به اردو و تصور کنار گذاشتن آنها با توجه به فهرست اعزامی به ژاپن گفت: «کار خود را با تیم ایران نوین و چند بازیکن بزرگسال شروع کردیم. ۱۸ بازیکن در اردو هستند که ۱۲ نفر برای مسابقات تدارکاتی با ژاپن انتخاب می‌شوند. وقتی تیم از ژاپن برگشت، تلفیقی از بازیکنان جوان و باتجربه برای پنجرهٔ بعدی انتخابی خواهیم داشت.»
او با تاکید بر اینکه بازیکنانی مثل حدادی و کاظمی هم بر می‌گردند، در پاسخ به اینکه آیا این برنامه ریزی قبل از مسابقات انتخابی درست است؟ افزود: «بازی با ژاپن خیلی وقت پیش برنامه ریزی شده بود و نمی‌دانستیم که پنجرهٔ بعدی با ژاپن بازی داریم. از آنجایی که بلیت فروخته‌‌اند و پخش مسابقات هماهنگ شده است، نمی‌توانستیم قرارداد را به هم بزنیم. تصمیم گرفتیم که تیم را هم خسته نکنیم و تیم جوانتری بفرستیم؛ ولی تمرینات بازیکنان تیم بزرگسالان هم بعد از ایام تاسوعا و عاشورا آغاز می‌شود.»
 
چرا سینا واحدی و سالار منجی انتخاب نشدند؟
ارمغانی درباره انتخاب نکردن دو بازیکن مستعد گفت: «سینا، سالار و سایر بازیکنان را از صمیم قلب دوست دارم و خودشان هم می‌دانند. ما تفکری داشتیم که بازیکنان هر پست را با کاراکترهای مختلف انتخاب کنیم، مثلا در پست یک بازیکن شوتزن داشته باشیم و بازیکن دیگر، برش یا دفاع بهتری داشته باشد. شاید سینا واحدی براساس این تفکر در این دوره جا نشد.»
سرمربی تیم ملی بسکتبال ادامه داد: «واحدی و منجی از تیم ملی کنار گذاشته نشده اند. ما مقطعی کار کرده ایم. انشالله تا آخر پنجره‌های انتخابی، ۱۵ تا ۱۸ بازیکن را پیدا کنیم که بتوانند در آینده طولانی، بسکتبال ایران را به جلو ببرند.»
 
چقدر شانس جام جهانی داریم؟
ارمغانی درباره شانس صعود به جام جهانی گفت: «ما هنوز از صعود به جام جهانی نا امید نشده‌ایم. تمام تلاش خود را می‌کنیم که سه بازی خانگی از شش بازی باقیمانده را ببریم. امیدوارم تیم قزاقستان در این مدت نتواند این کار را انجام دهد، چون یک برد بیشتر از ما دارد.
تکلیف استرالیا و ژاپن (با توجه به میزبانی) مشخص است. بین ما، چین و قزاقستان دو تیم صعود می‌کنند.»
او درباره قول صعود تاکید کرد: «هیچ مربی‌‌ای نمی‌تواند قول بدهد که حتما به جام جهانی یا المپیک می‌رود. ما همه تلاش خود را می‌کنیم تا نتیجه بگیریم. اگر مشکلی بود حل می‌کنیم.»
 
مشکل بازیکنان پست یک
سرمربی تیم ملی بسکتبال در پاسخ به سوالی درباره مشکل بازیکنان پست یک توضیح داد: «خیلی صادقانه بگویم که در پست گارد رأس و پست‌های دیگر می‌شد که بهتر کار کنیم. باید بازیکنانی را اضافه کنیم که در دفاع و حمله به تیم کمک کنند. یکی از ضعف‌ها این است که برخی بازیکنان در بخشی از بسکتبال قویتر از بخش دیگر هستند.»

بازگشت به صفحه اخبار