پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آخرین وضعیت تیم‌های لیگ برتری؛ بازار نقل و انتقالات همچنان کم رونق است
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1401/05/24 20:37
آخرین وضعیت تیم‌های لیگ برتری؛ بازار نقل و انتقالات همچنان کم رونق است


آخرین وضعیت تیم‌های لیگ برتری؛ بازار نقل و انتقالات همچنان کم رونق است

فدراسیون بسکتبال قصد دارد که فصل جدید لیگ برتر را از ۲۸ شهریور آغاز کند؛ اما هنوز تیم‌های لیگ برتری، عجله‌‌ای برای بستن ترکیب خود ندارند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم‌های لیگ برتری بسکتبال، فصل قبل خیلی زود بازیکنان مورد نظر خود را جذب کردند. رقابت برای جذب بازیکنان در حدی بود که چند بازیکن با دو باشگاه قرارداد بستند. امسال خبری از این جنب و جوش در بازار نقل و انتقالات لیگ برتر نیست و شرایط به گونه‌‌ای پیش رفت که حتی بسیاری از بازیکنان در هفته‌های اخیر حرف از هماهنگی باشگاه‌ها برای کم شدن مبلغ قراردادها می‌زدند.
هر چند مدیران باشگاه‌ها این موضوع را تایید نمی‌کنند؛ اما ظاهرا در پشت پرده صحبت‌هایی میان مدیران برخی باشگاه‌ها انجام شده است. بازیکنان در طرف دیگر ماجرا تاکید می‌کنند که با توجه به شرایط اقتصادی حق دارند که دنبال مبالغ قرارداد بیشتری نسبت به فصل‌های قبل باشند.
از این نکته هم نباید گذشت که امسال تعداد تیم‌های لیگ برتر بعد از دو فصل ۱۶ تیمی کاهش یافته و کنار رفتن اسپانسر قدرتمندی مثل شیمیدر قم و تیم‌های سپاهان و سیرجان روی لیگ برتر تاثیر گذاشته است.
تا به حال بیشترین فعالیت تیم‌ها به تعیین سرمربی و تمدید قرارداد بازیکنان سابق محدود بوده است. آخرین وضعیت تیم ها را مرور کنید:
 
بیشترین بودجه برای گرگان، ذوب آهن مثل پارسال
شهرداری گرگان به طور رسمی بودجهٔ ۳۵ میلیارد تومانی را برای تیم بسکتبال گرگان تصویب کرد. بودجهٔ سایر باشگاه ها به طور رسمی اعلام نمی‌شود؛ اما طبق اطلاعات غیر رسمی، تیم بسکتبال شهرداری گرگان بیشترین بودجه را در میان تیم‌های لیگ برتری دارد.
گرگانی‌ها قرارداد مهران حاتمی سرمربی فصل قبل را تمدید کردند و طبق شنیده‌ها قرارداد پری پتی، محمد جمشیدی، رسول مظفری، کیوان ریاعی و سجاد پذیرفته تمدید شده است. هنوز باشگاه گرگان، خبر رسمی درباره بازیکنان منتشر نکرده است و خبری از جذب بازیکن جدید نیست.
 


ذوب آهن اصفهان نایب قهرمان فصل قبل برای امسال بودجه‌‌ای نزدیک به فصل قبل دارد؛ اما باشگاه ذوب آهن امسال مشکلی برای جذب بازیکن خارجی ندارد. ذوب آهن تا به حال فقط قرارداد فرزاد کوهیان سرمربی فصل قبل را تمدید کرده و خبری از نقل و انتقال بازیکنان تا این هفته نیست. باشگاه ذوب آهن در این هفته باید مبالغ باقیمانده از فصل قبل را تسویه کند.
 
مهرام در تهران می‌ماند
باشگاه مهرام امسال بار دیگر زمینه‌های انتقال به شهر قزوین را بررسی کرد؛ اما طبق شنیده‌ها انتقال این تیم به قزوین منتفی شده و مهرامی‌ها بار دیگر از تهران به لیگ برتر می‌آیند.
در هفته‌های اخیر، صحبت از سرمربیگری کامران جمشیدوند بود؛ اما این خبر تایید نشد. به نظر می‌رسد که باشگاه مهرام هنوز تصمیم نهایی برای فصل بعد نگرفته؛ اما تصمیمات اولیه مبنی بر حضور با تیم جوان و بدون یار خارجی بود.
 

 
کاله با سه تیم در لیگ برتر و دسته یک
باشگاه کاله که با سرمایه گذاری روی تیم‌های ملی جوانان در این سال‌ها فعالیت کرده است؛ همچنان ترکیب بازیکنان تیم ملی جوانان دوره قبل را حفظ کرده و تنها مهدی جعفری به دلیل محرومیت دو ساله (طبق اعلام ستاد مبارزه با دوپینگ) در ترکیب امسال حضور ندارد. علی آرزومندی هم بعد از اتمام فصل قبل به عنوان سرمربی جدید کاله معرفی شد.
کاله امسال یک تیم از مازندران در لیگ برتر و دو تیم از مازندران و تهران در لیگ حرفه‌‌ای دسته یک خواهد داشت.
 
ثبات آویژه
باشگاه آویژه مشهد بودجه‌‌ای در حد تیم‌های مدعی ندارد؛ اما یکی از منظم‌ترین باشگاه‌های چند سال اخیر بوده و خیال بازیکنان بومی مشهد را هم راحت کرده است. آویژه طبق آخرین خبر، «کورین هنری» بازیکن آمریکایی را دوباره بعد از چند سال به خدمت گرفت و قرارداد نوید خواجه‌زاده، مرتضی طاهری، مجید صادقی و مهدی افخمی را تمدید کرد. این تیم علیرضا مرتضوی بازیکن مشهدی ذوب‌آهن را هم جذب کرد.
از طرفی «سرجان ایوانویچ» سرمربی فصل قبل بار دیگر به آویژه برگشت.
 
اوضاع کرمانی‌ها
تیم مس کرمان هنوز فعالیت خود را برای فصل جدید آغاز نکرده؛ اما محمد کسایی پور بعد از جدایی محمدرضا اسلامی به کرمان باز می‌گردد. هنوز قرارداد کسایی پور با مس کرمان نهایی نشده است.
طبق شنیده‌ها هنوز باشگاه مس رفسنجان، تکلیف تیم بسکتبال خود را مشخص نکرده و خبری از رفسنجان به گوش نمی‌رسد.
 

 
سرمربی جدید نفت و بودجهٔ بهتر صنایع
ظاهرا اوضاع بودجهٔ تیم‌های جنوبی برای فصل جدید بد نیست. صنایع هرمزگان در میان تیم‌های کم خبر لیگ برتر قرار دارد و تنها طبق شنیده‌ها، امسال بودجهٔ بهتری نسبت به فصل قبل خواهد داشت.
باشگاه نفت آبادان محمدرضا اسلامی را به عنوان سرمربی جدید معرفی کرد. طبق صحبت‌های نمایندهٔ این باشگاه در جلسهٔ هماهنگی لیگ برتر، آبادانی‌ها امسال موافقت شفاهی برای جذب بازیکن خارجی هم گرفته اند. صحبت‌هایی درباره تلاش برای بازگشت حماد سامری سرمربی اسبق نفت شنیده می‌شود که با توجه به معرفی رسمی محمدرضا اسلامی مشخص نیست تا چه حد به واقعیت نزدیک شود.
 
اوضاع سخت پدافند
تیم بسکتبال پدافند امسال هم از تهران در لیگ برتر شرکت می‌کند و با توجه به کناره گیری کامل شیمیدر از بسکتبال به نظر می‌رسد که شرایط برای پدافندی‌ها سختتر هم بشود. باشگاه شیمیدر در فصل‌های گذشته، حمایت‌هایی از پدافند انجام می‌داد و از طرفی لیگ برتر بسکتبال متمرکز در تهران برگزار می‌شد، به همین دلیل هزینه‌های تیم کمتر از لیگ امسال بود.
پدافند همچنان با سرمربیگری جمال صیفی در لیگ برتر شرکت می‌کند و تا به حال معین خرسندی، جواد خلیفه سلطان، امیرحسین مجیری و سجاد ابراهیمی را جذب کرده است. عدنان دورقی، اسحاق حاتمی فر و واعظ محمودی هم از پدافند جدا شده اند.
 
توفارقان با سرمربی خارجی
تیم بسکتبال توفارقان آذرشهر بعد از دو فصل دوباره به لیگ برتر بسکتبال بازگشته و در اولین قدم، «چنگیز کاراداغ» ترکیه‌‌ای را به عنوان سرمربی معرفی کرد.
 
لیگ ۱۲ تیمی می‌شود؟
هنوز وضعیت نهایی تیم اکسون تهران مشخص نیست و شنیده می‌شود که شاید با حل مشکلات مالی، این تیم بار دیگر به لیگ برتر بازگردد. فدراسیون بسکتبال بر زوج بودن تعداد تیم‌های لیگ برتر تاکید دارد و مشخص نیست که تیم جدیدی از دسته یک به جمع لیگ برتری‌ها اضافه می‌شود یا نه؟

بازگشت به صفحه اخبار