پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آتلانتا معادلات شرق را بر هم می‌زند؟
فرشته سیفی ناجی
بخش:
NBA
تاریخ انتشار:
1400/03/15 22:32
آتلانتا معادلات شرق را بر هم می‌زند؟


آتلانتا معادلات شرق را بر هم می‌زند؟

تیم بسکتبال فیلادلفیا روی کاغذ، شانس بیشتری برای صعود به فینال کنفرانس شرق دارد؛ اما آیا آتلانتا معادلات را بر هم می‌زند؟

به گزارش ۳ ثانیه؛ آتلانتا پس از وقفه‌‌ای سه ساله، دوباره به پلی آف رسید. این تیم در راند اول، نیویورک نیکس تیم شگفتی ساز فصل را با نتیجهٔ ۴-۱ شکست داد و به نیمه نهایی کنفرانس شرق رسید. فیلادلفیا تیم اول کنفرانس شرق، حریف آتلانتا در نیمه نهایی است.
دو تیم در فصل عادی سه بار با هم مسابقه داده اند و سهم فیلادلفیا ۲ برد بوده است.
این سری نیمه نهایی در نهایت‌ تری یانگ یا جوئل امبید را برای اولین بار به فینال کنفرانس می‌رساند.
 
تغییرات موفق در فیلادلفیا سونی سیکسرز
پس از اینکه فیلادلفیا موفقیتی در فصل قبل به دست نیاورد، مسئولان باشگاه تغییرات گسترده‌‌ای برای بازسازی تیم انجام دادند. آمدن داک ریورز مربی سابق کلیپرز و جذب بازیکنانی مانند دنی گرین و ست کری از جمله این تغییرات بود. تغییراتی که در نهایت موفقیت آمیز بود و این تیم فصل عادی را با رتبه اول جدول به پایان برد.
این تیم در مرحلهٔ اول طی پنج بازی واشنگتن ویزاردز، تیم هشتم جدول را شکست داد. به جز بازی اول که کمی پر دردسر دنبال شد و بازی چهارم که به باخت آنها منجر شد، همانطور که انتظار می‌رفت سری راحتی برای سیکسرز بود.
ترکیب شروع کننده فیلادلفیا احتمالا به این شکل خواهد بود:
بن سیمونز، ست کری، دنی گرین، توبیاس هریس و جوئل امبید
تایرس مکسی، جورج هیل و ماتیس تایبول از نیمکت به ترکیب تیم اضافه خواهند شد.
 
مصدومیت امبید
بزرگترین نگرانی هوادارن سیکسرز، مصدومیت جوئل امبید کاندیدای بهترین بازیکن سال و بهترین بازیکن تیم است. سلامت او می‌تواند سرنوشت سری را تعیین کند. مقدار زیادی از بار هجومی فیلادلفیا به عهده امبید است و همچنین او در دفاع هم مهره قابل اتکایی به حساب می‌آید.
امبید در بازی پنجم مقابل واشنگتن غایب بود و سیمونز در پست سنتر بازی کرد که با تریپل دبل خود به برد تیمش کمک کرد. البته در مقابل هاکس شاید خبری از این درخشش در پست سنتر نباشد. آن هم به دلیل حضور کاپلا، که زیر سبد از توانایی‌هایی دفاعی قابل توجهی برخوردار است.
 
عملکرد شوتیست‌ها
آیا ست کری و دنی گرین می‌توانند از فضای دبل تیم امبید و دیگر بازیکنان استفاده کنند و شوت‌های خود را وارد سبد کنند؟ این مسئله‌‌ای مهم در حمله برای فیلادلفیا است. ست کری در سه بازی قبل در فصل عادی، عملکرد خوبی مقابل هاکس داشته و ادامه این روند به برد فیلادلفیا در سری کمک می‌کند، البته هیچ تضمینی وجود ندارد که مثل بازی پنجم مقابل واشنگتن ۳۰ امتیاز به دست آورد.
 
آتلانتا هاکس: جوان، پرانگیزه، با استعداد
آتلانتا هاکس به رهبری‌تری یانگ، ستارهٔ خود، این فصل را در رتبه پنجم جدول به پایان برد. عملکرد خوب این تیم در نقل و انتقالات با جذب بازیکنانی مانند بوگدان باگدانوویچ، دنیلو گالیناری و انتخاب‌های درفت مطمئن از آنها تیمی یکدست و هماهنگ ساخته است. هرچند اگر در میانهٔ فصل، نیت مک میلان سرمربی این تیم نشده بود، همه اینها می‌توانست به شکست منجر شود. عملکرد کلی تیم با حضور مک میلان ارتقا پیدا کرد و در نهایت این تیم منسجم به پلی آف رسید.
آنها در پنج مسابقهٔ پلی آف، نیویورک را از کار انداختند. دی آندره هانتر در این سری، جولیوس رندل، برندهٔ جایزهٔ بیشترین پیشرفت سال را به کلی از کار انداخت و همین شاید مهم‌ترین دلیل باخت نیکس بود. عملکرد او در مقابل توبیاس هریس، یکی از مهم‌ترین بازیکنان فیلادلفیا در حمله و دومین امتیاز آور برتر این تیم، نکته‌‌ای کلیدی در دفاع برای هاکس است.
ترکیب شروع کننده آتلانتا به این شکل خواهد بود:
تری یانگ، بوگدان باگدانوویج، دی آندره هانتر، جان کالینز و کلینت کاپلا
گالیناری، هورتر و لو ویلیامز هم از نیمکت به ترکیب تیم اضافه خواهند شد.
 
تری یانگ، ستارهٔ مهار نشدنی؟
در اواخر بازی چهارم نیویورک مقابل آتلاتتا، وقتی‌تری یانگ توپ را به زمین حمله آورد، گزارشگر اعلام کرد که این نهمین بازیکن متفاوت نیکس در این بازی است که یانگ را دفاع می‌کند. این عملا به این معنی است در سری مقابل نیکس، هیچ بازیکنی نتوانسته یانگ را دفاع کند. او هرکاری دلش خواست با توپ انجام داد. سه امتیازی، لی آپ، فلوتر، الی اوپ، میانگین ۳۰ امتیاز و ۱۰ پاس گل نتیجهٔ کار یانگ در راند اول بود. بنابراین خاموش کردن‌تری یانگ مهم‌ترین مشکل فیلادلفیا در دفاع است.
بن سیمونز هرچند جزء بهترین مدافعان لیگ است، اما کار سختی برای مهار یانگ خواهد داشت. دیگر بازیکنی که می‌تواند‌تری یانگ را از مدار خارج کند، ماتیس تایبول است. بازیکن سال دومی که دنی گرین در مورد او و سیمونز گفته بود که آنها می‌توانند زوج بهتری نسبت به خودش و کوای در سال‌های اوج سن آنتونیو باشند.
 
برنده سری، با امبید یا بدون امبید؟
روی کاغذ فیلادلفیا به همراه جوئل امبید سرحال، شانس بیشتری برای برتری دارد؛ اما اختلاف دو تیم چندان زیاد نیست و ممکن است مصدومیت یک بازیکن در نهایت معادلات را به هم بزند. کایری اروینگ پیش بینی کرده است که هاکس در ۶ بازی فیلادلفیا را حذف خواهد کرد.
یادداشت از عرفان حسینی

بازگشت به صفحه اخبار