پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: معرفی حریفان ایران در جام جهانی؛ اسپانیا، حریف آشنا و مدافع قهرمانی
فرشته سیفی ناجی
بخش:
خارجی (سایر)
تاریخ انتشار:
1402/06/03 22:33
معرفی حریفان ایران در جام جهانی؛ اسپانیا، حریف آشنا و مدافع قهرمانی


معرفی حریفان ایران در جام جهانی؛ اسپانیا، حریف آشنا و مدافع قهرمانی

تیم ملی بسکتبال اسپانیا به عنوان قهرمان اروپا و مدافع قهرمانی جام جهانی در این دوره از مسابقات شرکت می‌کند. اسپانیا پیش از این در دو جام جهانی قبلی، حریف ایران بوده است.

به گزارش ۳ ثانیه؛ تیم ملی بسکتبال اسپانیا قویترین تیم گروه G جام جهانی بسکتبال است. اسپانیا در چند سال گذشته نشان داده که متکی به ستاره‌ها نیست و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۹ و یوروبسکت ۲۰۲۲ نشان داد که افول و کنار رفتن بازیکنان نسل طلایی، تاثیری در روند خوب این تیم نداد. این تیم در ۸ از ۱۰ تورنمنت قبلی زیرنظر فیبا روی سکو رفته است.
اینجا درباره اسپانیا بخوانید:
حضور در جام جهانی: سیزدهمین دوره (قهرمان جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹)
رنکینگ جهانی: تیم اول جهان
میانگین سنی: ۲۷٫۸ سال
میانگین قدی: ۱۹۸٫۸ سانتیمتر
 
غایبان بزرگ و ستاره تیم
بزرگترین غایب اسپانیا در این دوره، ریکی روبیو است که به دلیل مشکلات سلامت روان از حضور در جام جهانی انصراف داد. همچنین اسپانیا در این دوره، لورنزو براون را هم به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد.
برادران گسول در چند سال گذشته به پایان دوران حرفه‌ای بسکتبال خود رسیده و هر دو برادر از تیم ملی خداحافظی کردند. برادران هرنانگومز جانشینان شایسته‌ای برای گسول‌ها به شمار می‌روند.
سرخیو اسکاریولو سرمربی اسپانیا را هم می‌توان یکی از عوامل موفقیت این تیم در سال‌های گذشته دانست. اسپانیا با هدایت اسکاریولو، رده اول رنکینگ جهانی را از آمریکا گرفته است.
اکثر بازیکنان اسپانیا در لیگ داخلی این کشور بازی می‌کنند. عثمان گاروبا بازیکن هیوستون راکتس و سانتیاگو آلداما بازیکن ممفیس در حال حاضر تنها بازیکنان اسپانیایی شاغل در ان بی‌ای هستند. برادران هرنانگومز هر دو برای ادامه بازی به اروپا برگشته‌اند.
 
قدرت چهارم جام جهانی
فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) در ابتدا، اسپانیا را در رده ششم پاور رنکینگ قرار داده بود؛ اما در آخرین تغییرات، این تیم را به رده چهارم ارتقا داد.
اسپانیا پیش از این در دو جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ همگروه ایران بود. رقابت دو تیم در جام جهانی ۲۰۱۴ با نتیجه ۹۰ بر ۶۰ به سود اسپانیا تمام شد. بهنام یخچالی، ارسلان کاظمی و حامد حدادی از تیم فعلی در آن مسابقه حضور داشتند.
ایران و اسپانیا در سال ۲۰۱۹ رقابت نزدیکتری داشتند و اسپانیا در نهایت ۷۳ بر ۶۵ در آن بازی برنده شد. میثم میرزایی و سجاد مشایخی علاوه بر یخچالی، حدادی و کاظمی در ترکیب تیم ملی سال ۲۰۱۹ هم حضور داشتند.

بازگشت به صفحه اخبار