پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: نظر کارشناسان داوری درباره پایان بازی ایران-ساحل عاج
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1402/06/07 13:34
نظر کارشناسان داوری درباره پایان بازی ایران-ساحل عاج


نظر کارشناسان داوری درباره پایان بازی ایران-ساحل عاج

کارشناسان داوری اعتقاد دارند که ثانیه‌های پایانی بازی تیم‌های ملی بسکتبال ایران-ساحل عاج نوعی کلاس داوری است.

به گزارش ۳ ثانیه؛ اعلام خطا از محمد امینی بازیکن تیم ملی بسکتبال ایران در ثانیه های پایانی بازی ایران در جام جهانی مقابل ساحل عاج و پس از آن تکنیکال هاکان دمیر، سرنوشت بازی را عوض کرد.
نظر محمدرضا صالحیان داور سابق و هادی سالم داور فعال فیبا را در این مورد بخوانید:
 
صالحیان: هاکان دمیر پای تکنیکال فول خود را امضا کرد
محمدرضا صالحیان درباره تکنیکال هاکان دمیر سرمربی تیم ملی بسکتبال گفت: «آنچه برای فیبا بسیار مهم است حفظ اخلاق ورزشی و مخابره تصویر درست از بسکتبال در مسابقات است، بنابراین در مواردی که به رفتار بازیکنان و مربیان مربوط می‌شود، با دقت عملکرد داوران را بررسی می‌کند. در مسابقات مهم جهانی آنچه داوران را در ارزیابی متمایز می‌کند، نحوه تصمیم گیری در لحظات سخت و اجرای آن است. در مسابقه ایران و ساحل عاج، اسکات بکر یکی از این تصمیمات سخت را گرفت.»
او با اشاره به سوابق داور مسابقه افزود: «بکر با استفاده از تجربه قضاوت در دو المپیک و دو جام جهانی، با صبر در تصمیم گیری به خوبی رفتار غیر ورزشی سرمربی را کنترل و در لحظات حساس بازی خطای فنی اعلام کرد. تصمیمی که سرنوشت بازی را رقم زد. پس از اعلام خطای امینی توسط داور و اعتراض شدید مربی، بکر با استفاده از زبان بدن، جدی بودن در برخورد با این رفتار را نشان داد و به نوعی به مربی اخطار داد، سپس با کمی صبر، زمان کافی برای تطبیق مربی و رفتار مطابق استانداردهای ورزشی را به او داد، در حقیقت این هاکان دمیر بود که پای تکنیکال فول خود را امضا کرد.»
صالحیان درباره درست بودن خطای امینی توضیح داد: «تصویر تلویزیونی خوب نیست. دست بازیکن پایین می‌آید؛ اما دیده نمی‌شود که به توپ می‌خورد یا دست بازیکن را می‌زند.»
 
سالم: من خطایی ندیدم
هادی سالم درباره اعلام خطا از محمد امینی گفت: «طبق صحنه‌ای که با تک دوبین چند بار تماشا کردم؛ من خطایی نمی‌بینم. مگر اینکه از زاویه خود داور، امینی دست بازیکن را زده باشد. بنابراین باید دوربینی از زاویه نگاه آن داور باشد تا ببینیم که خطایی اتفاق افتاده یا نه.»
داور بین المللی ایران با تایید تکنیکال هاکان گفت: «خود آن داور هم دوست نداشت که تکنیکال بدهد، کمی مماشات و دو بار تهدید کرد؛ اما در نهایت تکنیکال داد که درست بود.»
سالم درباره استفاده از IRS در این صحنه افزود: «اساسا بازبینی بعد از گرفتن این خطا جزو موارد استفاده از IRS نیست. بازیکنان سیگنال اشتباه بازبینی را نشان می‌دهند. این موارد در لیگ ایران هم دیده می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که در باشگاه‌ها و برای بازیکنان و کادرفنی تیم ملی، یک کلاس توجیهی نیم ساعته درباره موارد استفاده از IRS بگذارند تا در چنین مواقعی به دنبال درخواست بازبینی فیلم از داور نباشند.»

بازگشت به صفحه اخبار