پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: مسیر انتخابی از «آزادی» آغاز می‌شود
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1400/09/04 20:19
مسیر انتخابی از «آزادی» آغاز می‌شود


مسیر انتخابی از «آزادی» آغاز می‌شود

مسیر انتخابی جام جهانی بسکتبال ۲۰۲۳ با یک مسابقهٔ خانگی بعد از حدود دو سال آغاز می‌شود.

به گزارش ۳ ثانیه؛ رقابت تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی از ساعت ۱۷ فردا (پنجم آذر) در سالن بسکتبال آزادی آغاز می‌شود. بحرین اولین حریف ایران است که خیلی زود در روز هشتم آذر میزبان بازی برگشت می‌شود.
شرایط کرونا باعث شده بود که تیم ملی ایران برای پنجره‌های آخر انتخابی کاپ آسیا امکان میزبانی نداشته باشد؛ اما ایران بار دیگر با شروع انتخابی جام جهانی میزبان شد. هر چند هنوز امکان حضور تماشاگران در سالن بسکتبال آزادی فراهم نشده است.
 
اولین تجربه برای کادرفنی جدید
نوبت هدایت تیم ملی بسکتبال بعد از المپیک به مصطفی هاشمی رسیده و مهران حاتمی هم بار دیگر به تیم ملی بازگشته است. حاتمی تا اولین پنجرهٔ انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ سرمربی تیم ملی بود و با انتخاب رامین طباطبایی به عنوان رئیس فدراسیون، کادرفنی تیم ملی هم در آن مقطع تغییر کرد.
همچنین بعد از نزدیک به چهار سال، مسعود عماری سرپرستی تیم ملی را از مسعود قاسمی گرفته است.
 
کدام بازیکنان در فهرست ۲۴ نفره بودند؟
اسامی ۱۴ بازیکن برای پنجرهٔ اول انتخابی اعلام شده است: امیرحسین آذری، متین آقاجانپور، روزبه ارغوان، محمد جمشیدی، محمد حسن‌زاده، سعید داورپناه، نوید رضایی‌فر، مهدی کامرانی، ارسلان کاظمی، اصغر کاردوست، سجاد مشایخی، سالار منجی، میثم میرزایی، بهنام یخچالی
علاوه بر ۱۴ بازیکنی که در فهرست نهایی تیم ملی قرار گرفتند، حامد حسین‌زاده، محمد مهدی رحیمی، امیرحسین یازرلو و محمد یوسف وند هم به اردوی تیم ملی دعوت شده بودند که حسین‌زاده از حضور در تیم ملی انصراف داد و رسول مظفری جای او را گرفت. مظفری هم در نهایت خط خورد.
فرید اصلانی، پیتر گریگوریان، حامد حدادی، امیر صدیقی و سینا واحدی در فهرست ۲۴ نفره طبق اسامی سایت فیبا حضور داشتند که در نهایت انتخاب نشدند. حدادی بعد از المپیک اعلام کرده بود که فقط در تورنمنت‌های مهم به تیم ملی می‌آید.
 
یخچالی به پست یک باز می‌گردد؟
وضعیت سجاد مشایخی با توجه به مصدومیت برای بازی اول مقابل بحرین مشخص نیست. مشایخی برای المپیک توکیو به تیم ملی دعوت نشده بود و این بار با انتخاب مصطفی هاشمی بار دیگر به تیم ملی دعوت شد.
مهدی کامرانی هم بعد از حدود شش سال به تیم ملی دعوت شده است. هاشمی بعد از انتخاب نفرات توضیح داد که از کامرانی ۱۵ تا ۱۸ دقیقه استفاده می‌کند. بنابراین در صورت غیبت مشایخی بار دیگر از بهنام یخچالی در پست یک اضافه می‌شود. سرمربی تیم ملی پیش از این تاکید داشت که یخچالی بازیکن پست دو است و پست یک تیم ملی در چند سال اخیر مشکل داشته است.
 
بحرین کجای رنکینگ جهانی است؟
تیم ملی بسکتبال ایران در حال حاضر بیست و دومین تیم رنکینگ جهانی است. بحرین حریف ایران در جایگاه صد و دوم رده بندی جهانی قرار دارد و فاصله‌‌ای ۸۰ پله‌‌ای میان دو تیم به چشم می‌خورد.
بحرینی‌ها «سی. جی گیلز» سنتر ۳۶ ساله را به عنوان بازیکن تبعه خارجی در ترکیب خود دارند. تیم ایران هم بعد از مدت‌ها بدون بازیکنان دو تابعیتی به مصاف حریفان می‌رود.
مسابقات انتخابی جام جهانی در شش پنجره برگزار می‌شود و شش تیم آسیایی+دو میزبان سهمیهٔ جام جهانی را به دست می‌آورد. توضیح کامل این رقابت‌ها را در این مطلب بخوانید.

بازگشت به صفحه اخبار