پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: متشرعی: ۱۳ بازیکن به من آماده باش داده بودند
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1400/09/21 21:27
متشرعی: ۱۳ بازیکن به من آماده باش داده بودند


متشرعی: ۱۳ بازیکن به من آماده باش داده بودند

سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر تاکید می‌کند که ۱۳ بازیکن شامل ملی پوشان قبل از شروع فصل به او برای تیم باشگاهی جدید آماده باش داده بودند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ شایسته متشرعی سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر قم امسال با سرمربیگری همزمان تیم ملی دچار حاشیه‌های زیادی شد و بسیاری از تصمیمات او زیر سؤال رفت. متشرعی در مصاحبه با ۳ ثانیه به سوالاتی درباره لیگ برتر، تیم ملی و انتخاب‌های خود پاسخ داد.
 
امسال موفق به دو بار شکست گروه بهمن شدید. چطور بازی دوم از ابتدا نزدیکتر شد؟
تینا عیسائیان و معصومه اسماعیل‌زاده دو بازیکن آسیب دیده ما بودند که فقط یک یا دو جلسه با تیم قبل از بازی با گروه بهمن تمرین کردند. عیسائیان یک مصدومیت جدی داشت. ۴۰ درصد از عضلهٔ دوقلوی پای او پارگی داشته و مرتب در فیزیوتراپی بود.
بازیکن خارجی هم تازه به ما ملحق شده و هنوز از هماهنگی لازم برخوردار نبود. من در بازی مقابل گروه بهمن فقط هفت هشت دقیقه از تیم خود راضی بودم. فرصت داریم که هفته‌های بعد بیشتر کار کنیم. فکر می‌کنم که تیم گروه بهمن امسال هم فینالیست باشد.
 
از یلنا بازیکن خارجی جدید خود راضی هستید؟
این بازیکن آخرین بار در لیگ بوندس لیگا بازی کرده است. بازیکنانی که از اروپا می‌آیند، زمان می‌برد که با ما هماهنگ شوند، چون سبک بازی آنها خیلی با ما متفاوت است. او حتی در فضاسازی بین بازیکنان کمی گیج بود. با وجود این ناهماهنگی و مصدومیت بازیکنان در دیدار مقابل گروه بهمن کامبک خوبی داشتیم.
 
بازیکن خارجی دیگری هم به ترکیب خود اضافه می‌کنید؟
یک بازیکن پُست دیگر هم اضافه می‌کنیم. فکر می‌کنم این بهترین فرصت برای آیدا گل محمدی باشد که جوانترین بازیکن پست است. وقتی با یک بازیکن باتجربه تمرین کند، روی تکنیک‌های او کار می‌شود. انشالله بتوانیم سطح فنی این بازیکنان را با حضور خارجی‌ها ارتقا دهیم.
 
صحبت‌های زیادی درباره تیم ملی و شیمیدر مطرح شد. الان هم می‌گویند که مسابقات ملی در واقع تدارکات تیم شیمیدر محسوب شد و بیشتر به نفع شما بود.
خب این پنج بازیکن که همزمان در مسابقات ملی، داخل زمین نبودند. این خیلی فرق می‌کند. اول یک توضیح پیش زمینه بدهم. بیستم تیر اسامی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی آمد که بازیکنانی از هفت تیم داشتیم، به خصوص نفت آبادان هفت بازیکن دعوت شده داشت. در نهایت چهار بازیکن از تیم پارسال نفت به تیم ملی ملحق شدند. تمام این صحبت‌هایی که تیم ملی متشکل از شیمیدر اکسون است، درست نیست. در واقع آن زمان که تیم ملی تشکیل می‌شد؛ بازیکنان در این دو تیم نبودند.
 
اتفاقا بحث این بود که شیمیدر و اکسون از داخل اردوی تیم ملی بازیکن جذب کردند.
می‌توانم پیام‌ها را به شما نشان دهم که ۱۳ نفر امسال برای پیوستن به تیم من آماده باش زده بودند. پایه آن هم بازیکنانی بودند که در تیم نفت آبادان با من کار می‌کردند. خداوردیان، شهریاری، مهسا تقی‌زاده، مهلا طاهری بودند. تینا عیسائیان از سال قبل که با مهرام به مشکل خورده بود، می‌خواست با من کار کند و با هیچ جای دیگر هم صحبت نکرده بود. وقتی مهرام منحل شد، شادی به ما پیوست. همچنین من در مسابقات سه نفره با معصومه اسماعیل‌زاده صحبت کرده بودم. خدا خواست و در لحظهٔ آخر تیم ما بسته شد. اینکه آقای صفرزاده قائم مقام شیمیدر در اردوی تیم ملی قرارداد بستند، فقط ایشان نبود و تیم‌های دیگر هم این کار را کردند.
 
به جز اکسون که آن تیم هم مربی ملی داشت، کسی از تیم‌های دیگر آمد؟
شخص دیگری هم تشریف آورد و حتی با بازیکنان ما تماس گرفت که به هتل محل اقامت آنها بروند تا قرارداد بنویسند. کسان دیگری هم بودند که من اسم نمی‌آورم و حتی درباره اکسون هم صحبت نمی‌کنم؛ ولی این عین واقعیت است. ما چون در حباب بودیم، کسی اجازهٔ خروج نداشت. من و بازیکنان باید قرارداد می‌نوشتیم. فرصت دیگری نبود. فکر می‌کنم اگر اصل کار دیده شود که یک اسپانسر به لیگ بانوان اضافه شد، خیلی با ارزشتر از این است که چرا به اردو رفته اند؟
 
شما بحث بازیکنان تبعه را مطرح کردید، چرا از بازیکنان خارجی با ملیت ایرانی استفاده نکردید؟
آنا بهشتیان هنوز مراحل تبعه شدن خود را (از نظر فیبا) طی نکرده است. او در ترکیه حضور داشت و از او دعوت کردیم تا در جلسه با ما حضور پیدا کند و ببینیم که خواسته‌هایش چیست؟ متأسفانه هیچ وقت نیامد که جلسه داشته باشیم و صحبت کنیم. از طرفی گفته بود که باید فرزندم باشد و شوهرم بیاید که او را نگه دارد. ما گفتیم که اگر بازیکن واقعا انقدر ارزش دارد، این کار را انجام می‌دهیم؛ ولی هیچوقت نیامد. ضمن اینکه تبعه کردن بازیکن مراحلی جدای از داشتن پاسپورت و شناسنامهٔ ایرانی دارد.
 
خودش می‌گفت که شما فقط برای پیوستن به شیمیدر با او صحبت کرده اید.
نه من اسکرین شات صحبت‌های او را دارم. این را برای خانم شجاعی و قاسمی هم فرستادم تا در جریان باشند.
 
بازیکنانی مثل انیس مرادی، ناهیده اسدی و مژگان خدادادی حس می‌کنند که در حق بازیکنان شهرستانی اجحاف می‌شود و در تیم ملی دیده نمی‌شوند.
خب الان معصومه اسماعیل‌زاده، آناهیس خداوردیان، آیدا گل محمدی بازیکنان شهرستانی هستند که به تیم ملی ملحق شده اند. انیس مرادی اصلا بحث شهرستانی یا تهران مطرح نیست. انیس در پست معصومه اسماعیل‌زاده، شیدا شجاعی و کیمیا یزدیان بازی می‌کند. هر سه بازیکن درصد سه امتیازی قابل توجهی دارند. انیس مرادی هم ریباندر خوبی است و زیر حلقه خیلی خوب کار می‌کند، ولی پوزیشنی که ما از او بازی می‌گیریم، باید سه امتیازی داشته باشد. وقتی رئیس هیئت آنها با خانم شجاعی نایب رئیس بانوان فدراسیون صحبت کردند، به ایشان توضیح دادیم که ما از بازیکن آن پوزیشن، سه امتیازی می‌خواهیم؛ ولی متأسفانه درصد سه امتیازی او پایین است.
 
ناهیده اسدی و مژگان خدادادی چطور؟
ناهیده یکی از بازیکنان مورد علاقهٔ من است. اینجا علاقه خیلی معنا ندارد. من او را از لحاظ تکنیکی واقعا قبول دارم و خیلی دفاع خوبی دارد. ناهیده وقتی بعد از کرونا به تمرین بازگشت، دیگر آن آمادگی اولیه را نداشت. زمانی هم نبود که برگردد. کما اینکه در بازی اکسون قبل از اعزام ما نگاه کنید، آمار او خیلی خوب نبود. ناهیده نفر سیزدهم بود، اگر کمی بیشتر جنبیده بود، در ۱۲ نفر آخر برای دسته ب آسیا قرار می‌گرفت.
خدادادی با توجه به تجربهٔ خوبی هم که دارد، خودم دو سال پیش او را انتخاب کردم و همیشه همه مسائل با احترام مطرح شده است. او در پوزیشن شادی عبدالوند و نگین رسولی است. این دو بازیکن در این پوزیشن خیلی قویتر از او هستند و خدادادی نتوانست با این بازیکنان در قالب رقابتی عملکرد خوبی داشته باشد. از طرفی نگین رسولی ۲۲ ساله و شادی عبدالوند ۲۷ ساله هستند. سن خیلی در بسکتبال مهم نیست، ولی آمادگی جسمانی هم در این سمت سنگینی می‌کند.
 
در نهایت بحث دختر خانم شجاعی می‌ماند که آمار او هیچوقت انتخابش را تائید نمی‌کند.
ولی الان آمارش را دیده اید؟
 
خب بازی‌های مهمی در لیگ نداشته‌‌اند، ولی جایی که شما در مسابقات دسته ب آسیا استفاده کردید، شاید بیشتر ترن اور و خطا دیده شد.
عسل در بازی اول مقابل سوریه هشت دقیقه بازی کرد و خیلی خوب بود. زمان بازی او شاید بالا و پایین بود، چون اندونزی از نظر فیزیکی فوق‌العاده بودند، بیشتر از نگین رسولی استفاده کردیم که از نظر آمادگی جسمانی بهتر است.
من معتقدم که برد و باخت هیچ وقت عملکرد یک بازیکن را نشان نمی‌دهد. کیفیت بازی و کارایی در آمار عملکرد بازیکن را نشان می‌دهد.
 
در نهایت خیلی جامعهٔ بسکتبال از انتخاب‌های شما متقاعد نشدند.
من فقط باید جوابگوی عملکرد تیم باشم. انشالله با بررسی‌های لازم در آینده برنامه ریزی بهتری داشته باشیم. جامعهٔ بسکتبال باید نگاه کند که ما در دو ماه و نیم فقط پنج اردو داشتیم، بدون بازی تدارکاتی به مسابقات رفتیم با اختلاف دو امتیاز باختیم. اگر جلوی ما را در بازی با لبنان نگرفته بودند، ما تا قهرمانی پیش می‌رفتیم.

بازگشت به صفحه اخبار