پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: المپیا میلانو، امید ایتالیا
فرشته سیفی ناجی
بخش:
اروپا
تاریخ انتشار:
1401/01/30 20:35
المپیا میلانو، امید ایتالیا


المپیا میلانو، امید ایتالیا

میلانو تیم سوم جدول یورولیگ و پرافتخارترین تیم لیگ ایتالیاست. ۲۸ جام قهرمانی لیگ از سال ۱۹۳۶ تا به امروز گویای قدمت این تیم پرآوازه است.

۳ ثانیه - امید حاتمی؛ مراحل حذفی یورولیگ از امشب با دیدار المپیا میلانو - آنادولو افس آغاز می‌شود. پیش از این مرحله تیم‌های بارسلونا و المپیاکوس را معرفی کردیم و این هفته نوبت تیم المپیا میلانو است.
این تیم چهار قهرمانی کاپ ایتالیا، یک تاج سه‌گانه و سه قهرمانی یورولیگ در سال‌های ۱۹۶۶، ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ به دست آورده است.
 
یکی از باتجربه‌ترین مربیان روی نیمکت
«اتوره مسینا» ۶۲ ساله اهل کاتانیای ایتالیا یکی از باتجربه ترین‌های اروپاست که سابقه کار در رئال، زسکا مسکو و کمک مربیگری در لیگ حرفه‌‌ای آمریکا (اسپرز و لیکرز) را نیز در کارنامه دارد. سه جایزهٔ مربی سال ایتالیا و ۲ جایزهٔ مربی سال یورولیگ جزو افتخارات این مربی است.
 

آمار فصل و عملکرد بازیکنان
۱۹ برد و ۹ باخت در این فصل، سهم شاگردان مسینا بوده است. این تیم با آمار ۷۴ امتیاز، ۳۳ ریباند، ۱۶ اسیست، ۶٫۱ توپ رپایی و ۲٫۳ بلاک جزو تیم‌های تاثیرگذار لیگ به شمار می‌آید.
میلانو امسال از مهره‌های جوان خود نهایت استفاده را می‌برد. جوانان ایتالیایی در کنار ستارگانی مثل «نیکولو ملی»، «داتومه»، «کایل هاینس» و «رودریگس» با تجربه، عملکرد خوبی از خود به جا گذاشته اند. در این میان «شاوون شیلدز» دانمارکی با ۲۰۱ سانتی‌متر قد و ۲۷ سال، آمار خیره کننده‌‌ای از خود به جاگذاشته است. شیلدس متوسط ۱۳٫۳ امتیاز، ۳٫۸ ریباند، ۲٫۸ اسیست، کارایی ۱۴٫۸ و حضور میانگین ۲۹٫۲۷ دقیقه در هر بازی داشته است.
رودریگس بازیگردان کهنه کار اسپانیایی تیم با کارایی ۹٫۴ هنوز هم در سطح اول اروپا توانایی خودنمایی دارد.
داتومه پرتلاش پس از حضور موفق در فنر باغچه ترکیه حالا با بازگشت به کشور خود، باز هم در کار تیمی و فداکاری‌های داخل زمین، نفر اول مسینا به حساب می‌آید.
نیکولو ملی که تازه از ان بی‌ای آمده در پست فوروارد دیده می‌شود و بازی‌های انفجاری و شوت‌های سه امتیازی فوق‌العاده‌‌ای دارد.
تمامی فشار تیم در زیر حلقه روی کایل هاینز آمریکایی است و دیگر سنتر‌های تیم، آمار ضعیفی از خود در طول فصل به جای گذاشتند.
 
فلسفهٔ دفاعی
فلسفهٔ دفاعی کوچ مسینا بسیار ساده در عین حال مهم و کاربردی است. به عقیدهٔ مسینا، بیشترین اشتباهات دفاعی در هشت ثانیهٔ اول مالکیت توپ و دیگری در پنج ثانیهٔ آخر آن است، بنابراین نباید ترانزیشن دیفنس (انتقال دفاعی) را از دست داد.
 


کوچ معتقد است که دو قابلیت دریبل و پاس جزو قابلیت‌هایی است که ضعف در آن همواره وجود دارد پس تیم‌های مقابل را مجبور به دریبل زیاد و پاس کرده و از شوت‌های ایستا در حمله جلوگیری می‌کند.
سومین قانون او در دفاع، کم کردن شانس ریباند هجومی تیم مقابل است که با جاگیری مناسب و کوچک شدن دفاع امکانپذیر است.
 
رهبران بازی پر فشار
چینش مسینا معمولا بر اساس بازی پرفشار است که بسیار شبیه چینش ارگین آتامان در آنادولو افس است. رهبر بازی پر فشار هم در این سیستم سرخیو رودریگز اسپانیایی است. هماهنگی رودریگس و دالنای، بسیار جذاب و چشم نواز است، امروزه اکثر تیم‌های لیگ در بازی Pace & Space انتظار سه قابلیت از بازیکنان بال دارند:
دفاع از چند پوزیشن، قابلیت شوتزنی، قابلیت درایو بالا.
داتومه و شیلدز در تیم مسینا، این نوع بازی را تا اینجای کار خوب از آب درآورده‌‌اند اما در بازی مقابل افس، عیار این دو باز هم محک می‌خورد. از ویژگی‌های بازیکنان زیر حلقه تیم مسینا هم می‌توان به تحرک بالای این بازیکنان، پاهای سریع و قابلیت دفاع پرفشار اشاره کرد. در مجموع تیم میلانو از ترکیب بسیار جذاب و پر مهره‌‌ای برخوردار است و باید دید که در مقابل قهرمان فصل قبل، آنادولو افس در بازیهای پلی آف چه عملکردی به نمایش خواهد گذاشت.

بازگشت به صفحه اخبار