پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آخرین جدال لیگ برتر بسکتبال؛ رقابت دو تیم با سابقه برای قهرمانی
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1401/02/04 22:52
آخرین جدال لیگ برتر بسکتبال؛ رقابت دو تیم با سابقه برای قهرمانی


آخرین جدال لیگ برتر بسکتبال؛ رقابت دو تیم با سابقه برای قهرمانی

ذوب آهن اصفهان با عنوان پر افتخارترین و شهرداری گرگان با عنوان پرطرفدارترین تیم‌های بسکتبال ایران از فردا رقابت خود را برای قهرمانی آغاز می‌کنند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ سری فینال لیگ برتر بسکتبال به صورت سه برد از پنج مسابقه از ساعت ۲۰:۱۵ فردا آغاز می‌شود. تهران امسال هم در ادامهٔ دوران کرونا، میزبان متمرکز رقابت‌های فینال است. شهرداری گرگان از سالن بسکتبال آزادی خاطرات خوشی دارد و درست یک سال قبل، اولین قهرمانی را بعد از یک بازی دراماتیک جشن گرفت.
ذوب آهن اصفهان بعد از حدود یک دهه دوری به فینال لیگ برتر بازگشته است؛ اما اصفهانی‌ها با قهرمانی و فینال آشنایی زیادی دارند و با ۹ قهرمانی و شش نایب قهرمانی، عنوان پر افتخارترین تیم بسکتبال ایران را یدک می‌کشند.
اصفهان از سال‌های آخر دهه ۶۰ تا اوایل دهه ۸۰، قدرت اول بسکتبال ایران بود و بار دیگر در اواخر دهه ۸۰ قدرت گرفت.
بسکتبال گرگان هم از اواخر دهه ۶۰ تا اوایل دهه ۷۰ در بین برترین‌های ایران بود و بار دیگر در سال‌های آخر دهه ۹۰ قدرت گرفت.
 
شباهت رکورد دو تیم در این فصل
دو تیم ذوب آهن و گرگان در مرحلهٔ مقدماتی اول لیگ برتر همگروه بودند و هر دو تیم ۱۲ برد و دو باخت را تجربه کردند. هر تیم یک بار در مصاف رو در رو برنده شد. تیم ذوب آهن از مرحلهٔ دوم مقدماتی به بعد، شکستی تجربه نکرده است، در حالی که گرگان یک بار در مرحله مقدماتی دوم و یک بار در سری نیمه نهایی مقابل شیمیدر شکست خورد.
 
کادرفنی و مهره‌ها
ذوب آهن اصفهان بدون بازیکن خارجی در لیگ امسال شرکت کرد؛ اما از نظر بازیکنان ایرانی، ترکیب خوبی دارد. همچنین کادرفنی این تیم (به رهبری فرزاد کوهیان) معمولا در صحبت‌های حریفان به عنوان عامل مهم در نوع بازی ذوب آهن یاد می‌شوند و از عوامل تاثیرگذار در موفقیت امسال این تیم به شمار می‌روند.
تیم شهرداری گرگان هم از مهران حاتمی روی نیمکت بهره می‌برد که در یک دهه اخیر با تیم‌های پتروشیمی بندرامام و شهرداری تبریز قهرمان لیگ ایران شده و یک قهرمانی معروف با پتروشیمی در جام باشگاه‌های آسیا را در کارنامه دارد.
شهرداری گرگان در سال‌های اخیر از «پری پتی» بازیکن آمریکایی استفاده کرده که از نظر ارتباط با هواداران و جامعهٔ ایرانی، یکی از بازیکنان خاص خارجی در بسکتبال ایران به شمار می‌رود. پتی یک بار در فینال پارسال و یک بار در پایان سری نیمه نهایی امسال با شوت‌های موقعیت سخت به کمک گرگان آمده است و از محبوبترین بازیکنان تاریخ باشگاه است.
گرگان علاوه بر پتی یک یار خارجی دیگر (آنتاناس یودراس) را در اختیار دارد. محمد جمشیدی تاثیرگذارترین بازیکن ایرانی گرگان است. ضمن اینکه رسول مظفری به خصوص در مراحل آخر عملکرد خوبی داشته و سجاد پذیرفته از روی نیمکت به یکی از مهره‌های تاثیرگذار مهران حاتمی تبدیل شد. گرگان همچنان بازیکنان خوب دیگری روی نیمکت دارد.
کادرفنی ذوب آهن امسال از ترکیب دو فوروارد قدرتی (آرمان زنگنه و ارسلان کاظمی) به خوبی در کنار یکدیگر استفاده کرد. سجاد مشایخی و فرید اصلانی گاردهای این تیم، فصل خیلی خوبی را سپری کرده‌‌اند و بازیکنان باتجربه‌‌ای مثل محمدرضا اکبری و حامد سهراب نژاد به موقع در زمان‌های لازم به کمک تیم می‌آیند.
نیمکت تیم ذوب آهن هم از عوامل موفقیت این تیم در سری قبل بودند که در زمان غیبت مهره‌های تاثیرگذار، کمک زیادی به تیم کردند.
 
تماشاگران قدیمی
هر دو تیم با توجه به سابقهٔ طولانی، هوادارانی دارند که شاید موهای برخی از آنها در این سال‌ها سفید شده باشد. شهرداری گرگان بیشتر به داشتن هواداران متعصب و پرشور معروف است و هواداران این تیم حتی در مواقعی روی نتایج و روند بازی تاثیر می‌گذارند، ضمن اینکه حاشیه‌های خاص خود را هم دارند و در طول سالیان بارها به دلیل شعارها و رفتارهای خود محروم شده اند.
هواداران هر دو تیم قرار است که برای سری فینال به تهران سفر کنند و فینال امسال پرشورتر از فصل قبل برگزار شود.
برنامه سری فینال به این شرح است:
بازی اول، دوشنبه ۵ اردیبهشت
ساعت ۲۰:۱۵ ذوب آهن - گرگان
بازی دوم، چهارشنبه ۷ اردیبهشت
ساعت ۲۰:۱۵ گرگان -ذوب آهن
بازی سوم، جمعه ۹ اردیبهشت
ساعت ۲۰:۱۵ ذوب آهن - گرگان
بازی چهارم (در صورت نیاز)، یکشنبه ۱۱ اردیبهشت
ساعت ۲۰:۱۵ گرگان - ذوب آهن
بازی پنجم (در صورت نیاز)، سه شنبه ۱۳ اردیبهشت
ساعت ۲۰:۱۵ ذوب آهن - گرگان

بازگشت به صفحه اخبار