پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: داوری: محتاط‌تر عمل می‌کنم/ فیبا آسیا مخالف اظهارنظر درباره داوران است
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1401/02/05 21:50
داوری: محتاط‌تر عمل می‌کنم/ فیبا آسیا مخالف اظهارنظر درباره داوران است


داوری: محتاط‌تر عمل می‌کنم/ فیبا آسیا مخالف اظهارنظر درباره داوران است

رئیس فدراسیون بسکتبال پیش از شروع سری فینال به سوالات درباره حواشی اخیر و تغییرات در فدراسیون پاسخ داد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ جواد داوری از اسفند ۱۴۰۰ کار خود را به عنوان رئیس جدید فدراسیون بسکتبال آغاز کرد. داوری در دو ماه ابتدایی فعالیت خود، تغییرات فراوانی در فدراسیون ایجاد کرد و با حواشی مراحل نهایی لیگ برتر روبرو شد.
رئیس فدراسیون بسکتبال به سوالات ۳ ثانیه درباره این مسائل پاسخ داد:
 
کار در فدراسیون چقدر سختتر از تصور بوده است؟
من کاملا به سختی کار واقف بودم و تقریبا ۷۰، ۸۰ درصد کاری که باید انجام می‌شد، در این مدت انجام داده ام. اینکه برخی مسائل و انتصابات را علنی نکرده‌‌ام، به این دلیل است که فعلا محتاطتر اقدام می‌کنم، نه اینکه هیچ اقدامی نداشته ام.

همین ابتدای کار در برگزاری لیگ با حواشی مواجه شدید و برخوردهای انضباطی مورد توجه قرار گرفت.
هیچوقت خدای نکرده مخالف تماشاگر، بازیکن و مربی نیستم. همیشه در ضربان بالا، اتفاقاتی می‌افتد و اصلا این نیست که بخواهیم چیزی غیر از عرف را اجرا کنیم. اگر تیم سه نفرهٔ آقایان ما به جام جهانی نرفت، دلیلش اعتراضات بی‌جهت به داوری بود. بحث این نیست که بچه‌ها خوب نبودند؛ ولی در نهایت همه می‌گویند که این تیم به جام جهانی نرفت. بنابراین می‌طلبد که نظمی در میان بازیکنان، مربیان و باشگاه در رابطه با داوری ایجاد شود.
یک سری بدعت‌های بدی هم وجود داشت که تلاش می‌کنیم، این بدعت‌ها را درست کنیم و در عین حال برای همه اعضای جامعهٔ بسکتبال احترام قائلیم.
 
برداشت برخی این بود که شاید فدراسیون به سمت فضای خفقان می‌رود.
شما در بازی‌ها بودید. تنش ابتدا از نیمکت شروع شده و به بازی انتقال پیدا می‌کند. بازیکن به خودش اجازه می‌دهد که به داور اعتراض کرده و شرایط داوری را خراب کند. ما باید به این مسائل ورود کنیم. اصلا هم اینطور نیست که اشتباهات داوران را نادیده بگیریم. قبل از بازی‌ها، فیلم آنالیز شده به داوران نشان داده می‌شود و بعد از بازی هم اشتباهات گوشزد می‌شوند.
اعتقاد من این است که داوران ما در مرحلهٔ نیمه نهایی خیلی کم اشتباه بودند. قطعا اشتباهات وجود دارد و هیچکس بدون اشتباه نیست؛ اما تعمدی نبود. حرف ما این است که بازیکن به بازی خود و مربی به مربیگری خود فکر کند. شرایطی پیش بیاید که همه احساس آرامش کنند، نه اینکه داور تحت فشار و تهدید افراد قرار بگیرد.
 

شما مصاحبه درباره داوران را هم ممنوع کردید، در حالی که برخی انتقادات از داوری، محترمانه است و حاشیه‌‌ای در آن دیده نمی‌شود.
حتی فیبا آسیا هم هفته قبل به ما نامه‌‌ای زده است که هیچ گونه اظهارنظری درباره داوران نشود. سرپرست تیم بعد از بازی به کمیته داوران بیاید که درِ آن به روی همه باز است و بارها هم در این مدت آمده اند. همه موارد را آنجا بررسی و اقدام می‌کنیم. خیلی پیش آمده که قبل از آنها بازی را آنالیز و صحنه‌ها را کات کرده‌‌ایم، وقتی مراجعه می‌کنند، صحنه‌های آنها تکراری است.
 
این بحث کنترل فضای مجازی چیست؟ یعنی تیم‌ها باید دنبال هر صفحه‌‌ای با نام خودشان راه بیافتند؟
ما برای همه تیم‌ها احترام قائلیم و شرایط یکی است. برخی دوستان در فضای مجازی به جایی وصل می‌شوند، ما هم خواسته‌‌ایم که تیم‌ها پی گیری کنند. اگر صفحه ای به عنوان صفحهٔ هواداری تیمی مطرح است، باشگاه باید کنترل کند. نه اینکه هر جا به سودش است، بگوید که این با من است و هر جایی نیست، بگویند که به ما ارتباطی ندارد. اگر هم یک صفحهٔ هواداری تحت کنترل باشگاه نیست، اقدام کنند و بگویند که این با ما نیست. نهادهایی هم برای پی گیری این مسائل وجود دارند. این صیانت از بازی می‌شود.
من خودم از انتقاد بدم نمی‌آید؛ اما واقعیت این است که باید از جامعهٔ داوری حمایت کرد. داوران ما در این زمینه مظلوم واقع شده‌‌اند و وظیفهٔ فدراسیون است که از مسابقات و داوران حفاظت کند. ضمن اینکه از حقوق باشگاه‌ها به عنوان سرمایه‌گذار هم حمایت می‌کنیم. تنها هدف این است که فضای آرامی در بسکتبال داشته باشیم.
 
به حمایت از حقوق باشگاه‌ها اشاره کردید. وقتی تعداد تماشاگران نیمه نهایی کم شد، بسیاری اعتقاد داشتند که این کار به نفع باشگاه شیمیدر در مقابل تماشاگران گرگانی بود.
اصلا قرار نبود که لیگ با تماشاگر باشد. وقتی گفتند که ۳۰ درصد سالن را می‌توان از تماشاگر پر کرد، در ابتدا بحث‌هایی با حراست درباره کنترل بازی مطرح شد و گفتند که چون اولین بازی بعد از مدت هاست، ورود تماشاگران با شیب ملایم باشد. به این ترتیب حدود ۸۰ نفر در بازی اول (با تماشاگران خانم و پیشکسوتان) اجازهٔ ورود پیدا کردند. ظرفیت سالن آزادی هم دیگر مثل قبل نیست، فقط طبقهٔ بالا برای تماشاگران جا دارد و طبقهٔ پایین به نحوی تغییر کرده که مدعوین در آن جا می‌گیرند.
بازی اول شیمیدر-گرگان اتفاقاتی افتاد که باید برخورد کمیته انضباطی انجام می‌شد، به خصوص که مسئول کمیته انضباطی هم در سالن بود. بعد از آن در مسابقات آخر، تعداد تماشاگران افزایش پیدا کرد و الان برای فینال به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.
 
نکتهٔ دیگر هم برخورد نشدن با تماشاگران شیمیدر (بعد از پرتاب بطری) بود که حالا می‌گویند از طرف آنها نبودند؛ اما اعضای تیم بانوان شیمیدر دیده شدند. چرا همزمان با مسائل دیگر بازی به آن نپرداختید؟
کمیته انضباطی در خصوص اتفاقات لیگ دسته یک، تماشاگران و نفراتی در خود تیم شیمیدر، قطعا تشکیل جسله می‌دهد. با توجه به اینکه ایام شب قدر بود، هفتهٔ قبل فقط کار مربوط به گرگان (فینالیست لیگ) را سریع انجام دادیم. بقیه افرادی که باید از استان‌های دیگر می‌آمدند، به بعد از شب‌های قدر موکول شد تا بعد از گزارش ناظر به آنها رسیدگی کنیم.
 

ظاهرا در همه بخش‌های فدراسیون تغییر ایجاد کرده اید. چقدر تغییرات در ساختار کمیته‌های فدراسیون بوده است؟
من در مجمع انتخاباتی، صحبت‌هایی کردم و حالا هم براساس صحبت‌ها و برنامه‌ها پیش می‌روم. بخش بسکتبال سه نفره مثلا تغییرات زیادی خواهد داشت و سازمان آن از بسکتبال پنج نفره جدا می‌شود. همچنین شورایی در بخش آموزش تشکیل شده که اعضای آن را هم بعدا معرفی می‌کنم.

یعنی در بخش سه نفره چه اتفاقی می‌افتد؟
سازمان سه نفره همگانی می‌شود، چون در توسعهٔ بسکتبال نیاز به برندسازی دوباره داریم. اهالی بسکتبال خیلی خوب واقفند که از برخی رشته‌های همسطح خود در توسعه عقبیم. حالا با آقای کسایی پور (رئیس کمیته بسکتبال سه نفره) نشست‌هایی داشتیم و خیلی هم زحمت کشیدند. قرار شد که سیستم سه نفره، لیگ و حتی داوران آن کاملا منفک شوند. ما از نظر داوری بین المللی سه نفره عقبیم و خیلی جای کار دارد.

خود آقای کسایی پور به عنوان مسئول بسکتبال سه نفره ادامه می‌دهد؟
آقای کسایی پور پارسال به اسم بودند؛ اما رسما نبودند. مشکلاتی هم در زمان ورود به فدراسیون برای اعزام تیم‌ها به انتخابی جام جهانی داشتیم و شرایط سخت بود که با ورود آقای کسایی پور حل شد. ایشان کاملا مسط به مسائل سه نفره هستند و تلاش می‌کنیم که حتما بمانند.

تفکیک سه نفره که گفتید، یعنی بازیکنان هم مجبور به انتخاب بسکتبال پنج نفره یا سه نفره می‌شوند؟
نه هیچ قانونی در این مورد نیست و حتی کشورهای در حال توسعه هم اینطور نیستند که بازیکن مجبور به انتخاب بین یکی از این دو رشته شود. قطعا اتفاقات قشنگتر و دید بهتری را در بسکتبال سه نفره شاهد خواهیم بود.

به بحث دبیری فدراسیون برسیم. چرا هنوز سرپرست هم انتخاب نکرده اید؟
یک سری حساسیت‌ها خودم دارم، ابتدا باید این حساسیت‌ها برطرف شود و بعد نفرات را معرفی کنیم. من رزومهٔ افراد را گرفته‌‌ام و با گزینه‌های زیادی صحبت کردم. هنوز به اجماع نرسیده ایم. درست است که فشار بیشتری حداقل روی حوزهٔ کاری خودم ایجاد می‌شود؛ ولی ترجیح می‌دهم که انتخاب بهتری داشته باشم.
 
رئیس سازمان تیم‌های ملی را هم حذف کرده اید؟
بله، مشاورین زیادی در مسائل مختلف دارم. قطعا نفراتی معرفی خواهند شد که معرف حضور خیلی‌ها هستند. اعتقادم این است که هر رده چه در بخش بانوان و چه آقایان باید مدیر خاص خود را داشته باشد؛ ولی سازماندهی شده و یکنواخت باشد.
 

 
سرمربیان تیم‌های ملی را هم در این هفته ها تغییر می‌دهید. این شامل تیم ملی بزرگسالان هم می‌شود؟
برخی مربیان در زمان بازی من هم بوده‌‌اند و احترام زیادی برای آنها قائلم. ابتدا در تیم نوجوانان از آقای بهرام رمضان تشکر می‌کنم که زحمت زیادی کشیدند. ما در زمان تغییر از ایشان دعوت و تشکر کردیم. گاهی تفکرات افراد متفاوت است و جا به جایی دوستان، حمل بر نداشتن دانش و توانایی نیست. تغییرات برای پیشبرد اهداف بنده در فدراسیون ایجاد می‌شود. درباره تیم بزرگسالان هم تحقیقات و مطالعاتی داشته ایم و این هفته تکلیف سرمربی تیم بزرگسالان مشخص می‌شود.
 
قرار است که تیم ملی جوانان را به سرجان ایوانوویچ سرمربی سابق آویژه بسپارید؟
خیر، صحبتی با ایشان کردیم؛ ولی بیشتر مدنظر ما بود که به عنوان کمک مربی در تیم حضور داشته باشند. گزینه‌هایی را برای تیم ملی زیر ۱۸ سال مدنظر داریم که خود آقای اسلامی (سرمربی فعلی) هم هست. هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته ایم.
 
مربی تیم ملی بانوان هم تغییر می‌کند؟
برنامه‌هایی برای غرب آسیا داریم. سعی می‌کنیم که شرایط خیلی خوبی درست کنیم. قطعا در بخش بانوان نیاز به آموزش و مربی سطح بالا داریم. تلاش می‌کنیم که این اتفاق بیافتد.

سوال آخر درباره اسپانسر است. شنیده‌‌ایم که فدراسیون قبلی تا پایان سال ۱۴۰۱ قراردادی با شرکت مات دارد که حدود یک میلیارد تومان است و اسپانسرهای دیگر را هم محدود می‌کند. درست است؟
من نظری در این باره ندارم. این را از کسانی بپرسید که قرارداد بسته اند. اعداد قرارداد که محرمانه است، ولی تقریبا نزدیک به همین عدد است.
 
صحبت پایانی؟
قبلا هم این را گفته ام. خیلی مهم است که همدلی و رفاقت در بسکتبال ایجاد شود. این صندلی و میز برای هیچکس ماندگار نیست، دوستی‌ها، رفاقت و اخلاق مداری مهم است. سعی ما این است که فضا اینطور شود. از جامعهٔ بسکتبال درخواست می‌کنم که با این دید به فدراسیون نگاه کنند. خیلی از دوستان لطف داشته‌‌اند و مشخص است.
اتفاقات و تغییرات فدراسیون هم طبیعی است. ما باید به سمت چابک سازی برویم.

بازگشت به صفحه اخبار