پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آنادولو افس، آبی‌های آناتولیا
فرشته سیفی ناجی
بخش:
اروپا
تاریخ انتشار:
1401/02/06 21:07
آنادولو افس، آبی‌های آناتولیا


آنادولو افس، آبی‌های آناتولیا

این هفته در ادامهٔ معرفی تیم‌های یورولیگ، سراغ آنادولو مدافع قهرمانی مسابقات رفتیم.

۳ ثانیه- امید حاتمی؛ افس تیمی ریشه دار در نسل جدید بسکتبال ترکیه است، نسل پرباری که هدایت ترک اوغلو، ارسان ایلیاسوا، ابراهیم کوتلای، عمر عاشیک، جدی عثمان، فورکان کورکماز و الپرن شنگون از میوه‌های آن هستند.
در سال ۱۹۷۶ باشگاه کادیکوی اسپور تاسیس شد؛ اما کمتر کسی فکر می‌کرد که این تیم روزی تبدیل به یکی از بزرگان اروپا شود. این تیم اولین باشگاه تاریخ ورزش بسکتبال ترکیه است که قهرمان اروپا شده و در سال ۱۹۹۶ جام کوراچ را به خانه آورد.
۱۵ قهرمانی سوپر لیگ ترکیه، ۱۲ کاپ ترکیه و ۱۲ قهرمانی در جام ریاست جمهوری افتخارات داخلی این تیم و قهرمانی کاپ کوراچ و قهرمانی یورولیگ در فصل قبل از افتخارات بین المللی باشگاه محسوب می‌شود.
«آیدین اورس» معمار افس قهرمان کوراچ حالا جای خود را به دستیارش «ارگین آتامان» داده تا او نیز مهمترین جام اروپا را به استانبول برساند.
آتامان ۵۶ ساله، سابقهٔ مربیگری در تیم‌های ایتالیایی، ترک و تیم‌های ملی ترکیه را در کارنامه دارد. او دو سال در آمریکا، آموزش مربیگری در دانشگاه استنفورد را تجربه کرد.
قهرمانی یورولیگ، یوروکاپ، یورو چلنج، سوپرلیگ ترکیه، جام اسپورتای فیبا او را در زمره برترین مربیان اروپا قرار داده است.
 
عملکرد این فصل
۱۶ برد و ۱۲ باخت سهم تیم افس تا اینجای کار بوده، آنها یک بازی پلی آف را هم از میلان گرفته و یک بازی را واگذار کردند تا حساب در استانبول بسته شود.
میانگین ۸۲٫۱ امتیاز، ۳۲٫۹ ریباند، ۱۷٫۲ پاس منجر به گل، ۶٫۴ توپ ربایی متوسط آماری تیم در فصل عادی است.
 

 
ستاره‌ها و مهره‌های آتامان
«شین لارکین» آمریکایی ستارهٔ  سالهای اخیر افس از سال ورود به این تیم با بازی‌های درخشان خود جای ویژه‌‌ای میان هواداران برای خود باز کرده است. این گارد آمریکایی آمار میانگین ۱۴٫۸ امتیاز در هر بازی و ۵٫۲ پاس منجر به گل در آنادولو دارد.
مکمل او در تیم یعنی «وسلی میچیچ» صرب با متوسط ۱۸ امتیاز و ۴٫۶ پاس منجر به گل، تمام کنندهٔ لارکین و زوج خط حملهٔ این تیم است.
«سیمون» مصدوم هم در پست گارد فصل خوبی داشت؛ اما در پلی آفس فعلا آمادگی لازم برای بازی را ندارد. همچنین «الیژا برایانت» توانسته با میانگین ۱۷ دقیقه در هر بازی، جایی در ترکیب تیم برای خود باز کند.
«سینگلتون»، «مورمن» و «اندرسون» در پست فوروارد، مکمل‌های خوبی هستند که هر کدام تخصص خاص خود را دارد. سینگلتون در ریباند‌ها و زیر حلقه، مورمن در شوت پیرامونی و اندرسون در درایو به سوی سبد، کمک حال سیستم‌های آتامان در حمله هستند.
در زیر حلقه افس، بهترین بلاکر تاریخ اروپا دیده می‌شود. «برایانت دانستون» رکورددار بلاک شات در یورولیگ با متوسط ۱۸٫۳۹ دقیقه در هر بازی و ۷٫۴ امتیاز آمار نسبتا متوسطی از خود به جای گذاشت. «تیبور پلایس» آلمانی نیز با ۲۲۱ سانت قد در بازی‌های زیر حلقه و شوت‌های منطقه‌‌ای موفق عمل کرده و میانگین ۴٫۱ ریباند در هر بازی را به ثبت رسانده؛ اما در نیمکت، «فیلیپ پتروسو» صرب و جوان آماده است که جای دانستون با تجربه را در سال‌های آتی برای افس پر کند.
 
رهبر حملات افس
لارکین مغز متفکر افس در حمله است. او با استفاده از پیک‌های بالای زمین با سرعت انفجاری خود، بازیکنان بلند قد تیم‌های مقابل را هدف قرار داده و با مهارت خاصی کار را تمام می‌کند. پوزیشن‌های بیشماری از حرکت‌های انفجاری او به طرف حلقه در طول این سالها موجود بوده؛ اما از طرفی لارکین دارای قابلیت بالایی در شوت‌های سه امتیازی در حال حرکت است. این موضوع باعث سخت‌تر شدن دفاع از این بازیکن می‌شود. میسیچ، مورمن و سیمون نیز همیشه در شوت‌های پیرامونی، کمک افس بوده اند. برایانت با تجربه معمولا انتخاب اول در بازی‌های پست آپ است؛ اما پتروسو و تیمور پلایس هم در این نوع بازی‌ها خوب ظاهر شده‌‌اند.
 

 
نقطه ضعف در دفاع
بیشترین نقطه ضعف تیم آتامان معطوف به دفاع بازیکنان پیرامونی است. لارکین در مقاطعی دفاع خوبی مقابل بازیکنان گارد مقابل نداشته و احساس می‌شود که تمرکز او بیشتر به حمله است تا دفاع.
از طرفی دیگر، افس معمولا در بازی‌های فیزیکی و پر تماس از طرف بازیکنان زیر حلقه دچار مشکل می‌شود. این مهم در بازی دوم پلی آف هم برای افس دردسرساز شد.
بازیکنان افس در میس مچ‌ها و بازی‌های تک به تک فیزیکی ضعیف عمل می‌کنند و جای خالی «سرتاچ شانلی» که حالا در بارسا بازی می‌کند، بیش از پیش در این نوع بازی‌ها احساس می‌شود. آتامان هم معمولا در بازی‌های فیزیکی سعی در استفاده از پتروسو در کنار دانستون و یا پلایس دارد تا کمی کفه ترازو را به سمت خود سنگینتر کند.
در حالت کلی افس در اکثر اوقات سعی دارد که بسکتبال را سریع بازی کند. پاس‌های متوالی و درایو‌های ناگهانی شخصیت افس را شکل می‌دهند. بازیهای سوم و چهارم پی آفس از امشب آغاز می‌شود و باید دید افس در مقابل میلانو پر قدرت و فیزیکی، چه نمایشی به جا خواهد گذاشت.

بازگشت به صفحه اخبار