پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آشنایی با بهترین بازیکنان درفت (یارکشی) ۲۰۲۲ ان‌بی‌ای-بخش اول
سید مرتضی ملائکه
بخش:
NBA
تاریخ انتشار:
1401/02/31 00:52
آشنایی با بهترین بازیکنان درفت (یارکشی) ۲۰۲۲ ان‌بی‌ای-بخش اول


آشنایی با بهترین بازیکنان درفت (یارکشی) ۲۰۲۲ ان‌بی‌ای-بخش اول

یکی از شانس‌های اول درفت (یارکشی) امسال، یک ضعف دارد که شاید در آیندهٔ بازی او تاثیرگذار باشد. این پسر زیر سبد حریف غول‌های ۱۲۰ کیلویی می‌شود؟

۳ ثانیه - سید محمد رادسرشت همدانی؛ تصویری که در بالا می‌بینید متعلق به یک جوان بیست‌ساله آمریکایی، با ارزش‌ترین بازیکن (MVP) مسابقات جهانی زیر ۱۹سال و یکی از شانس‌های اصلی انتخاب اول درفت امسال، «چت هولم‌گرن» است. چت ۲متر و ۱۳سانتی‌متری امسال آمار میانگین ۷. ۱۴ امتیاز روی ۶۰٪ اقدام، ۹. ۹ ریباند و ۷ .۳ بلاک را ثبت کرده و هر بازی ۱ پرتاب از ۳ پرتاب سه‌امتیازی خودش را به امتیاز تبدیل کرده است. این بازیکن سرعت و پرشی به مراتب بیشتر از هم‌پست‌های خودش در لیگ کالج دانشگاهی آمریکا (NCAA) داشته و با ۲متر و ۳۰سانت طول بال‌هایش (Wingspan) برتری خوبی برای استیل، بلاک و ریباند دارد. اما یکی از مشکلاتی که کاملا در تصویر هم مشخص است، وزن پایین و بدن بی‌عضله اوست. چت با کمتر از ۹۰ کیلوگرم وزن به نسبت خیلی از گاردهای حال حاضر NBA و NCAA سبک‌وزن‌تر است. او در واقع در مقایسه با «کوین دورنت» که لاغرترین فوروارد کوچک NBA است، فقط ۳ سانتی‌متر بلندتر، ولی ۱۵کیلوگرم سبک‌تر است و این در حالی است که باید در پست سنتر بازی کند.
 


در تاریخ سنترهای کم عضله زیادی بودند که با ورود به NBA به غول‌هایی مهارنشدنی تبدیل شدند. «دوایت هاوارد»، «یواکیم نواح» چندان عضلانی نبودند و «نیکولا یوکیچ» ارزشمندترین بازیکن کنونی لیگ هم به نظر بسیاری، بیشتر از عضله چربی دارد ولی همه این افراد نکته مشترکی داشتند و آن هم وزن بیشتر از ۱۰۰ کیلوی آن‌ها بود.

فارغ از بحث توانایی دفاع و رقابت در لیگ برای بازیکنی با این اندام، احتمال آسیب‌دیدگی چنین بازیکنانی بسیار بالاتر است. تا فصل جدید NBA حدود پنج ماه باقی‌مانده و چت قطعا یکی از نفرات برتر درفت خواهد بود. اگر او در این پنج ماه نتواند به یک وزن و بدن ایده‌آل برسد، اتفاقات زیادی ممکن است برایش رخ دهد. قابل پیش‌بینی‌ترین اتفاق، تغییر پست است. با شرایط کنونی چت، پست گارد یا فوروارد کوچک مقصد او خواهد بود که با توجه به قدرت دریبل‌زنی خوب و توانایی بازیسازی او بعید به نظر نمی‌رسد. اگر این اتفاق بیفتد؛ او به بلندقدترین گارد تاریخ تبدیل می‌شود و از «مجیک جانسون» و همچنین «بن سیمونز» عبور می‌کند.

البته تغییر پست بدترین اتفاق احتمالی برای او نیست. بسیاری از بازیکنان بوده‌اند که نتوانسته‌اند در تمرینات تابستانی با فشار تمرینات کنار بیایند و ناچار به جی لیگ منتقل شدند. این بازیکنان حتی بعد از آن هم نتوانستند به لیگ برگردند. باید دید سرنوشت این جوان مستعد در NBA چه می‌شود.
 
ویدئوی حرکات زیبای «چت هولم‌گرن»

بازگشت به صفحه اخبار