پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: حاتمی: بازیکنان نوجوان با استعداد بودند و تدارکات خوبی نداشتند
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1401/03/30 14:15
حاتمی: بازیکنان نوجوان با استعداد بودند و تدارکات خوبی نداشتند


حاتمی: بازیکنان نوجوان با استعداد بودند و تدارکات خوبی نداشتند

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان اعتقاد دارد که بازیکنان تیم ملی بسکتبال نوجوانان، تجربهٔ بازی در چنین سطحی را نداشتند و شرایط روحی و روانی آنها به دلیل نداشتن بازی تدارکاتی بود.

به گزارش ۳ ثانیه؛ مهران حاتمی مربی تیم قهرمان لیگ برتر بسکتبال ایران که سابقهٔ هدایت تیم‌های ملی پایه را هم دارد، بعد از هشتمی نوجوانان ایران در آسیا به ۳ ثانیه گفت: «به نظرم بازیکنان بعد از شکست مقابل نیوزیلند، روحیهٔ خود را از دست داده بودند و جمع کردن بازیکنان در این شرایط، کار سختی است.»
حاتمی ادامه داد: «فکر می‌کنم که این تیم یکی از با استعدادترین تیم‌های نوجوانان بود. من بازی‌ها را نگاه می‌کردم. بازیکنان ایران پتانسیل خیلی خوبی دارند، به جز استرالیا که بازیکنان قدبلندتر و سطح بسکتبال بالاتری دارد، امکان بردن بقیه تیم‌ها وجود داشت. همیشه این حرف را زده‌‌ام که اگر کار منظمی انجام شود، ما در رده‌های نوجوانان و جوانان حتی امکان رسیدن به جمع هشت تیم برتر دنیا را داریم، چون در این فاصله زمانی مشکلی نداریم. اختلاف وقتی خودش را نشان می‌دهد که به ردهٔ بزرگسالان می‌رسیم. بازیکنان ایرانی وارد تیم‌های لیگ خودمان می‌شوند و بازیکنان تیم‌های ملی دیگر به تیم‌های خیلی بزرگ اروپایی می‌روند. تفاوت لیگ ما با آن کشورها مثل تفاوت مدرسه با دانشگاه است و آنجا اختلاف میان بسکتبال ما با کشورهای جهان ایجاد می‌شود.»
 
بازی تدارکاتی، درد همیشگی
او با اشاره به نداشتن تدارکات مناسب تاکید کرد: «همان درد همیشگی، بچه‌های ما باید مسابقات کافی انجام دهند تا خودشان را بالا بکشند. ما کار را به قضا و قدر می‌سپاریم. در حالی که اولین مشکل تیم‌های ما بازی‌های تدارکاتی در سطح همین بازیکنان است. گفته می‌شود که این بازیکنان در لیگ دسته یک بازی کرده‌‌اند، در حالی که بازیکنان لیگ دسته یک از نظر تجربه و شرایط روحی با نوجوانان متفاوت هستند. به نظرم حضور در لیگ دسته یک ملاک نیست و مسابقات در سطح آسیایی و جهانی به این بازیکنان کمک می‌کند.»
سرمربی اسبق تیم ملی جوانان به سال ۲۰۱۳ اشاره کرد و گفت: «زمانی که من مربی بودم، بعد از سومی در آسیا باید به مسابقات جهانی می‌رفتیم. آقای مشحون فقط مسابقات تدارکاتی در مجارستان گذاشتند، من قبول نکردم و گفتم که با هزینه کم به دو سه تورنمنت برویم و با اتوبوس و قطار به کشورهای دیگر رفتیم. بچه‌ها هم خوشحال وراضی بودند. عمده مشکل ما همین تدارکات است که متأسفانه برای نسل‌های بعد هم اتفاق می‌افتد و از این موضوع درس نمی‌گیریم.»
حاتمی تاکید کرد: «تیم نوجوانان ایران امسال تیم خوبی با تجربه بازی کم بود. شاید جاهایی هم می‌توانستیم بیشتر به آنها کمک کنیم که این اتفاق نیفتاد.»
 
ایران تنها جایی است که یک هفته مهمان هستی
او درباره تغییر سرمربی پیش از مسابقات غرب آسیا گفت: «نمی‌دانم علت تغییرات و معیار انتخاب شدن چیست. به هر حال مربی زحمت کشیده و کار خود را انجام داده است، اینکه یکباره او را بردارند، حس بدی ایجاد می‌کند. به نظرم اگر تغییری ایجاد می‌کنیم، باید نفراتی را اضافه کنیم، نه اینکه حضور مربیان قبلی را قطع کنیم. من البته برای آقای شاه علی و رمضان به یک اندازه احترام قائلم. هر دو مربیان لایقی هستند. اگر برعکس این هم اتفاق افتاده بود، باز گله می‌کردم.»
مربی سابق تیم ملی بزرگسالان با اشاره به اینکه همین تغییرات کادرفنی در تیم ملی بزرگسالان هم رخ داد، افزود: «مربیان در همه کشورها سه چهار سال در یک تیم هستند. ایران تنها جایی است که فقط یک هفته مهمان هستی یا باختی پیدا می‌شود که همان را پیراهن عثمان کنیم. به نظرم این رفتارها بیشتر شبیه بی‌احترامی شده است. تفاوت مربیان در ایران چند درصد بالا و پایین است. اگر یک مربی خارجی خیلی سطح بالا بیاوریم، شاید تغییر ایجاد کند؛ ولی تفاوت مربیان ایرانی چقدر است؟»
 
بازیکنان نوجوان از اسم نیوزیلند ترسیده بودند
حاتمی به بحث تیم نوجوانان بازگشته و گفت: «اگر ابزارها بهتر و بازی تدارکاتی بیشتر بود، الان تیم جایگاه بهتری داشت. بازیکنان ما در نیمه دوم بازی با نیوزیلند خیلی بهتر بازی کردند. اگر آن بازی تهاجمی از اول بود و شرایط روحی و روانی بهتری داشتند، حتما نتیجه می‌گرفتیم. به نظرم بازیکنان ما کمی از اسم نیوزیلند هم ترسیدند. وقتی باختی می‌دهی که حس می‌کنی لایق آن باخت نبودی، دیگر روحیه بازی کردن را هم نخواهی داشت.»
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان تاکید کرد: «چرا فکر می‌کنیم که بسکتبال ایران همیشه قهرمان می‌ماند؟ اگر استرالیا و نیوزیلند همیشه بالا می‌آیند، دلیلش این است که سیستم محکمی دارند، مسابقات زیادی انجام می‌دهند و ذهن آنها برای مسابقه آماده‌تر است. بازیکنان ما چون کم بازی کرده‌‌اند، از نظر روحی و روانی هم پایین‌تر هستند. اگر لیگ نوجوانان و جوانان محکمی داشته باشیم، این اتفاق نمی‌افتد. نباید سطح بسکتبال ما را با استرالیا مقایسه کرد. اگر بخواهیم نزدیک شویم، اول باید بازی‌هایی انجام دهیم و در جای لازم شکست بخوریم.»

بازگشت به صفحه اخبار