پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: امتیاز تیم‌های بسکتبال ارزش پیدا می‌کند
فرشته سیفی ناجی
بخش:
تریبون
تاریخ انتشار:
1401/04/25 20:34
امتیاز تیم‌های بسکتبال ارزش پیدا می‌کند


امتیاز تیم‌های بسکتبال ارزش پیدا می‌کند

رئیس فدراسیون بسکتبال از تصمیم برای ارزش گذاری لیگ‌های بسکتبال خبر داد که امتیاز تیم‌های هر لیگ را قابل خرید و فروش می‌کند.

به گزارش ۳ ثانیه؛ جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال در جلسه هماهنگی لیگ برتر از ارزش گذاری لیگ‌ها صحبت کرد. داوری بعد از این جلسه به سوالات خبرنگار ۳ ثانیه درباره منظور از ارزش گذاری، سازمان لیگ و همچنین حواشی اخیر پاسخ داد:
 
بحث سازمان لیگ هنوز به طور کامل روشن نشده است. ظاهرا هیئت رئیسه تصمیم گیری‌ها را انجام می‌دهد که زیر نظر خودتان است.
من نیستم. یک سری دوستان اشتباه برداشت کرده اند. انشالله ۲۲ مرداد به طور رسمی، سازمان لیگ را برای ثبت شرکت‌ها می‌بریم که یک شرکت جدا باشد. دلیل این بود که دوست داریم باشگاه‌ها دخیل باشند و انتفاع داشته باشند. این لیگ ظرفیتش را دارد.
سازمان لیگ یک مجمع عمومی دارد که نفراتش مشخص است، بعد از آن یک هیئت رئیسه به عنوان زیر مجموعه است. یک رئیس به نام آقای سرهنگ جعفریان و یک معاون اجرایی دارد که ایشان انتخاب کرده اند. زیر مجموعه‌های زیادی مثل تشکل‌های مربیان، بازیکنان و داوران دارد.
یک سری مشکلات ما مربوط به مربیان به خصوص مربیان پایه است که باید دیده شوند. یک سری مشکلات مربوط به تبلیغات خود باشگاه هاست، متأسفانه اصلا لحاظ نمی‌شود. اگر مثلا در شهری پخش مستقیم دارد، باشگاه باید به میزان مشخصی منتفع شود و پی گیر گرفتن آن باشد. نه اینکه من به عنوان رئیس فدراسیون، مرتب نامه بزنم که این کار را انجام دهید.
بحث‌های فنی هم وجود دارند. فدراسیون مثلا یک کمیته انضباطی و یک کمیته فنی دارد. اگر تیمی تخلف کرده و فردای آن روز در پلی آف بازی دارد، نمی‌توانم همه اعضای کمیته انضباطی را به فدراسیون بکشم که سریع بررسی کنید. همانجا یک کمیته فنی داریم که سریع پی گیری می‌کند و بازیکن را به استناد قوانین محروم می‌کند.
 
پس شما در واقع رئیس مجمع هستید، خودتان رئیس سازمان لیگ را مشخص کرده‌اید و بقیه موارد مستقل می‌شود؟
درست است. رئیس سازمان لیگ هم به هر حال باید همسو باشد، ولی در انتخاب خود مشورت کردم و با موافقت اعضای مجمع بود. چالش‌ها فعلا همانجاست و از سال بعد شرایط کاملا با خصوصی سازی متفاوت می‌شود.
 
قرار بود رئیس سازمان لیگ را خود مجمع انتخاب کند. چرا این اتفاق نیفتاد؟
ما یک سری شرایط برای امسال داریم. ممکن است که این را اصلاح کنیم و برای آینده بگوییم که کاندیدای ریاست سازمان لیگ چه شرایطی داشته باشد. قطعا به نظرم کار خوبی است و احتمال دارد که انتخاب رئیس در مجمع برای سال‌های بعد اعمال شود. در واقع تقریبا کارها از طرف فدراسیون برون سپاری می‌شود.
 
ارزش گذاری لیگ‌های بسکتبال

 
کدام بخش‌ها زیر نظر فدراسیون هستند؟
کمیته داوران زیرنظر خودمان است که تسلط کافی بر بحث باشد. کمیته مسابقات را به غیر از بخش مسابقات قهرمانی کشوری و لیگ‌های پایه از فدراسیون منفک کرده‌ام و زیر نظر سازمان لیگ برده ام. کمیته مسابقات در واقع نقل و انتقالات را زیرنظر دارد که کاملا شیوه نقل و انتقالات را عوض خواهد کرد. بحث استانداردسازی و امنیت مسابقات است.
یک کمیته خیلی مهم به نام بازاریابی و اقتصادی هم هست که خودش باید یک سری نفرات را برای تبلیغات بیاورد. امسال این کار با شرکت مات است. اگر برای سال آینده به توافق نرسیدیم، دیگر خودشان (کمیته بازاریابی) باید مجزا انجام دهند. درصد فدراسیون و باشگاه‌ها هم مشخص خواهد بود.
در نهایت یک کمیته ارزش گذاری لیگ‌ها خواهیم داشت. لیگ‌های ما باید قیمت داشته باشند. سوپرلیگ، دسته یک، دو و دسته یک ملی ما باید قیمت داشته باشند.
 
این ارزش گذاری یعنی همان امتیاز باشگاه که در صورت کناره گیری قابل واگذاری است؟
بله، یعنی مثلا من تیم سوپرلیگی تهران هستم، می‌خواهم امتیازم را بفروشم و به دسته یک بروم. اول به هیئت استان خود می‌گویم که کسی را برای خرید این تیم دارند؟ مبلغی مثلا ۳ میلیارد مشخص می‌کنم، خریدار آن مبلغ را واریز می‌کند و امتیاز باشگاه واگذار می‌شود.
 
پس از این به بعد، اسپانسر جدید باید امتیاز باشگاه دیگری را بخرد؟
دقیقا، اگر هم نمی‌خواهد، باید از پله اول بالا بیاید. این یک نظم درستی به لیگ‌ها می‌دهد. ما لیگ دسته یک حرفه‌ای هم خواهیم داشت که رفت و برگشت در شمال و جنوب خواهد بود. در این لیگ بازیکن خارجی خواهند داشت. همین بحث امتیاز باشگاه در دسته یک هم رعایت می‌شود. همچنین یک لیگ متمرکز جزیره‌ای برای هیئت‌های استانی داریم. خانه بسکتبال‌ها در این لیگ هستند که باشگاه حرفه‌ای نیستند. آن لیگ هم اینطور نیست که همه بیایند.
 
لیگ نوجوانان و جوانان هم تشکیل می‌دهید؟
بله، قطعا با شرایطی که خودمان در نظر داریم، لیگ‌های نوجوانان و جوانان را تشکیل می‌دهیم. لیگ دسته دو هم محدودیت سنی خواهد داشت. رده سنی این لیگ ۲۱ تا ۲۳ سال خواهد بود.
 
الان ۱۲ تیم برای لیگ برتر آمدند. احتمال اضافه شدن چند تیم هست؟
سیرجان هنوز صحبتی نکرده است و هنوز امکان برگشتش به لیگ برتر هست. پیکان هم احتمال دارد که بیاید. اگر تعداد تیم‌ها فرد شود، از تیم‌های دسته یکی که متعلق به باشگاه هستند، به لیگ برتر اضافه می‌کنیم.
 
اکسون را به جلسه راه دادید، در حالی که این تیم به همه اعضای خود بدهی دارد. اگر وعده‌ای برای پرداخت در آینده بدهند، شما قبول می‌کنید؟
بحث بدهی تیم‌ها تا مرداد مشخص می‌شود. بعد از آن هم سازمان لیگ تصمیم می‌گیرد و من ورود نمی‌کنم.
 
رفتن زلاتکو و انتخاب کادر تیم های ملی


 
به بحث تیم‌های ملی برسیم. چرا زلاتکو کمک مربی تیم ملی به این زودی از تیم جدا شد؟
ایشان را آقای ارمغانی گفت که فقط تا پنجرهٔ انتخابی جام جهانی می‌خواهم.
 
بسیاری اعتقاد دارند که مربی داخل ایران زیاد است. چرا اصلا زلاتکو آمد و بعد از یک پنجره رفت؟
آقای ارمغانی با ایشان در مجارستان ارتباط نزدیکی داشت و مدتی ارتباط کاری داشتند. الان هم خیلی راغب بود که او را نگه دارد؛ ولی زلاتکو قرارداد کاری یک ساله داشت و باید بر می‌گشت. این مدت هم خیلی به ما لطف داشت.
 
یعنی برای پنجره بعدی بر می‌گردد؟
نه، فقط همین مدت بود.
 
شاید الان خیلی وقت مطرح کردن این موضوع نباشد؛ اما به کادر انتخابی تیم ملی با توجه به مسابقات انتخابی جام جهانی ایراداتی گرفته می‌شود، مثلا اینکه خیلی در جریان بازی دخیل نیستند.
نه، شما سال‌های گذشته را هم ببینید. من با آقایان ارمغانی، کسایی پور، آتشی و حالا آقای صادق زاده صحبت‌هایی داشتیم. خوشبختانه خیلی کادر یکدستی هستند. اگر هم قرار بر تقویت باشد، باز این اتفاق خواهد افتاد.
 
مشکل تشریفات
تشریفات و مدیریت سفرها هم مشکلاتی داشت، مثلا چطور تیم ملی در سوریه به پرواز بعد از بازی نرسید؟
ما شاید بهتر بود که از صربستان (بعد از مسابقه دوستانه) به ایران می‌آمدیم و بعد می‌رفتیم. هیچ بحثی در این نیست. اشتباه ما این بود که سه چهار روز به ایران نیامدیم که بعدش به قزاقستان عزیمت کنیم. این مشکل اساسی بود. بعد از بازی در قزاقستان، بازیکنان را با پرواز مستقیم به ایران آوردیم، چون احساس کردیم که کمی خسته هستند.
بعد از آن هم سوریه پرواز داخلی به دلیل شرایط امنیتی نداشت. ما با دوستان صحبت کردیم که پرواز تیم مستقیم در حلب بنشیند. جواب دادند که امکانپذیر نیست و شما باید به دمشق بروید، از دمشق با هواپیمای خاصی که برای نخست وزیر یا رئیس جمهور آنها بوده، توانستیم به حلب برویم. بعد از بازی هم قرار بود که به همان شکل برگردیم، چون به هر حال جاده‌های آنجا هم کمی خطرناک است. اینکه چرا بازی را در حلب گذاشتند؟ ما تماس گرفتیم و گفتند که به دلیل امنیت است و سالن خوبی هم دارد. هر پنجره انتخابی یک Game Director برای هر تیمی دارد که ایشان خیلی بد هماهنگی انجام داد. یک سری لطف هم به ما داشت و توانستند به پرواز بعد از ظهر برسند که خیلی هم سخت بود.
 
به ما گفتند که اعضای تیم از پرواز جا ماندند و با اتوبوس از حلب به دمشق رفتند؟
بله برگشت نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد. این موضوع داخلی خود سوریه بوده است. ظاهرا هواپیما را به یک دلیلی برده بودند. آنطور که من از سفارت سوال کردم، دیگر هواپیما نبوده که پرواز کنند. 
 
یعنی کوتاهی از تیم ما نبوده است؟
نه، حتی اگر دقت کرده باشید، پرواز برگشت به ایران هم به این دلیل به تاخیر افتاد، چون مقصر ما نبودیم.
 
جا ماندن تیم سه نفره از کاپ آسیا هم سر و صدا به پا کرد و قابل قبول نبود. الان می‌گویند که تقصیر خود تیم هم بوده و حتی خانم نایبی (سرمربی تیم) باید در زمینه پر کردن فرم‌ها اقدام می‌کرد.
اولا که آقای هنگام پور سرمربی تیم پسران می‌گفتند که خیلی از تیم‌ها با مشقت به سنگاپور رسیده بودند، چون بلیت‌ها دو سه هفته است که باز شده و شرایط خاصی دارد. فکر می‌کنم در خصوص خانم‌ها اتفاق بد از سمت یکی از بچه‌های هواپیمای قطری بود. اگر کمک می‌کردند و گیت بسته نمی‌شد، جواب اپلیکیشن ما از مالزی آمده بود. پرواز ما ابتدا به مالزی و از آنجا به سنگاپور بود. این قضیه تیم ما را نابود کرد. شیرازه تیم را واقعا به هم ریختند. سینا واحدپور هم در تیم پسران تمرین کرده بود، اگر مشکلی داشت، اصلا مدارک نباید آپلود می‌شد.
 

 
چرا ویزای او ریجکت شد؟
ما پی گیری کرده‌‌ایم، مشکل مدرک داشت. نامه‌ای هم به فیبا آسیا زده‌ایم که متضرر شده‌‌ایم، بلیت گرفتیم و این همه بلیت سوخت. بازیکن داشتیم و نتوانسته برای بازی برود.
درباره تیم بانوان هم ساعت پنج عصر بلیت داشتیم و ساعت شش ویزا آمد. بعد دیدیم که خانم عبدالوند نیست. فکر کنید که یک ساعت دیگر می‌خواهد به فرودگاه برود و این اتفاق افتاد. بهترین زمان ما همان پرواز ساعت پنج بعد از ظهر بود که یک روز قبل از مسابقه هم می‌رسیدند. حالا این برنامه (با توجه به دیر صادر شدن ویزا) به هم می‌ریزد و باید در این شلوغی شرق آسیا و سه ساعت به پرواز، دوباره بلیت بگیرید. این پرواز را گرفتیم، «احتراز» قطری آمد و برای مالزی نیامده بود. ما گفتیم که خب در این مدت ترانزیت سه تا چهار ساعت آنجا می‌آید؛ اما گفتند که نه.
 
در نهایت مشکل از چه کسی بود؟ سوال این است که چرا برخوردی نمی‌شود؟
ما که نامه‌های خود را به فیبا زده ایم. مشکل اساسی به نظرم این بود که ارتباطی با فدراسیون سنگاپور نداشتیم و اینکه سفارتخانه نداشتیم. اگر سفارت سنگاپور اینجا بود که این مشکلات را نداشتیم و هیچ اتفاق بدی نمی‌افتاد. وقتی برون سپاری به یک شرکتی می‌کنند و اختیارات ویزا و این مسائل را تفویض می‌کنند، این مشکلات هست. اتفاقا در این مورد هم صحبت کردیم، چون بازی‌های مهمی بود و بچه‌ها واقعا زحمت کشیدند.
 
به هر حال اینجا هم یک قصوری بوده و فرمی پر نشده است.
اینها مسائل فرودگاهی بود. شرکتی که بلیت تهیه می‌کند، باید اپلیکیشن را مطرح می‌کرد. بچه‌های ما این را در فرودگاه شنیدند. موضوع دوم این است که وقتی پرواز را تغییر می‌دهی، شماره پروازت مشخص نباشد، اصلا نمی‌توانی وارد اپلیکیشن شوی. ویزای اول ما دیر آمد، پرواز اول از بین رفت. پرواز دوم را تا دوباره بگیریم، بلیت دوم ما دقیقه ۹۰ مشخص شد. اپلیکیشن را باید با استناد این بلیت پر می‌کردند و در نهایت مسائلی که پیش آمد. هر چند بحث تشریفات فدراسیون را باید متحول کرد. آسیب شناسی کرده‌ام که دیگر این مشکلات نباشد.
 
دقیقا این چند ماه اوج اعزام‌ها است.
من از وقتی آمده‌ام، ۱۳ اعزام تیم‌های آقایان و بانوان داشته ام. کار خیلی سختی است و شرایطی که بچه‌ها در فدراسیون عادت نداشته اند. خدا را شکر ۹۵ درصد اعزام شده اند. آن تیم خانم‌ها هم بعد از این ماجراها اگر دوباره بلیت می‌گرفتیم که بروند، ساعت شش صبح روز مسابقه به سنگاپور می‌رسیدند و واقعا بی‌فایده بود.
 
این جریانات چقدر ضرر مالی داشت؟
حساب نکرده ام. آن شرکتی که صحبت کردیم، برایمان می‌آورد. حالا این مسائل مهم نیست.
 
با توجه به مسائلی که درباره اسپانسر فدراسیون (مات) و مشکلات مربوط به قرارداد مطرح شده است، سوال این است که شما این منابع مالی را چطور تامین می‌کنید؟
خدا می‌رساند (با خنده). دوستانی هم هستند که کمک می‌کنند.

 
یک حاشیه دیگر هم با عکس از جلسهٔ آقای صادق زاده داشتید. آن عکس آقای صادق زاده واقعا فتوشاپ نبود؟
نه، نور خورده بود. آقا محسن اینجا بود. اتفاقا همان روز بحث مدارکش بود (پیامک رسیدن محسن صادق زاده را در آن تاریخ نشان می‌دهد). به هر حال یک سری دوستان شیطنت دارند.
 
سوال آخر اینکه مسابقات جوانان را آخر مرداد داریم. در کدام سالن برگزار می‌شود؟ یک روز مسابقات هم با انتخابی جام جهانی همزمان است.
دو سالن (سالن بسکتبال آزادی و ۱۲ هزار نفری). ما داریم رایزنی می‌کنیم که بازی انتخابی جام جهانی بزرگسالان به استان دیگری منتقل شود.

بازگشت به صفحه اخبار