پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: آشنایی با بهترین بازیکنان درفت (یارکشی) ۲۰۲۲ ان‌بی‌ای-بخش دوم
سید مرتضی ملائکه
بخش:
NBA
تاریخ انتشار:
1401/03/09 01:42
آشنایی با بهترین بازیکنان درفت (یارکشی) ۲۰۲۲ ان‌بی‌ای-بخش دوم


آشنایی با بهترین بازیکنان درفت (یارکشی) ۲۰۲۲ ان‌بی‌ای-بخش دوم

جباری‌های زیادی در ورزش ایران حضور داشته‌اند و هر کدام محبوبیت خاص خودشان را داشته‌اند ولی فقط یک نفرشان لیگ ایران را به NBA پیوند زده است.

۳ ثانیه - سید محمد رادسرشت همدانی؛ جباری‌های زیادی در ورزش ایران حضور داشته‌اند و هر کدام محبوبیت خاص خودشان را داشته‌اند ولی فقط یک نفرشان لیگ ایران را به NBA پیوند زده است. در سال ۱۳۸۶ سنتر ۳۰ساله آمریکایی، «جباری اسمیت»، سفرش از NBA به آسیا را با پیوستن از «بشیکتاش» به «پردیس متحد قزوین» کامل کرد؛ تیمی که «آیدین نیکخواه» آخرین بازی خود را جلوی آن انجام داد. جباری اکنون یک پسر ۱۹ساله دارد که یکی از بازیکنان شاخص یارکشی امسال NBA است.
جباری اسمیت پسر، پاورفوروارد ۲٫۰۸ متری و ۱۰۰ کیلویی، پتانسیل تبدیل شدن به یکی از شوتزن ترین فورواردهای لیگ را دارد. او امسال آمار میانیگن ۱۶٫۹ امتیاز و ۷٫۴ ریباند داشته و ۴۲٪ سه امتیازی موفق (۲٫۲ پرتاب موفق در هر بازی) ثبت کرده است. اما هرچه پشت قوس خوب بوده و شوت‌های او به ثمر نشسته‌‌اند، روی شوت‌های منطقه‌ای ضعف نشان داده، به طوری که در خیلی از بازی‌ها، سه‌امتیازی‌های موفقش از دوامتیازی‌های موفق بیشتر بوده است. یکی از دلایل این موضوع، ضعف او در دریبل زنی است که مانع نفوذ به سمت حلقه می‌شود و همچنین ضعف در بازی پست آپ که باعث می‌شود شوت‌های منطقه‌‌ای سختی را اقدام کند.
 

ضعف دیگر «جباری» در ریباند و به ویژه ریباند حمله است. همین موضوع باعث شده تا او بیشتر یک بازیکن دفاعی به چشم بیاید. جباری در NCAA  یک بازیکن با اقدام‌های زیاد، امتیازآور ولی با آمار شوت ضعیف بوده که می‌تواند موضوع خطرناکی باشد، چون در NBA به این اندازه فرصت برای امتیازگیری به او داده نخواهد شد و او باید روی بهبود شوت‌زنی و جنگندگی خود وقت بیشتری بگذارد. یکی از ویژگی‌های مثبت جباری، فیزیک مناسب، سرعت بالا و بازی پرجنب‌و‌جوش و فعال اوست. دفاع خوب و در خدمت تیم بودن از جمله ویژگی‌های دیگر این بازیکن است و با ترن اور و خطای پایین، تیم را کمتر به خطر می‌اندازد.
جباری امسال تنها بازیکن جذب شده از دبیرستان برای کالج «آبرن» بود و با این تیم ابتدا قهرمان کنفرانس جنوب شرق شده و به تورنمنت کشوری NCAA وارد شد. در این تورنمنت، آبرن در منطقه «غرب میانه» دوم شد ولی در دور حذفی، مغلوب سید دهم این منطقه، «میامی» شد تا بین ۳۲ تیم برتر کشور جا بگیرد. جباری مانند رقیبش در درفت یعنی«چت هولم‌گرن» در تیم دوم منتخب سال قرار گرفت و روکی برتر این مسابقات نام گرفت. حال باید دید رقابت این دو بازیکن در یارکشی و پس از آن در NBA چگونه خواهد شد.
 
ویدئوی حرکات زیبای «جباری اسمیت پسر»

بازگشت به صفحه اخبار