پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: چگونه تیمی که سال‌ها قهرمان نشده بود، به کابوس دیگر تیم‌ها تبدیل شد؟




سید مرتضی ملائکه
بخش:
NBA
تاریخ انتشار:
1401/03/13 00:53
چگونه تیمی که سال‌ها قهرمان نشده بود، به کابوس دیگر تیم‌ها تبدیل شد؟


چگونه تیمی که سال‌ها قهرمان نشده بود، به کابوس دیگر تیم‌ها تبدیل شد؟

«استفن کری» و یارانش در «گلدن استیت واریرز» امسال هم به فینال NBA رسیدند تا این ششمین بار در ۱۰ سال اخیر باشد که فینال را تجربه کنند. تیمی که تنها یکبار در سال ۱۹۷۵ به فینال رسیده و قهرمان شده بود، چگونه در این سال‌ها متحول شد؟ سوالی که در این مقاله به آن پاسخ می‌دهیم.

۳ثانیه - سید محمد رادسرشت همدانی؛ تیم «واریرز» یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های تاریخ بسکتبال آمریکاست که اولین بار در سال ۱۹۴۶ با عنوان «فیلادلفیا واریرز» به وجود آمد و همان سال در اولین فصل BAA (که بعدها به NBA تغییر نام داد) قهرمان شد. آن‌ها یکبار دیگر در سال ۱۹۵۶ با «ویلت چمبرلین» قهرمان شدند. پس از انتقال به «سن‌فرانسیسکو» هم در سال ۱۹۷۵ با درخشش «ریک بری» قهرمان شدند ولی برای قهرمانی بعدی باید ۴۰ سال صبر می‌کردند.
 


دوران جدید واریرز از سال ۲۰۰۹ و نه با انتخاب شدن «کری» در یارکشی بلکه با انتصاب «لری رایلی» به عنوان مدیر کل تیم آغاز شد. رایلی در سال ۲۰۰۹ کری و در سال ۲۰۱۱ «کلی تامپسون» را به تیم آورد. در درفت ۲۰۱۰ رایلی به دنبال یک سنتر بود ولی در این یارکشی فقط یک سنتر خوب وجود داشت که «کازینز» بود و زودتر از آن‌ها، کینگز او را انتخاب کرد. رایلی همچنین بازیکنانی مثل «دیوید لی» و «اندرو بوگت» را به تیم آورد و پس از سه سال خوب در سال ۲۰۱۲ جای خود را به «باب مایرز» داد.

فصل ۱۳-۲۰۱۲ پس از سال‌ها با صعود واریرز به پلی‌آفز همراه بود و این رخداد برای هفت سال متوالی تکرار شد. «مایرز»، «هریسون بارنز» را در انتخاب هفتم و «درایموند گرین» را، (در انتخاب سی و دومی که از طریق معاملات رایلی به دست آورده بودند) به تیم اضافه کند. فصل بعد او ۵ بازیکن را در ازای ۵ بازیکن و سه انتخاب دور اول جذب کرد که آندره ایگودالا مهم‌ترین آن‌ها بود. با وجود این تغییرات آن‌ها در پلی‌آفز موفق نبودند و همین موضوع باعث شد تا شاگرد خلف «فیل جکسون» و «گرگ پوپوویچ» و تک‌تیرانداز دهه ۸۰ NBA، «استیو کر»، به سمت سرمربی‌گری تیم برسد و این آغاز اوج گیری واریرز بود.


استیو کر بدون جذب هیچ بازیکنی از درفت یا معامله با تیم‌های دیگر NBA و کمترین تغییرات تیم خود را بست و مهم‌ترین کار او اضافه کردن گرین و بارنز به ترکیب اصلی تیم بود. فلسفه تیم براساس مثلث «کری-تامپسون-گرین» شکل گرفت و با استفاده از شوت‌زنی خوب «Splash Brothers» تاثیر عمیقی بر نحوه دفاع و حمله دیگر تیم‌ها در NBA گذاشت. در این نحوه بازی تعداد سه‌امتیازی‌های تیم از حدود ۲۰۰۰ اقدام به ۲۲۰۰ و در سال بعد ۲۶۰۰ اقدام و اقدام‌های موفق از ۷۷۰ تا بیش از ۱۰۰۰ رسید.

این تغییرات واریرز را مهارنشدنی کرد و تیمی که ۳۱ باخت در پایان سال ۲۰۱۴ داشت، باخت‌هایش را به ۱۵ و در فصل بعدی به ۹ باخت رساند. پلی‌آفس می‌توانست برای این تیم مهم‌ترین چالش باشد ولی این تیم تا فینال به مشکل خاصی برنخورد. آن‌ها جلوی کلیولند سه بازی سنگین را برگزار کردند اما «لبران» یک‌تنه نتوانست جلوی آن‌ها را بگیرد.

در سال‌های اخیر واریرز ۴ بار با کلیولند و یکبار با تورنتو در فینال روبرو شدند که به هر دو تیم یکبار باخته‌اند و سه بار دیگر قهرمان شدند. این تیم امسال جلوی سلتیکس قرار گرفت که ۱۲سال از حضورشان در فینال NBA می‌گذرد و با قهرمانی به تنهایی رکورددار بیشترین قهرمانی در NBA خواهند شد.

بازگشت به صفحه اخبار