پایگاه خبری 3 ثانیه، اخبار بسکتبال - اخبار: توضیح ویسی درباره تشکیل دیرهنگام تیم نوجوانان
فرشته سیفی ناجی
بخش:
داخلی (آقایان)
تاریخ انتشار:
1400/02/14 11:41
توضیح ویسی درباره تشکیل دیرهنگام تیم نوجوانان


توضیح ویسی درباره تشکیل دیرهنگام تیم نوجوانان

سرمربی تیم ملی نوجوانان زیر ۱۶ سال ایران درباره تشکیل نشدن این تیم با وجود میزبانی آسیا در شهریور توضیح داد.

به گزارش ۳ ثانیه؛ میزبانی مسابقات قهرمانی زیر ۱۶ سال آسیا به ایران سپرده شده است. این مسابقات ۱۳ تا ۲۰ شهریور برگزار می‌شود؛ اما کار برای تشکیل تیم زیر ۱۶ سال ایران به تازگی آغاز شده است.
سیامک ویسی سرمربی تیم زیر ۱۶ سال ایران درباره اینکه هنوز تیمی برای این رده تشکیل نشده است، توضیح داد: متاسفانه به دلیل شرایط کرونا خیلی عقب افتادیم. در هفته‌های اخیر، پنج شش منطقه را دیدم، برخی بازیکنان به دلیل شرایط کرونا از تمرین دور بودند. در هر حال قرار شد که اردوی تیم ملی را از دهه آخر اردیبهشت شروع کنیم.
ویسی تاکید کرد: زمان شروع ما خیلی دیر است و باید خیلی کار کنیم تا تیم ما به تیم واقعی تبدیل شود. هنوز هم سردرگمی وجود دارد و مشخص نیست که در شرایط کرونا بتوان مسابقات را برگزار کرد یا نه. انشالله که این اتفاق بیافتد.
 
وقت برای استعدادیابی نیست
سرمربی تیم زیر ۱۶ سال ایران گفت: خیلی‌ها می‌گفتند که باید استعدادیابی انجام شود، در حالی که زمانی برای استعدادیابی نداریم. بازیکنان منتخب باید همین حالا شرایط خوبی از نظر فیزیکی یا مهارت‌های بسکتبال داشته باشند و اولویت با بازیکنانی است که الان حرفی برای گفتن داشته باشند.
 
جوانان راهی برای ورود به لیگ برتر ندارند
ویسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره کمتر دیده شدن بازیکنان جوان در لیگ برتر افزود: تنوع زیادی در لیگ ما وجود ندارد و این مربوط به دو سه سال اخیر نیست. یک سری بازیکن داریم که شاید تیم عوض کنند؛ اما بازیکنان ما همین نفرات هستند. خیلی بحث این می‌شود که بازیکنان لیگ‌های پایین به لیگ برتر بیایند، ولی از هیچ جایی نمی‌توانند به این لیگ ورود کنند.
 
باشگاه‌های قدیمی از بازیکن سازی دوره شده‌‌اند
او با اشاره به بحث نتیجه گیری باشگاه‌ها گفت: نمی‌گویم نتیجه گیری غلط است، ولی شاید چون توجه به نتیجه است، باشگاه‌های خوب قدیمی از هدف بازیکن سازی دور شده‌اند و دیگر تمرکز خود را روی پرورش بازیکن نمی‌گذارند. شاید به این دلیل باشد که حالا سن بازیکنان ما بالاتر از سایر لیگ هاست.
ویسی با تاکید بر اینکه از عملکرد خوب چند بازیکن جوان در لیگ امسال نمی‌توان گذشت، ادامه داد: امسال در دور مقدماتی می‌گفتند که فاصلهٔ تیم‌ها با هم زیاد است و مسابقات جذابیت ندارد. با کمال احترام به نظرم اینطور نیست. اگر لازم باشد، همین پتانسیل ۱۶ تیمی را باید ایجاد کنیم تا مجبور به استفاده از بازیکنان جوان شویم. همین بازیکنان را می‌توان در سال‌های آینده به چرخهٔ لیگ اضافه کرد.
 
بازیکنان تیم جوانان کنار باتجربه‌ها قرار نگرفتند
او همچنین با اشاره به تاثیر حضور تیم ملی جوانان ۲۰۲۰ در لیگ گفت: شاید یکی از دلایلی که تعداد جوانان در لیگ کم به نظر می‌رسید، همین بود که همه آنها تحت یک مجموعه بودند و مثل سال‌های قبل در هر تیم یکی دو بازیکن جوان از این رده حضور نداشت. اگر این بازیکنان پخش می‌شدند، شاید بازی‌ها از نظر حضور جوانان متعادلتر می‌شد.
کمک مربی تیم مس کرمان درباره تیم ملی جوانان افزود: حضور تیم ملی جوانان در لیگ یک حسن داشت که همه بازیکنان فرصت بازی گرفتند. نکته منفی هم این بود که آنها در کنار بازیکنان باتجربه‌تر قرار نگرفتند.
 
هر کسی متفاوت بازی کند، نتیجه می‌گیرد
ویسی تاکید کرد: بازیکنان تیم جوانان، بسکتبال را به سبک دیگری بازی می‌کردند که دلیل اصلی نتیجه گرفتن آنها بود. تیم جوانان یک بازی سریع انجام می‌داد که در بسکتبال ما خیلی دیده نمی‌شود و در واقع تیم‌های مقابل سورپرایز می‌شدند. این از نقاط قوت جوانان بود و همچنین نقطه ضعف لیگ ما همین است که به نظر می‌رسد بازی تیم‌ها یکنواخت است. هر تیمی که ترکیب هماهنگی داشته باشد، اگر به نسبت تیم‌های دیگر متفاوت بازی کند، قطعا نتیجه می‌گیرد.

بازگشت به صفحه اخبار